01.09.04 Zlatna greda
Govorite li srpski?
Naučimo srpski, Isidora Bjelakovic i Jelena Vojnovic
Svakog leta vec osam godina uzastopno, Filozofski fakultet postaje mesto na kome se sakupljaju buduci studenti slavistike, strani studenti sa Novosadskog univerziteta, i deca naših iseljenika. Povod za njihov dolazak u Novi Sad je Medunarodna letnja škola srpskog jezika, kulture i istorije.
Ove godine polaznicima je kurs olakšan novim, modernim uxbenikom i radnom sveskom, kao i pratecim kompakt diskom. Uxbenik su napisale asistentkinje sa Odseka za srpski jezik i lingvisitku Isidora Bjelakovic i Jelena Vojnovic, dok radnu svesku, uz njih dve, potpisuju i njihove koleginice i kolege: mr Dušanka Zvekic ? Dušanovic, mr Milivoj Alanovic, Milan Ajxanovic i Jasmina Dražic.
I uxbenik i radna sveska uradeni su po evropskim standardima školâ stranih jezika, odnosno, pored obilja ilustracija sastavljene su po najsavremenijoj komunikativnoj metodi.
Uxbenik Naucimo srpski ? Let? s learn Serbian 1 sastavljen je iz deset lekcija, odnosno deset tema koje prati isti broj tekstova i gramatickih zadataka i vežbi. Autorke su se opredelile da knjigu zapocnu Upoznavanjem i predstavljanjem (osnovne formule), uz izabrane tekstove (kraci dijalozi), i gramaticke vežbe (prezent pomocnog glagola jesam, prezent glagola zvati se, licne zamenice (N), imenice (N sg.) i prisvojne zamenice (N sg.). U prvoj lekciji takode je data i tabela sa pismima srpskog jezika ? cirilicom i latinicom. U drugoj lekciji, pod naslovom Predstavljanje zanimanja i nazivi zemalja, buduci slavisti upoznaju se sa prezentom punoznacnih i semikopulativnih glagola (voleti, morati, + da + prezent), imenicama (L sg. i G sg.) ? lokacionog znacenja, kao i punim oblikom glagola jesam. Autorke su dalje odabale teme iz oblasti brojeva, hrane i pica, porodice, delova tela i odece, zatim stanovanja, putovanja, kucnih ljubimaca, lekara i na kraju intervjua, odnosno snalaženja po gradu. Sve ove teme ilustruju zanimljive fotografije i propratni tekstovi. Tokom tih osam lekcija stranci koji se prvi put susrecu sa srpskim jezikom trebalo bi da savladaju, pored ostalog: prisvojne i pokazne zamenice, brojeve, partitivni genitiv, prideve, glagolske vidove, predloge, perfekat, potencijal, futur, imperativ, kao i kondicionalnu klauzu.
Tako, ilustracije radi, 7. lekcija nosi naslov Na moru. Uz nekoliko autenticnih fotografija sa Crnogorskog primorja, i uz pismo grupe stranih studenata kolegi, polaznici saznaju kako se grupa studenata provodi u Herceg-Novom. Uz tu lekciju predvideno je da se savladaju imenice u instrumentalu (s kim? cim? Oni su putovali brodom); potom instrumental društva (V + prep. Sa + I: Milica ide na more sa porodicom). Takode je planirano da studenti samostalno sastave krace dijaloge i popune jednostavnije forme recenica. Slikovito su im prezentovani i glagoli kretanja: dolaziti, odlaziti, polaziti, ulaziti, izlaziti... U okviru ovog poglavlja, nalazi se i tekst Đini u Budimpešti, na osnovu kojeg se studenti upoznaju sa prošlim vremenom ? perfektom: Prošle zime bila sam sa Isidorom i Jelenom u Budimpeši; kao i sa akuzativom i lokativom: Dejan i Srdan su otišli na more u Španiju.
Na kraju svakog poglavlja autorke su predvidele reviziju do tada usvojenog znanja u formi pitanja sa slike, ili stavljanja brojeva/ reci u zagradama u odgovarajuci oblik. Na samom kraju uxbenika studente ceka prica o gradu koji je taman po meri coveka, kao i sistematski, tabelarni pregled imenica, zamenica, pridevska promena, vremena, kao i osnovna znacenja padeža.
