Vladimir Đurić Đura rođen je 1960. u Beogradu. Apsolvirao je Opštu književnost na Filološkom fakultetu i diplomirao dramaturgiju na FDU. Od 1986. godine je slobodni multimedijalni umetnik. Bavi se pisanjem poezije, priča i romana, a profesionalno piše scenarije i drame. Komponuje i peva u grupi "Đura i Mornari". Scenarista je desetina emisija iz kulture, šou programa, spotova i priredbi. Autor je i TV i radio drama. Povremeno drži predavanja na SSEES London University studentima slavistike ili radi radio eseje za BBC WorldService. Kao novinar piše za "Blic" i banjalučki "Reporter". Trenutno se bavi uspostavljanjem nove hiperkulturne muzičko scenske tvorevine, avangardnog pokreta zvanog "Tropikalizam".
02.07.17 Blic
Kada su najbolji frajeri Beograda s knjigom Milutina Bojića pod miškom muvali najlepše devojke
Beograd bez sna, Vladimir Đurić Đura
“Laguna” je izdala roman Vladimira Đurića Đure koji priča jednu od mogućih ljubavnih priča o izvikanoj generaciji novotalasovaca s kraja sedamdesetih i početka osamdesetih godina prošlog veka pod naslovom BEOGRAD BEZ SNA?! Još je i pisac Beograđanin koji voli svoj grad, a namera romana uopšte nije da pljuje po svojim junacima?! Da li to znači da Beograd više nije na “golom otoku”? Da Beograđani više ne moraju da se stide i da se sme razgovarati s njima?
Kao rođeni Beograđanin, protekle tri decenije osećao sam se isto kao moj deda golootočanin; kao neko ko čeka rehabilitaciju za neku veliku ideološku izdaju. Svi su se odrekli Beograda. Momo Kapor je okrenuo leđa Beogradu. Pojam "krug dvojke" je postao uvredljiv pridev kojim se naslađuje svako kome je šega da sa "đes ba" pozdravlja kumove na slavama po saloncima na Vračaru... Znači-brate-novogovor surčinskih reketaša je beogradsko-ono-kao-razvlačenje napao kao navijačke horde gej paradu. Tradicionalni beogradski akcenat je mogao da živi, ali između četiri zida. I posle te trodecenijske robije, da li je ovo trenutak kada je odslužena imaginarna kazna izrečena od nekih Srba koji su bili praviji od nas iz prestonice? Velika izdavačka kuća i pravi roman sa potencijalom ozbiljnog hita, pred leto dve hiljade sedamnaeste.
Priča "Beograda bez sna" se dešava u poslednjim godinama jedne velike epohe, zlatnog doba rokenrol titana, vrhunca popartističkog humanizma i renesanse, sezoni poslednjih orgazama slobodne ljubavi pre pojave side.
Beograd je tada, pre tri i po decenije, bio isto toliko bliži dešavanjima u centru slobodnog sveta. Vladimir Đurić Đura je živeo te svoje godine na beogradskim trotoarima i znao je da tajne starog grada opeva novim rečima svoga vremena. Hroničari kažu da je to bilo vreme novog talasa. Pa OK, "Beograd bez sna" priča o svemu tome, ali takođe priča o poslednjem vremenu kada su momci pisali pesme. Najbolji frajeri u gradu su zaista pisali ljubavne pesme i s knjigom Milutina Bojića pod miškom muvali najlepše devojke. Samo je Vlada Divljan imao jednog žutog “fiću”, svi ostali su se autobusom vraćali sa tih čuvenih žurki. Preciznost crteža kojom Đura slika vreme svoje mladosti je preciznost Vorholove sitoštampe.
Razmazane boje, ne baš precizno, veoma ekspresivno, ali sa nekim čudnim pomalo aljkavim linijama. Dirljivo lirski i pesnički, a u isto vreme zajebantski, neodgovorno, pozerski i hm, fali mi reč... Pa da - veoma beogradski. Džon Milijus i Hugo Prat sreću Kaporove Folirante u SKC-u na koncertu Idola, gde u publici konačno jedan pored drugog stoje David Bouvi i Vlaja Jovanović.
Glavni junak je mladi Baron, ozbiljan gradski šmeker u nastajanju, kao i njegova najuža ekipica, uglavnom imaginarni likovi koji se kreću kroz svet ispunjen autentičnim artefaktima vremena. Koncerti, ploče, mesta, poznate grupe, slikari, sve važne face na stranicama romana su tu svojim pravim imenom. BBS je jedna veoma subjektivna hronika vremena. Stvari nam se nisu desile, one se zauvek dešavaju u našim sećanjima i našim zaboravima. Snovi, želje, zablude, stid, psihoaktivni otrovi, uticaj medija, tajna društva, ljubavnici, kosmički zraci, počeci Alchajmera, sve su to razlozi da ne postoji ništa što je uklesano u kamen.
Mi ne znamo šta je bilo, znamo samo šta mi mislimo i osećamo u vezi sa stvarima koje su nam se dešavale. Za Đuru isti značaj ima faktički istorijski događaj i sanjarenje njegovog izmišljenog junaka. A to je jedini tačan način da se nešto pametno sačuva, da se ostave neki znakovi pored puta kojim smo prošli.
I još samo malo trivije, za one koji čitaju duže od prvih par rečenica. Ovo je priča o pravom kraju jedne epohe, periodu 1979-1983. u Beogradu. Đura je par godina kasnije, ispostaviće se takođe na kraju jedne epohe, 1989. napisao scenario za televizijsku seriju “Beograd bez sna”. Trinaest epizoda po sat vremena igranog programa. Melodiju iz opusa grupe Idoli “U gradu bez sna” trebalo je da orkestrira Vlada Divljan tako da se koristi kao glavna muzička tema serije. Scenario je nuđen kući koja se tada zvala “Televizija Beograd”. Ali počela je neka druga epoha, vreme nekih drugih imena, urednika, upravnih odbora. Prolazili smo “pravoverni” put Jula, “Pinka”, “Granda”, TV Bastilje, posle smo uskočili pravo u Exit i Babu koja se češlja, uglavnom ovaj Đurin tekst je bio van fokusa medijske i kulturne javnosti koja je obeležila devedesete i njihov eho koji odzvanja dan-danas... Pre par godina, posle još jednog bezuspešnog pokušaja, Đura je rešio da od hiljada stranica scenarija napiše roman. Glavni junak tog romana pokušava da upiše režiju na FDU i pošto ga odbijaju iz godine u godinu, on piše pesme. Na kraju mu sarajevska Svjetlost izda zbirku pesama “Beograd bez sna”. Tako ni Đurin tekst nije uspeo da se upiše na film, ali eto je knjiga. Serije će snimati neki drugi, u ovoj berbi za Vladimirom Đurićem i njegovim Baronom ostaće ovaj roman.
Milutin Petrović