Aleksis Stamatis (Atina, 1960), romansijer, pripovedač, dramski pisac, pesnik.
Jedan od najvažnijih i najčitanijih savremenih grčkih pisaca.
Aleksis Stamatis studirao je arhitekturu na Nacionalnom tehničkom univerzitetu u Atini. Postdiplomske studije arhitekture i kinematografije završio je u Londonu.
Objavio je osam romana i šest knjiga pesama.
Romani: Sedmi slon (1998), Bar Flober (2000), Kao lopov u noći (2002), Tezejava ulica (2003), Majčin leš (2005), Američka fuga (2006), Vila Komrej (2008), Ubij svoje drage (2009).
Stamatis je autor dva libreta, kao i nekoliko dramskih ostvarenja koja se igraju u grčkim pozorištima.Po romanu Bar Flober Aleksis Stamatis i režiser Vasilis Duvalis napisali su scenario za istoimeni film.Stamatisova knjiga pesama Arhitektura unutrašnjih prostora (1994) dobila je nacionalnu nagradu za poeziju „Nikiforos Vertakos“.
Knjige Aleksisa Stamatisa objavljene su na engleskom, francuskom, italijanskom, ruskom, španskom, srpskom, portugalskom i turskom jeziku.
Stamatis je stalni kolumnista poznatog grčkog dnevnog lista Etnos.
21.10.09
Potraga za korenima
Aleksis Stamatis
JEDAN od najvažnijih i najčitanijih savremenih grčkih pisaca Aleksis Stamatis biće gost 54. beogradskog sajma knjiga i srpskog izdavača “Arhipelag”. Romansijer, pripovedač, dramski pisac i pesnik predstaviće roman “Bar Flober”.
Ova knjiga donosi uzbudljivu potragu glavnog junaka za pravim identitetom misterioznog grčkog pisca Luke Mateua, koja vodi od Atine, preko Barselone, Firence i Berlina, do sela u Arkadiji u Grčkoj. Suočavajući se sa iznenađenjima i opasnostima, ljudskim dramama i mafijaškim napadima, junak pokušava da nađe čoveka koji je promenio nekoliko imena, biografija i identiteta kako bi se sakrio od svih i povukao pred celim svetom.
- Kada sam svojim prijateljima pomenuo naslov knjige, većina je odmah pomislila na Francusku i pisca “Madam Bovari”. Ali Gistav Flober nema nikave veze sa radnjom mog romana, niti se pojavljuje u knjizi - keže Stamatis.
* Objasnite nam onda naslov knjige.
- Ime nije slučajno. Glavni junak čini tri ključne posete drevnim gradovima: Barseloni, Firenci i Berlinu (Bar-Flo-Ber). Dolazi u dodir sa njihovom kulturom, aromom i upoznaje ljude koji duboko poznaju lokalnu kulturu i umetnost.
* Kako vidite i doživljavate evropsku kulturnu tradiciju i savremenu literaturu?
- Iako podeljena na mnogobrojne jezike, kulturnu tradiciju Evrope vidim kao celinu. Ona kroz sve te razne jezike priča priču čitavog prostora, onoga koji je zapravo oblikovao moderni
svet. “Bar Flober” je baš o tome: Junak, Jani Luka, počinje putovanje kroz Evropu krajem 20. veka, kroz tri ključna grada, a putuje istovremeno kroz kulturu, jezike, literaturu, arhitekturu i umetnost kontinenta.
* Pišete uspešno i poeziju. Kako je uklapate sa romanima?
- Kao različiti žanrovi, poezija i proza imaju mnogo skrivenih veza. Glavna razlika, kako je ja vidim, jeste u tome da je fikcija konstrukcija, a poezija - instant metafizike.
* Koliko poznajete Beograd?
- Kroz Beograd sam pre nekoliko godina samo prošao, prilikom posete Crnoj Gori povodom predstavljanja “Bar Flobera”. Radujem se ponovnom dolasku. Znam da je Beograd jedan od najstarijih gradova Evrope i da je šire područje grada mesto rođenja najveće preistorijske evropske kulture - vinčanske kulture. Poznajem delo vašeg nobelovca Ive Andrića, filmove Emira Kusturice, a kao veliki fudbalski fan naravno da znam i za Crvenu zvezdu koja je 1971. igrala protiv Panatinaikosa u polufinalu Kupa šampiona!
* Čujemo da ste roman “Bar Flober” adaptirali u scenario?
- Da, sa prijateljem režiserom Vasilisom Duvlisom. Bio je to težak zadatak, kao pisac koji kasapi svoj roman pretvarajući ga u scene - osećao sam se kao da ubijam svoje čedo. Film još nije snimljen, a nadam se da ću upoznati Kusturicu, koji je jedan od mojih favorita svih vremena, i dati mu scenario!
* Šta očekujete od našeg Sajma knjiga?
- Očekujem praznik literature. Čujem da je moto sajma “More knjiga”, u smislu da je svaka napisana knjiga kap u okeanu, ostrvo u arhipelagu. To mi je veoma inspirativno za diskusiju koju očekujem. I naravno, kao Grk, ponosan sam što je moja zemlja počasni gost ove prestižne manifestacije.
ARHITEKTA
ALEKSIS Stamatis studirao je arhitekturu na Nacionalnom tehničkom univerzitetu u Atini. Postdiplomske studije arhitekture i kinematografije završio je u Londonu. Objavio je osam romana i šest knjiga pesama. Autor je dva libreta, kao i nekoliko dramskih ostvarenja koja se igraju u grčkim pozorištima. Stamatisova knjiga pesama “Arhitektura unutrašnjih prostora” dobila je nacionalnu nagradu za poeziju “Nikiforos Vertakos”. Stamatis je stalni kolumnista poznatog grčkog dnevnog lista “Etnos” u kojem piše o grčkim i svetskim kulturnim dešavanjima.
B. ĐORĐEVIĆ