Svi mi imamo osećaj da su američka ekonomija ? i američka država ? naklonjene krupnom kapitalu, ali kako Džozef E. Stiglic objašnjava u svojoj novoj knjizi „Narod, moć i profit“, stanje je zabrinjavajuće. Šačica korporacija danas dominira čitavim privrednim sektorima, doprinoseći nezapamćenom skoku nejednakosti i usporenom rastu. Tako finansijska industrija sama kroji svoje zakone, tehnološke kompanije prikupljaju obilje ličnih podataka a da ih gotovo niko ne kontroliše, dok naša država sklapa trgovinske sporazume koji nisu u interesu radnika. Mnogi su se obogatili kroz eksploataciju drugih, umesto kroz stvaranje novog bogatstva. Ako nešto ne učinimo,
nove tehnologije će možda još pogoršati situaciju, povećavajući nejednakost i nezaposlenost.
Stiglic identifikuje prave izvore bogatstva i povećanja životnog standarda u učenju, naučnom i tehnološkom napretku i vladavini prava. On pokazuje da napadi na pravosuđe, univerzitete i medije podrivaju upravo one institucije koje su tradicionalni noseći stubovi američke ekonomske moći i demokratije.
Koliko god se osećali bespomoćno, uopšte nismo nemoćni. Zapravo, ekonomska rešenja su često sasvim jasna. Moramo iskoristiti prednosti tržišta i istovremeno ukrotiti njegove ekstreme, vodeći računa da tržište radi za nas, američke građane, a ne obrnuto. Ako građani u dovoljnom broju stanu iza za promena izloženih u ovoj knjizi, možda neće biti kasno za stvaranje progresivnog kapitalizma koji će omogućiti zajednički prosperitet. Stiglic pokazuje kako život srednje klase može biti svima ponovo dostižan.
Suvereno prikazujući već predviđene opasnosti tržišnog fundamentalizma i temelje progresivnog kapitalizma, knjiga Narod, moć i profit otkriva nam Ameriku u krizi, ali i osvetljava put kroz ovo izazovno vreme.
Ostali naslovi koji sadrže ključne reči: SAD
Ostali naslovi iz oblasti: Ekonomija
Izdavač: Akademska knjiga; 2020; Tvrd povez; latinica; 23 cm; 310 str.; 978-86-6263-325-5;