Čedomir Antić (1974, Beograd) vanredni je profesor na Odeljenju istorije Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Objavio je dvadeset naučnih monografija i knjiga, te četrdeset pet radova u naučnim časopisima. Među njegovim knjigama su i Ralph Paget: A Diplomat in Serbia (2006), Neutrality as Independence: Great Britain, Serbia and the Crimean War (2007), Neizabrana saveznica: Velika Britanija i Srbija u Prvom svetskom ratu (2012), Uvod u istorijske studije (2017). Autor je istorijske sinteze Istorija Republike Srpske, objavljene u tri izdanja 2015. i 2016. godine. Njegova sinteza srpske istorije Kratka istorije Srbije, koja je prerasla u Srpsku istoriju, objavljena je u deset izdanja na srpskom, slovenačkom i engleskom jeziku (The History of Serbia, Laguna 2018, 2019, 2020). Autor je jednog od najtiražnijih udžbenika istorije – Istorija 7 za osnovnu školu (koji se objavljuje od 2012. godine). Dobitnik je nagrade Severnoameričkog udruženja za srpske studije (NAASS) za 2006. godinu.
03.12.09 Danas
Zablude prošlosti, utopije budućnosti
„Četrnaesti vojvoda i devet baba“ Čedomira Antića
Autor: T. Đuran
„Četrnaesti vojvoda i devet baba“ je nova knjiga istoričara i saradnika Balkanološkog instituta SANU, Čedomira Antića, objavljena u izdanju IK Evoluta. Ova knjiga u tridesetak kraćih ili dužih tekstova prikazuje stvarnost u kojoj su živeli naši preci, a koja je, kako kaže Đorđe Kostić s Balkanološkog instituta, u protekla dva veka bila opora, gorka i bolna, kako za njihove savremenike, tako i za nas, danas, njihove naslednike.
- Usponi i padovi iluzija, utopija i stvarnost, političke zaslepljenosti i svakodnevne trezvenosti, nesrećni ratovi i mirni predasi između njih, ličnosti koje su pokušavale da dosegnu nemoguće poigravajući se sa sudbinom naroda, ali i ličnosti čije mudre opomene najčešće niko nije želeo da sasluša - sve je to satkano u ovoj knjizi čiji nas naslov, opet, podseća na jednu staru poznatu priču. Četrnaesti vojvoda, knez Stefan Lazar Eugen Lazarević Hrebeljanović, koji je verovao da njegova vladarska prava sežu do u srednji vek i knez Miloš koji se u odbrani od epidemije provlači kroz košulju koju je satkalo devet golih baba. Sumirajući svoja mnogobrojna istraživanja društvene istorije, Čedomir Antić nas uvodi u jedan svet novovekovne Srbije, koji često zaboravljamo, ili, pak, namerno, a rekao bih, čak najčešće, potiskujemo u drugi plan - kaže Kostić.
Antićeva knjiga, pisana za široku čitalačku publiku, obrađuje mnoge teme koje su važne za srpsku istoriju, kao što su pitanje modernizacije, demokratije, korupcije, saveznika i neprijatelja, stranih uticaja, ubistava u politici, pitanje Sandžaka, Kosova i večitih utopija o budućnosti. Autor kaže da je pisati popularnu istoriografiju nezahvalan posao, ali smatra da je ovo novo vreme kojem je neophodno izaći u susret, osmotriti istoriju i prošlost na drugi način i naći novi pristup publici.
- U ovakvim uslovima mislim da je štetno da svi oni koji proučavaju važne teme, te teme zatvore u velike knjige, važne, vredne monografije koje, nažalost, ne privlače interesovanje velikog dela čitalačke publike. Publicistička istoriografija pomaže da mladi ljudi dođu u dodir sa važnim temama i neophodnom literaturom. Mi smo društvo diskontinuiteta i siromašno, dezintegirsano društvo koje je činilo i trpelo nepravde, a u takvoj situaciji pitanje prošlosti postaje ključno - kaže Antić.