Radna sveska koncipirana je tako da prati zbivanja iz uxbenika, uz svakako više samostalnog rada polaznika. Zanimljivo je da je radna sveska kompletno pisana latinicom, a uxbenik dominantno latinicom, kako bi se strancima koji uce srpski, (a nijedan slovenski jezik im nije maternji) olakšalo savladavanje gradiva. Naravno, u radnoj svesci na primer, jedan od zadataka jeste i da se brojne reci sa latinice prepišu na cirilicu i procitaju naglas: durdevak, nesvestica, njakanje... Uz radnu svesku poželjno je koristiti i kompakt disk kako bi studenti najpre culi, a potom i sami procitali odredene neobicne reci, poput: cucoriti, xivxan, cevap, xandrljiv i slicno.Uxbenikom i radnom sveskom Nauicimo srpski ? Let?s learn Serbian 1, uz kompatk disk pokriven je pocetni kurs savladavanja srpskoga jezika. Autorke i autori vec pripremaju nadogradnju, odnosno pratecu literaturu za srednji nivo ucenja. Državne vlasti, ako im je stalo da privuku strane studente i ljude koji žele da nauce srpski jezik, treba da više sredstava ulažu u projekte poput ovog koji je izašao iz Odseka za srpski jezik i lingvisitku, odnosno njegovog Centra za ucenje srpskog kao stranog jezika. Tada više nece delovati egzoticno i neobicno kada se srpski jezik bude ucio i širio i sa univerziteta širom Evrope, ali i Azije, Amerike, Australije, pa i Afrike.
Dejan Pralica
16.07.04 Dnevnik - Novine i časopisi
Školigrica za strance
Isidora Bjelaković i Jelena Vojnović: "Naučimo srpski 1"
Sledeće nedelje na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu počinje Međunarodna letnja škola srpskog jezika, kulture i istorije, koja se održava već devetu godinu. Pohađaju je uglavnom budući studenti slavistike, strani studenti koji žele da nastave školovanje na Novosadskom univerzitetu, a neretko i deca naših iseljenika.
Organizatori i domaćini ove škole, Odsek za srpski jezik i lingvistiku i Centar za srpski jezik kao strani, u suizdavaštvu sa “Dnevnikom”-Novine i časopisi, potrudio se da polaznicima olakša učenje, uz pomoć dve izvanredne knjige:uybenika i radne sveske za srpski jezik, namenjenih početnicima. Uybenik “Naučimo srpski” napisale su Isidora Bjelaković i Jelena Vojnović, a radnu svesku još potpisuju Milan Ajyanović, Milivoj Alanović, Jasmina Dražić i Dušanka Zvekić Dušanović.
Ovi priručnici su rađeni po evropskim standardima škola stranih jezika i ni po čemu ne zaostaju za oksfordskim. Kvalitetna kolor štampa doprinosi preglednosti objašnjenja i zadataka, kao i obilje ilustracija. Likovno grafičku opremu uradio je Vladimir Nikolić.
- Obe knjige pripremljene su po najsavremenijoj, komunikativnoj metodi - objašnjava redaktorka i koordinatorka Međunarodne letnje škole srpskog jezika, kulture i istorije, prof. dr LJiljana Subotić. Autorski tim je tako olakšao posao ne samo učenicima, već i nastavnicima naše škole. Uybenici takođe imaju audio i zvučnu verziju na kompakt disku.
Ovakve škole i naravno uybenike, odavno imaju svi univerziteti širom sveta , računajući i Beogradski, kojima je stalo da privuku strane studente i ljude koji žele da nauče njihov jezik .U tome im matične države izdašno pomažu, što se za našu ne može reći. Naša škola je dobila skromna sredstva od Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i obrazovanje, pa nastojimo da obezbedimo stipendije za neke od polaznika. U svakoj prilici naglašavamo da će ljudi koji ovde nauče srpski jezik, upoznaju našu kulturu i istoriju, biti dragocena spona sa svetom kome toliko težimo.
Uybenikom, radnom sveskom i kompakt diskom “Naučimo srpski”, pokrili smo početni kurs, a već pripremamo prateću literaturu za srednji nivo učenja.
Pomenute knjige mogu se nabaviti na Filozofskom fakultetu u knjižari “Velikoškolska “ i u “Solarisu, u SPC “Vojvodina”.
R. Lotina