01.01.00
Politika
03.02.2000.
KNJIŽEVNO VIĐENJE SRBIJE
Izmaštano, a stvarno
U novom romanu Dragana Kolarevića "Hajdučka zvezda", u izdanju "Derete", upečatljivo je transponovan srbijanski duh, ili, o jednom dodiru stvarnosti...
I knjiga priča, i roman, i ciklične zabeleške - sve je to upisano u "Hajdučku zvezdu", najnovije delo Dragana Kolarevića koje je objavio beogradski Grafički atelje "Dereta" i koje, prema rečima književnog kritičara i publiciste Tiodora Rosića, može biti i druga knjiga u budućoj trilogiji o porodici Podrugović.
Na jučerašnjem predstavljanju "Hajdučke zvezde" Tiodor Rosić je za ovo delo rekao da estetski upečatljivo transponuje jedno viđenje Srbije, odnosno srbijanskog duha. Radnja romana zbiva se u izmaštanom, a tako stvarnom šumadijskom selu. Kroz groteskno iskrivljavanje stvarnosti Kolarević nudi i vanliterarnu istinu, datu kroz dokumentarni podtekst. Suština romana bila bi iskušenja srpskog naroda u novijoj istoriji, posle Drugog svetskog rata, pa je, nužno, "Hajdučka zvezda" postala i knjiga "surove nežnosti", kako se izrazio Rosić.
Istovremeno, "Hajdučka zvezda" je i "beskompromisna u ironizovanju nekih supkulturnih vrednosti, ali i otrežnjavajuća u smislu šta nam valja činiti", smatra Rosić. Dragan Kolarević je juče, govoreći o svom prosedeu, kazao kako su mu se kao pripovedaču nametnule neke životne situacije koje nije nameravao da književno uobliči, ali je, ipak, morao. "Nisam bežao od dodira stvarnosti", suštinsko je objašnjenje autora povodom knjige "Hajdučka zvezda", već sada najprodavanije u knjižari "Dereta".
A. C.