01.01.00
Politika
20.11.2001.
RATNI DNEVNIK SKOTA TEJLORA
Duh neposlušnosti
"Inat je sve samo ne obična reč i najbolje se može opisati kao oličenje stanja duha srpskog naroda", kaže kanadski reporter, čija je knjiga "Inat", posle engleskog izdanja, nedavno objavljena i na srpskom
"Oduvek mi se dopadao duh neposlušnosti koji pokazuje srpski narod", kaže Skot Tejlor, autor knjige "Inat - slike iz Srbije i iskustva na Kosovu", koja je neposredno pre sajma knjiga objavljena i na srpskom jeziku. Reč je o dnevniku koji je kanadski reporter pisao za vreme NATO bombardovanja u gradovima Srbije (Beogradu, Prištini, Novom Sadu...) iz kojih je izveštavao medije u Kanadi. Knjiga je prošle godine (marta 2000, na godišnjicu bombardovanja) objavljena na engleskom jeziku u Kanadi i prodata u šest hiljada primeraka, dobivši odlične recenzije u većini tamošnjih medija, a sada je, zahvaljujući izdavaču "Knjiga komerc" stigla i u naše knjižare na srpskom.
Ovih dana Skot Tejlor je boravio u Beogradu, na proputovanju za Kosovo i Makedoniju kuda, kao bivši vojnik, a sada vojni komentator i vlasnik lista "Espri de Kor", često odlazi u poslednje vreme.
Redak nacionalni duh
U razgovoru za "Politiku" pitamo ga kako je došao na ideju da knjizi da naslov "Inat" (to je naslov i engleskog izdanja) i šta uopšte zna o reči za koju ne postoji adekvatan izraz u engleskom jeziku.
- Inat je sve samo ne obična reč i najbolje se može opisati kao oličenje stanja duha srpskog naroda - kaže Skot Tejlor. - To je verovatno prva stvar koju moramo saznati o Srbima da bismo ih razumeli. Inat koji sam ja prepoznao kod srpskog naroda je redak nacionalni duh u ovom vremenu. Na nesreću, u svetu u kome dominira agresivnost i rastuća netolerancija, takav ponos izaziva i donosi strašne posledice.
o Sudeći po Vašem dnevniku, imate puno simpatija za srpski narod ili bar nemate predrasude o njemu?
- Srbi koje sam sreo u Kanadi i Srbiji verovatno su najgostoprimljiviji ljudi na planeti. Verujem da većina reportera, koji su posetili Srbiju i bili dobronamerni ili bar gledali oko sebe širom otvorenih očiju, takođe ne shvataju one koji su tako vatreno želeli da demonizuju Srbe u svetskim medijima. Osim toga, verujem da je većina novinara lenja da bi proučili istoriju naroda o kome pišu, kao i da nemaju dovoljno hrabrosti da idu protiv bujice. Kada su Srbi prilikom raspada Jugoslavije izgubili rat, mediji su dobili svoje "loše momke" i protiv toga je bilo teško boriti se. Meni su, kada sam izveštavao odavde, jednom rekli: "Bože, Vi stvarno morate da se vratite kući da Vas deprogramiraju".
"Inat" odapeo strele
o Jeste li imali problema u Kanadi zbog ove knjige?
- Imao sam mnogo problema sa kanadskom vladom i pre knjige, i to zbog mog stava i činjenice da svoje mišljenje javno govorim. "Inat" je bio poslednji u seriji mojih reportaža i knjiga koje potkopavaju pozicije kanadske vlade po mnogim pitanjima. Na streli koju je odapeo "Inat" bile su tri osobe iz Ministarstva spoljnih poslova i tri iz Ministarstva odbrane koji su umislili da je njihov sveti zadatak da poriču sve ono što sam napisao, umesto da nešto nauče iz toga.
o Često dolazite u Beograd?
- Toliko često da svaki put kada dođem imam tako puno društvenih "obaveza" da je gotovo nemoguće da završim sav posao zbog koga sam i došao, što znači da ne stignem uopšte da spavam.
o Kakav imidž Srbi imaju sada u Kanadi?
- Kanađani su generalno loše informisani o svetskim događajima i takođe imaju vrlo kratko pamćenje. Danas bi verovatno vrlo malo Kanađana umelo da odgovori čak i na pitanje na čijoj strani su bili kanadski vojnici za vreme bombardovanja Jugoslavije - na strani Srba ili Albanaca.
Gordana Popović