01.01.00
Glas-javnosti
17.11.2002.
Bensedinska godina
U biblioteci "Slučaj" objavljena je knjiga Momčila Petrovića "Bensedinska godina". Knjiga sadrži reportaže koje su nastale u toku 20 sedmica, od početka novembra 1999. do sredine marta 2000. godine, koje su objavljene u "Blic News "-u.
Autor reportaža koje se pamte, Momčilo Petrović već od svojih novinarskih početaka 1980. god. izdvojio se i odredio je svoje mesto u novinarstvu i njegove reportaže se pre pre mogu čitati kao literarno štivo.
Knjiga Momčila Petrovića koji je pre "Bensedinskih godina" objavio i knjige "Srpsko pravoslavlje: vodič za početnike" (sa Slobodanom Reljićem), knjigu intervjua "Pitao sam Albance šta žele, a oni su rekli republiku, ako može...".
Knjiga "Bensedinska godina" Momčila Petrovića dokazuje jednu nesumljivu činjenicu, da su neki novinari bolji pisci od onih koji sebe nazivaju piscima.
01.01.00
Politika
03.02.2003.
NOVO U KNJIŽARSKIM IZLOZIMA
Slučaj biblioteke "Slučaj"
Laza Kostić "Dnevnik", Ljubomir Kovačević "Srpske poskočice" i Momčilo Petrović "Bensedinska godina". - Kolekcija "Odgovori". - Valjevski izdavač "Intelekt"
Aca Vidić, valjevski izdavač (preduzeće se zove "Intelekt"), u tišini objavljuje knjige na kojima bi mu mogle pozavideti vodeće prestoničke kuće. Evo samo nekih naslova novih knjiga koje su se poslednjih godina pojavile kod "Intelekta": Ezra Paund "Kako da čitamo" (izbor, pogovor i prevod sa engleskog Milovan Danojlić), Teofil Gotje "Emajl i kameje" (prevod i prepev Tatjane Pajić i Vladimira Jagličića), Josif Brodski "Stanica u pustinji" (prepev Milovana Danojlića), Žoze Marija de Eredija "Trofeji" (prevod i prepev Tatjane Pajić i Vladimira Jagličića)...
Crtež Josifa Brodskog - Danojlić spava u Veneciji
Posebno je zanimljiva Danojlićeva memoarska beleška o Brodskom, koga je posetio (i ostao mu prijatelj do kraja života) u Lenjingradu, pred emigraciju, bez prava povratka... Sretali su se potom u Njujorku, Parizu, Veneciji, odakle je i crtež koji je Brodski nacrtao - kako Danojlić spava u Veneciji.
Ovih dana "Intelekt" je objavio i jednu malu atrakciju: rukopis "Kremansko proročanstvo", koji je, po kazivanju slavnih kremanskih proroka Miloša i Mitra Tarabića, zabeležio prota Zaharije Zaharić... Rukopis je, kažu priređivači (Milan Đurašinović i Aca Vidić), godinama čamio na tavanu jedne stare srbijanske kuće.
Kakav "Slučaj"
Da se mogu praviti i objavljivati atraktivne, a nepretenciozne knjige, jeftine, pokazuje i slučaj biblioteke "Slučaj" ("Narodna knjiga", urednik Gojko Tešić). Upravo su objavljene tri nove knjige, a svaka je biser za sebe: Laza Kostić "Dnevnik" (priređivač, prevod i pogovor Milan Kašanin). Pitko štivo velikog pisca, nastajalo od 1903. do 1909. godine, njegovi košmarni snovi i Lenka Dunđerski u njima ovenčana: dvorac u Čelarevu, Karlovci, Novi Sad... I malo erotike - priča o devičanstvu, o petliću... A na kraju java: smrt žene Julijane Julče Palanački ("ideal hrišćanske dobrote i rezignacije..".), surova stvarnost.
Ljubomir Ljuba Kovačević, ugledni srpski istoričar, s početka 20. veka, profesor univerziteta i sekretar Srpske kraljevske akademije, beležio je erotske narodne pesme, a istoričar književnosti dr Staniša Vojinović priredio ih je i objavio u "Slučaju" pod nazivom "Srpske poskočice" (brojanice); original rukopis se čuva u Arhivu Srbije.
Momčilo Petrović (1959) jedan je od najzapaženijih beogradskih novinarskih pera (pisac je, zajedno sa Slobodanom Reljićem, knjige "Srpsko pravoslavlje, vodič za početnike", 1989, kao i knjige intervjua "Pitao sam Albance šta žele, a oni su rekli: republiku, ako može.."., 1995), a njegova knjiga "Bensedinska godina" govori o poslednjem ratu i ispisana je izuzetnim darom... To je knjiga dokument, ali i lepa proza, bez banalnosti, dnevničko kazivanje prvog reda.
Koželjčeve priče
Ljubiša Rajković Koželjac, doktor književnih nauka, sagovornik najznačajnijih srpskih pisaca druge polovine 20. veka (i ne samo srpskih već i svetskog velikana Rolana Barta), pisac niza proznih i esejističkih knjiga, žitelj Zaječara, objavio je zbirku priča "Trajanje". Knjiga je objavljena u Minićevu u izdanju Zavičajnog društva Timočana, a urednik je Dejan Krstić.
