Rolf Hosfeld je rođen 1948. godine, studirao je istoriju i filozofiju u Berlinu i Frankfurtu. Radi kao docent, lektor, urednik, odgovorni urednik feljtona u nedeljniku Die Woche, filmski i televizijski reditelj kao i glavni urednik edicije Kulturverführer. Napisao je brojna dela sa temama iz istorije kulture i savremene istorije. Za biografiju Karla Marksa, koja je ubrzo prevedena na više jezika (engleski, ho-landski, češki), dobio je nagradu nemačke Fondacije Fridrih-Ebert za Političku knjigu 2010. godine.
20.06.14
Karl Marks - biografija
City Magazine
Najavom novog Zakona o radu stiže još par omči za ukras oko vrata preživelog radništva u dobrano deindustrijalizovanoj Srbiji, te eto nama dobrog povoda da se ponovo (kao nepogrešivom delfskom proročištu novijeg kova) obratimo Karlu Marksu za savet.
Jer borba za radnička prava (i šire shvaćena borba protiv svih vidova ugnjetavanja) predstavlja pitanje svih pitanja, i nipošto ne sme biti izmeštena isključivo u delokrug navodno neprofitnih udruženja koji ovu suštinu opstanka istrajno troše neumornim popunjavanjem čuvenih aplikacija pred vratima raznih ino-fondova. Srećom, nedavno se pojavilo vanredno zanimljivo i nesumnjivo dragoceno izdanje Karl Marks – biografija (objavio Karpos, prevela Mirjana Avramović). Ova studija iz pera Rolfa Hosfelda odlična je prilika za podsećanje na sve ključne smernice Marksovog učenja i filozofskog sistema, dok nama sama stvarnost jasno pokazuje koliko je taj umni napor zapravo neophodan u ovom trenutku. Hosfeld to ne krije, a i trebalo bi da to bude posve jasno kada se pogleda opus srpskog izdavača – Karl Marks – biografija se obraća temeljno upućenima.
Hosfeldovo izlaganje odlikuje lakoća i prefinjena ritmičnost, tu su i preglednost i nenametljivo sintetičko umrežavanje podataka, imena i ideja, ali ovo izdanje se na prvom mestu, a možda i isključivo preporučuje pažnji verziranih. Ono što još odlikuje ovu Hosfeldovu studiju je jedna od definitivno skrajnutih veština danas – intelektualno poštenje. Naime, Hosfeldu očito nije bila namera da slavnom preteči stvara hvalospevni okvir za sliku satkanu od superlativa (dakle, i neumerenosti i nepreciznosti), te on prilično otvoreno ukazuje i na slučajeve kada je Marksovim idejama i potezima zafalilo konzistentnosti, utemeljenja u empirijskom i/ili promišljenije veze sa razumnijim i opipljivijim.
Time nas Hosfeld indirektno podseća na važnost na vreme opaženih i shvaćenih zabluda, jer upravo zablude i pogrešni izbori u većini slučajeva mogu da predstavljaju zdrav zalog za buduće domete i podvige, čuvajući nas istovremeno od zamke bigotizma, samodopadljivosti i raznih isključivosti. Hosfeldov Marks je čovek koji luta, bori se sa misaonim aparatom kojim kani da preobrazi i spasi svet i čovečanstvo, a i iz ove studije u isti mah možemo da saznamo i dosta toga o najznačajnim susretima i ukrštanjima sa savremenicima, kao i detaljima evolucije lako prepoznatljivih pojmova poput klasne borbe, diktature proletarijata, industrijskog materijalizma...
Ovo izuzetno štivo pokazuje Marksa na dugom putu od spekulativne do u stvarnosti utemeljene filozofije i njome oblikovanog pragmatizma po meri tog doba, a služi i kao pouzdan orijentir za neka buduća delanja nam. Poput šampona koji otklanjaju do 100 % peruti, Karl Marks – biografija razvejava veći deo zabluda o današnjem napretku. Za ostatak puta, za doskok do tih mitskih 100 % moraćemo da se postaramo sami. Moramo, a, daće Bog i svest o nužnom i ispravnom, i moći ćemo.
Zoran Jovanović