05.07.13 Večernje novosti
Čovek kojeg biste želeli da upoznate
Ajnštajnov kosmos, Mičio Kaku
Mičio Kaku: Ajnštajnov kosmos, prevele Ana i Katarina Ješić, Heliks, Beograd 2013. Poiezis znači stvaranje, tamo gde je misao stvaralačka ona uvek ima u sebi nešto poetično
MIČIO Kaku je živopisni njujorškog profesora fizike. Znamo ga iz popularnih serija posvećenih neverovatnim odlikama kosmosa, strukture materije i silama koje njime vladaju, i kao autora nekoliko popularnih knjiga. Ova koja je pred nama posvećena je Ajnštajnovim otkrićima i može da je pročita svaki čovek, bez obzira na to kakva su njegova predznanja. Sam Kaku je upečatljiv tumač i čovek koji deluje tako sugestivno da zagonetke i odgonetke cele vaaseljene, ili nekog delića atoma, uđu u vaš život kao da ne možete bez njih da opstanete.
Recimo, kako shvatiti da su svi atomi od kojih smo napravljeni jednom davno bili deo zvezda koje su postojale pre našeg Sunca? Da smo "goreli" u njima i tek nakon što su se one rasprsnule, mogli su ti atomi da se raspu po svemiru, da se docnije opet prikupe i sabiju i naposletku eto nas. Čudesna slika da atomi od kojih smo sazdani i oni koji se danas u fuziji na Suncu stapaju i daju toplotu imaju isto poreklo, nadmaša hrabrost pesnika i umetnika. Postoji jedna fina granica mašte na kojoj vrhunska nauka postaje poezija, i to nije nikakva sloboda opisa, već sušta istina same poezije. Poiezis znači stvaranje, tamo gde je misao stvaralačka ona uvek ima u sebi nešto poetično.
Tako je poetična slika šesnaestogodišnjeg Ajnštajna koji mašta kako bi sve izgledalo kada bi se trkao sa zrakom svetla i dostigao istu brzinu koju on ima? Jedan mali misaoni eksperiment koji će ga desetak godina kasnije dovesti do otkrića koja su izmenila sliku celog sveta i pokrenula najveća i najčudnija pitanja u veku za nama i vremenu koje je pred nama. Ili kakav je čudesni trenutak ne samo za Ajnštajna nego za čovečanstvo kada skromni službenik patentnog zavoda u Bernu, naučnik kojeg su zbog nekonvencionalnosti i kritičkog duha svi odbili, gledajući iz tramvaja gradski toranj i časovnik na njemu dolazi do ključne postavke teorije relativiteta? Zar čovek ne bi poželeo da odmah ode u Bern i napravi taj anđeoski i đavolski krug dvojkom u kojem se izmenila slika celog kosmosa?
Kaku je napisao knjigu koja pokazuje, najjednostavnijim rečima i lepim slikama, kako se razvijala Ajnštajnova misao i kako je ovaj neobični nemački Jevrejin, Švajcarac, Amerikanac i građanin sveta koji je po svaku cenu odbijao da učestvuje u nasilju i militarističkim poduhvatima, koji se odrekao nemačkog državljanstva zbog toga, postao ikona DžDž veka. Ajnštajn mami na avanturu neortodoksnog, uzbudljivog, svog života.
Kaku kao u romanu opisuje kako je Ajnštajn došao do svojih otkrića, postao tako popularan, kako se menjao i kako je istraživao. Ima tu znanja koja svaki čovek mora imati da bi mogao da shvati samoga sebe, ali ima i jedna izvanredna pouka o tome šta znači biti autentičan. Mi smo daleko danas od ideja humanizma i prosvećenosti u kojima je ovakvo štivo - a ne koncerti besprizornih i kriminalnih urlikačica - moglo biti nezaobilazno. Mi smo, kako reče jedan pesnik, propao svet. Ali propast će zahvatiti samo one koji joj se predaju. Šta mislite o tome da pročitate jednu izvanrednu knjigu, gotovo popularni roman, ili da je kupite svojoj deci? Možda im je to ulaznica za jedan bolji svet, a vama jedan redak trenutak u kojem se postojanje ne svodi na svakodnevna pitanja koja su u našem slučaju nedostojna boljih ljudskih duša. Ajnštajn, jedna od najboljih ljudskih duša u ovoj knjizi je živo dočaran kao čovek kojeg biste voleli da upoznate.
Aleksandar JERKOV