Koželjac, čovek kome je znameniti besednik Raško Dimitrijević pisao pisma koja se pamte, u ovoj knjizi je sakupio svoje priče koje je objavljivao po raznim listovima i časopisima poslednjih godina, a sve imaju i dokumentarnu uzbudljivost. Jer, pisac njihov u dušu poznaje Krajišnike, njihove živote i karaktere.
Za one koji vole životne ispovesti evo dve knjige iz kolekcije "Odgovori" Miloša Jevtića, obe su objavili udruženi izdavači "Beogradska knjiga" i "Kej" iz Valjeva.
Marija Jančić, ugledni profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu, vrhunski stručnjak za oblast patološke anatomije i histologije, ispričala je svoju životnu priču sa delikatnošću, bilo da govori o sebi, bilo o svojim saradnicima, naučnim rezultatima... (Predgovor za knjigu "Široka staza Marije Jančić" napisao je jedan od vodećih srpskih endokrinologa prof. dr Jovan Mićić.)
Jevtić je knjigu razgovora sa rusistom Predragom Piperom nazvao "Iz slavističke riznice". U predgovoru akademik Milka Ivić za odgovore svoga nekadašnjeg učenika kaže da su upečatljivo promišljeni, dostojanstveno odmereni i zanimljivi.
Istoričar dr Rastislav V. Petrović objavio je ogled "Dubrovnik i Prevlaka" (do 1939. godine nikada nisu pripadali Hrvatskoj). Izdavač je beogradska "Stručna knjiga", a recenzenti dr Drago Ćupić i Mile Kordić.
Jovan Radovanović, poznati pisac monografskih knjiga vezanih za nedavnu prošlost (o Sremskom frontu, Draži Mihailoviću u svetlu istorijskih dokumenata, Kadinjači...), objavio je knjigu dnevničkih beležaka "Rat i posle rata" (jun 1999 - jun 2000), izdavač Fondacija "Dragojlo Dudić" Republičkog odbora SUBNOR-a Srbije, a urednik Ivan Matović. "Ova knjiga, a s njom i autor, zaista je pravi, autentični svedok jednog stravično teškog perioda u kome je naš narod izdržao sve što živ čovek može izdržati.."., reči su Slobodana Obradovića u predgovoru).
R. Popović
01.01.00
Politika
03.02.2003.
NOVO IZ "NARODNE KNJIGE"
Pisci i novinari
"Lebdeći objekti" Jovice Aćina. - "Bez anestezije", intervjui Olivere Đurđević
Dve biblioteke, tri knjige, eto novijih dela iz štamparije "Narodne knjige" iz Beograda. U ediciji "Slučaj" koju uređuje Gojko Tešić, objavljene su knjige Momčila Petrovića "Bensedinska godina", i Jovice Aćina "Lebdeći objekti", dok je u ediciji "Pres" objavljena knjiga "Bez anestezije" Olivere Đurđević (urednik izdanja Vida Basara).
I dok je "Bensedinska godina" Momčila Petrovića, kako je kazao na predstavljanju sva tri dela Gojko Tešić, knjiga u kojoj poznati novinar ispisuje autentične "realističke priče" i daje doprinos našoj književnosti, dotle Jovica Aćin, istaknuti književnik i prevodilac, literarno oblikuje "Lebdeće objekte" negde u prostoru između sna jave, onog sna koji snevaju deca, i jave, koju kao autor on lično niže u pričama. Olivera Đurđević, pak, svojim novinarskim perom ravnopravni je sagovornik brojnih intelektualaca sa kojima je razgovarala, i čije je intervjue sabrala u zbirci "Bez anestezije".
Gojko Tešić je istakao da sve tri knjige imaju nešto zajedničko, osobeno, ali ono što ih sve kao posebno odlikuje jeste da su sva tri autora "izrazite individualnosti u poslovima kojima se bave".
"Bez anestezije" Olivere Đurđević, novinarke "Glasa", predstavlja zbirku intervjua koje je autorka vodila proteklih godina u različitim listovima, pa i u svom matičnom, sa našim najpoznatijim intelektualcima i piscima. U tim intervjuima, kako je rekao Tešić, Olivera Đurđević se svojim sagovornicima ne dodvorava. Ona postavlja provokativna pitanja, sve zna o ljudima sa kojima razgovara, i veoma dobro poznaje njihovo delo.
U knjizi "Bez anestezije" koja nosi podnaslov "Surova nežnost" poznata novinarka razgovara sa (spomenimo samo neka imena) Ljubicom Arsić, Jovicom Aćinom, Svetislavom Basarom, Radovanom Beli Markovićem, Matijom Bećkovićem, Milovanom Vitezovićem, Svetlanom Velmar Janković, Danicom Vukićević, Aleksandrom Gatalicom, Jovanom Zivlakom, Radmilom Lazić...
Svojim "Lebdećim objektima" Jovica Aćin je, kako kaže, stvorio knjigu između stvarnosti i fantazije, knjigu koja nije ni potpuno izmišljena ni potpuno stvarna. "Snovi i snoviđenja, epifanije i spontane mikropriče, opsesivne fantazije, izleti u onostrano..". sve to potiče od dece, sve je to na listi osobene vidovitosti, a osnovna suprotnost koja knjigu "Lebdeći objekti" drži, reči su Jovice Aćina, jednog od naših najznačajnijih stvaralaca srpske moderne literature, jeste činjenica da se te vizije koje imaju deca - ostvaruju.
A. C.