01.05.07
Aleksandar Krel, Dečije igre, tradicionalne sprske takmičarske dečije igre u Tovariševu
Knjigu Aleksandra Krela izvukla sam sa police jednog nedeljnog prepodneva, dok sam pisala rad o antičkom grčkom sportu, kultu mrtvih i pogrebnim igrama koje su, preselivši se sa groblja u kult heroja, opstale u formi Olimpijade (doduše, izvan religijskog konteksta koji je prvobitno postojao) sve do danas. Knjigu sam, dakle, uzela u ruke i nisam je ispustila sledećih nekoliko sati. I to sa dobrim razlogom.
Dečije igre Aleksandra Krela predstavljaju prerađeni tekst magistarskog rada ovog autora i očigledan su rezultat dugogodišnjeg terenskog istraživanja i teorijskog bavljenja ovom inspirativnom i lepom, ali još uvek retko zastupljenom temom. Premda važan deo tradicionalne kulture, oblast dečijeg folklora nije čest povod za istraživanja. Utoliko je i važnije mesto koje Krelov rad zauzima. Tu pre svega mislim na prvi deo knjige, koji je u potpunosti posvećen teorijsko metodološkom okviru istraživanja dečijih igara. U njemu autor daje dragoceni pregled teorija igre, i to sa različitih polazišta – od najranijeg biološkog (Gros, Štern, Botejndajk), preko psihološkog i pedagoškog (psihoanalitički i kognitivni pristup), do filozofskog i, na posletku, istorijskog i socio-kulturnog, od koga sam autor i polazi, smatrajući da dečija igra nosi u sebi simbolički karakter koji je neodvojiv od društvenoekonomskog i kulturnog konteksta. Drugo poglavlje predstavlja teorijsko razmatranje dečije igre kao sociokulturnog fenomena i izvanredan pregled najznačajnijih teorija na ovu temu – Hojzinge, Kajoe, Staton-Smita, Finka i drugih. Ništa manje nije značajan ni pregled i popis građe, kao i rezultati istraživanja dečijih igara i njihova klasifikacija u Srbiji – od Vuka Karadžića, Radića i T. Đorđevića do savremenih autora. Teorijski deo knjige zaokružuje poglavlje o tipologiji i pojmu tradicionalnih dečijih igara, koje predstavljaju jednu od formi tradicionalnog stvaralaštva.
Jasno izdefinisavši teorijski i metodološki pojam igre i izvršivši sistematizaciju onoga što je na tu temu urađeno kod nas, Krel se u drugom delu knjige ograničio na dečije igre, i to na takmičarske (čiji su učesnici najčešće dečaci) u Tovariševu. Predstavljeni igrovni sistem autor povezuje sa stočarsko-agrarnim tipom privređivanja koji je karakterističan za ovaj kraj, a upravo je ta osobenost u vezi sa slabom fleksibilnošću igara, što je i izazvalo njihovo naglo nestajanje u procesu modernizacije i urbanizacije. Autor rasvetljava socijalnu, privrednu i prostornu strukturiranost Tovariševa, postepeno predočavajući najpre istorijski, a potom i kulturni i ekonomski kontekst u kome su se takmičarske dečije igre odigravale.
Potom slede pregledan opis i sistematizacija ovih takmičarsih igara (dvadeset sedam idealtipskih modela), ali i njihovih pojedinih etapa. Zaključni, ali ujedno i najzanimljiviji deo knjige jeste originalna analiza samih takmičarskih igara u Tovariševu u kojoj autor objedinjuje sve ono čime se u prethodnim poglavljima bavio. Teorijski analizirajući materijal koji je opisao, Krel sagledava različite aspekte i funkcije igre, preispitujući njihovu vrednost u odnosu na društveno-ekonomski i kulturni kontekst, kao i njihovu važnost i način funkcionisanja u procesu socializacije i socijalne diferencijacije, u vaspitavanju, komunikaciji itd. Dajući sistematičan i odličan pregled i analizu jednog tipa igara, autor razmatra i njihovu transformaciju u okolnostima u kojima su se izvršile promene na relaciji selograd. Važan doprinos ovog rada je u zaključcima u vezi sa takmičarskim igrama koji daleko prevazilaze značaj samog okruga Tovariševa i koji su relevantni za šire područje Vojvodine, obeleženo sličnim socijalnim,ekonomskim i kulturnim činiocima. Ova knjiga upućuje na neiscrpnu i zanimljivu temu, koja slojevito objedinjuje ne samo tradicionalne forme, nego i mehanizme kroz koje je zajednica pripremala decu za učestvovanje u njoj, predstavljajući istovremeno bogat materijal za analizu dečijeg folklora, ali i za analizu same zajednice.
Lada Stevanović