Dr Dušan Bandić (1938-2004) bio je profesor etnologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu i jedno vreme šef Katedre za nacionalnu etnologiju i antropologiju. Bavio se istraživanjem religije Srba. Objavio je oko pedeset naučnih radova i četiri knjige: Neke novije promene u životu i kulturi stanovništva okoline Beograda (Etnografski institut SANU, 1979), Tabu u tradicionalnoj kulturi Srba (Biblioteka XX vek, 1980), Carstvo zemaljsko i carstvo nebesko (Biblioteke XX vek, prvo izdanje 1990, drugo, dopunjeno izdanje 1997) i Narodna religija u sto pojmova (Nolit, prvo izdanje 1991, drugo 2004.) Dobitnik je nagrade „Tihomir Đorđević" Etnološkog društva Srbije za 1980. i Nolitove nagrade za 1991. godinu. Narodno pravoslavlje sadrži Bandićeve radove koji nisu ušli u sastav drugih njegovih knjiga, a koje je prikupila i za štampu priredila dr Lidija Radulović.
22.06.04 Glas javnosti
Izdavačka kuća "Nolit" objavila dve enciklopedije
"Ilustrovana enciklopedija tradicionalnih simbola" / "Narodna religija Srba u 100 pojmova"
Izdavačka kuća "Nolit" objavila je fototipsko izdanje "Ilustrovane enciklopedije tradicionalnih simbola" iz 1986. godine, čiji je autor Džin Kembel Kuper. Odrednice koje su ovde obrađene, a ima ih 1.500, daju tumačenje simbola počev od praistorije do danas, od Arktika do Dahomeje, od nekadašnje irokeške teritorije do Okeanije.
Obrađeni su simboli taoizma, hrišćanstvam judaizma, budizma, islama, tantre, drevnog kulta Kibele i velike boginje prekokolumbovskih religija zapadne hemisfere, vuduističkih kultova u Brazilu i zapadnoj Africi. Dato je najpre opšte značenje odrednice, zatim i posebna primena značenja u različitim kulturnim i geografskim tradicijama. Uz preko 210 ilustracija, enciklopedija sadrži glosar i bibliografiju.
"Nolit "je takođe objavio i fototipsko izdanje "Narodne religije Srba u 100 pojmova" izašle 1991. godine koju je napisao Dušan Bandić.
Odrednice su tematski razvrstane, na grupe i podgrupe, a daju celovitiju predstavu o religijskim shvatanjima srpskog naroda koji je u 9. veku prihvatio hrišćanstvo, ali, pri tom, nije hteo da se odrekne svojih ranijih paganskih običaja koji, su u prerađenom obliku, i dalje prisutni.
G. J.