01.08.14
Govor tela kojim zavodimo
U životinjskom svijetu pripreme za parenje mogu značiti borbu suparnika, ples, kočoperenje ili isticanje raskošnih boja kojima se reklamira plodnost. I mužjak i ženka govorom tijela podjednako daju do znanja kad su zainteresirani za suprotni spol, a ni mi, pripadnici ljudskog roda, nismo se previše odmaknuli od zavođenja odjećom, tijelom ili gestama.
Antropolozi se i danas bave ulogom govora tijela u zavođenju, a jedan od njih, David Givens, izdao je knjigu "Love Signals" (Ljubavni signali), koja je utemeljena na znanstvenim saznanjima, ali je pisana pojednostavljeno, kao popularna literatura i služi kao praktični vodič za zavođenje.
Malo tko bi pogodio na što najlakše padamo: David Givens tvrdi kako je ključ uspjeha i za muškarce i za žene – izgledati ranjivo! Kad netko izgleda kao jelen pored vode, koji čeka da se na njega baci grabežljivac, među suprotnim spolom u okolici nastaje uzbuna. Autor knjige upozorava nas kako ni u kom slučaju ne bismo smjeli izgledati zaštićeno ako želimo polučiti uspjeh. Da je riječ o vodiču za žene, vjerojatno bi autor istog trena bio optužen za seksizam, ali ovoga puta ništa od toga, jer David Givens tvrdi da i žene i muškarci podjednako padaju na ranjivost.
Kako govor tijela često na nesvjesnom nivou govori puno više nego smo racionalno u stanju razumjeti, možda vrijedi u praksi provjeriti neki od savjeta iz knjige, pa ako upali, super, ako ne, valja razviti svoje metode.
Rukama prekriženim na prsima pokazujemo nepovjerenje, defanzivnost, kao da se od nečega želimo obraniti. Većinu potencijalnih partnera to će odbiti i zadržati na udaljenosti, a potrudit će se samo oni najuporniji, kojima su izazov oni/one koji djeluju neosvojivo ili nezainteresirano. Stoga ruke prekrižite samo kad želite da vas ostave na miru.
Košulja zakopčana do vrata ili, još gore, dolčevita, štite od hladnoće ali i odbijaju ljubavnike. Crna boja je vječna, no nije naročito seksi – za uspješno osvajanje pale otvorene boje koje imitiraju prirodu (limun žuta, crvena poput trešnje, zelena poput šume...) Žene si mogu priuštiti kompletni outfit u takvim bojama, a muškarci bi se ipak trebali zadržati na manjim komadima, poput košulja, kravata, majica ili džempera. Odlučite li se za hlače u otvorenim bojama, gornji dio neka bude neutralan (ne baš crn, nego radije bež, plavi i sl.)
Navodno je 99% zavođenja neverbalno, pa koliko god pametni i zanimljivi u razgovoru bili, čini se da to neće biti presudno kod osvajanja. Većina ljudi neće se s ovim složiti, nego će tvrditi kako padaju na pametne ili duhovite ljude, ali takve stvari dolaze do izražaja kasnije – mi ovdje govorimo o prvom kontaktu, o zavođenju "na prvu loptu". Kad upali prvi, neverbalni dio, pamet, duhovitost i ostale osobine koje možemo racionalno procijeniti svakako će učvrstiti vezu ili utjecati da ona propadne. Neverbalna komunikacija u zavođenju, dakle, ima funkciju prvog signala, privlačenja pozornosti, kao i kasnijeg unošenja živosti u slučaju da dugotrajna veza počne patiti od monotonije. U svakodnevnom životu para koji ostane skupa i nakon prvog zavođenja, naravno, doći će do izražaja i svi ostali elementi, pa nije dobro podcijeniti ni verbalno ni neverbalno, tj. ni primitivne instinkte ni razgovore, bili oni prizemni ili visokoumni.
Razmišljate li kako mu/joj prići, pokazalo se da i na ovom području caruje jednostavnost: obično "Bok" pali vrlo često kod muškaraca i još češće kod žena. Žene izrazito negativno reagiraju na muškarce koji im djeluju prijetvorno, pa jednostavni pozdrav tumače kao otvorenost i iskrenost. Kad započnete verbalnu komunikaciju, David Givens tvrdi da nećete biti uvjerljivi ako čitavim tijelom ne pokažete otvorenost i zainteresiranost.Dakle, umjesto klimanja glavom postoje puno bolje strategije. Neke od njih navedene su u knjizi. Mi ih prenosimo, još ostaje da ih svi skupa provjerimo u praksi.
Izgradite familijarnost: krećite se tijekom razgovora nekoliko puta, ali tako da ostanete u krugu dosega partnerovih ruku. Posebno je erotično kretanje kad osoba kuha ili postavlja stol – on/a se saginje, dohvaća predmete iz visokih ormara, naginje naprijed ili natrag ... a sve se odvija na 2-3 koraka. Antropolozi tvrde da to funkcionira jer je riječ o pokretima koji su svima poznati, jednostavni i prirodni.
Razgovor neka prate geste otvorenih dlanova: otvarajući dlanove, izlažete nježnije dijelove ruku, a to se tumači kao gesta prijateljstva, otvorenosti i dostupnosti. Geste s dlanovima prema dolje tumače se kao – dalje od mene!
Zainteresiranost i ljupkost istovremeno ćete pokazati ako jedno rame uzdignete više od drugoga, a glavu malo zabacite na jednu stranu.
Dojam ranjivosti pojačat ćete košuljom s više otvorenih gumba, te dodirivanjem vrata, ključnih kostiju i Adamove jabučice, jer tako doslovno pokazujete slabe točke.
Slijedite partnerove pokrete, i to doslovno: ako se on/a počeše po glavi, učinite to i vi. Naravno, treba paziti da to ne radite prečesto i gotovo u isto vrijeme, nego se potrudite uočiti njene/njegove najčešće pokrete, te i vi isto učinite nekoliko puta tijekom razgovora. Uspjeh ove metode tumači se drevnom željom za kopiranjem onih koji su nam privlačni.
Privucite pozornost na sebe: kad ste u blizini partnera /ice ili osobe koju želite zavesti, ispustite nešto, sagnite se i pokupite bačeno. Djeluje kao stari štos, ali katkad stari štosovi opstaju jer su efikasni. Antropolozi tvrde da ćemo objekte u pokretu puno lakše zapaziti nego one nepokretne, pa čak i ako ih možemo vidjeti samo djelićem oka. A zašto ispuštanje predmeta i sagibanje? I za to postoji jednostavno objašnjenje: sagnuto, presavijeno tijelo djeluje ranjivo.
Naši bliski životinjski srodnici, jedna vrsta majmuna, razvila je ovakav ritual: kad mužjak opazi ženku koja mu se sviđa, popet će se na najbliže drvo, te će oko nje bacati plodove, grane i sve što nađe. Bacat će toliko blizu da bi je mogao pogoditi, a ako je zavođenje uspjelo, ženka će se nakon nekog vremena popeti za mužjakom i pokazati mu stražnjicu.