17.12.03 Danas
Nove knjige
Kembrički rečnik "Naučnici" u Dereti
Kembrički rečnik "Naučnici", nedavno se pojavio u okviru biblioteke "Leksikografija" u beogradskoj izdavačkoj kući Dereta. Autori ovog kapitalnog dela su Dejvid Miler, Jan Miler, Džon Milar i Margaret Milar, a za prevod sa engleskog pobrinuli su se Miroslava Anđelković, Rastko Jovanović, Milanka Radić i Pavle Stojanović.
Predstavljajući ovo delo novinarima, Dragan Mojović je istakao da je reč o višestruko retkoj knjizi u svetskoj leksikografiji i da je to, zapravo, enciklopedija koja donosi 1.500 biografija najvećih naučnika što ih je čovečanstvo imalo u oblasti prirodnih nauka, tokom dva i po milenijuma njihovog razvoja. Mojović je primetio da je ovaj rečnik istovremeno i paralelna istorija brojnih naučnih disciplina: fizike, hemije i matematike, nauka o zemlji i svemiru, biologije i medicine, istorije kompjuterskih nauka, molekularne biologije i astronomije. "Naučnici" je knjiga koja donosi i istorijski razvitak najrelevantnijih naučnih ideja, kao i puteve kojima se dolazilo do najznačajnijih naučnih činjenica, zakona i teorija, kao i misaone sisteme kojima su sticana saznanja i usavršavane metode. Kembrički rečnik "Naučnici" je i svojevrsna istorija žena u svetskoj nauci, jer od antičke Grčke do današnjih dana, predstavlja borbu žena da steknu pristup bibliotekama, predavanjima, naučnim društvima, obrazovanju i karijeri u nauci, jer opisuje i životni i radni put onih žena koje su, poput Irene Kiri, dostigle visine pionira u jednoj naučnoj oblasti.
Takođe, ovaj rečnik donosi i bogatu hronologiju njaznačajnijih datuma u dva i po milenijuma dugoj istoriji nauka, kao i popis svih dobitnika Nobelove nagrade u oblast prirodnih nauka i dobitnika "Filds" medalje za matematiku. To je razlog zbog koga ni jedna kućna biblioteka ne bi trebalo da bude bez ove knjige.
S. D.
27.11.03 Politika
Priče o naučnicima
Kembrički rečnik "Naučnici"
Grafički atelje "Dereta" upravo je objavio kapitalno delo, Kembrički rečnik "Naučnici", čiji su autori Dejvid, Jan, Džon i Margaret Miler. Ovo obimno delo, na šest stotina strana, preveli su Miroslava Anđelković, Rastko Jovanović, Milanka Radić i Pavle Stojanović.
Kembrički rečnik "Naučnici" je, ističe urednik knjige Dragan Mojović, retka knjiga u svetskoj leksikografiji. To je enciklopedija, jer donosi 1.500 biografija najvećih naučnika koje je čovečanstvo imalo u oblasti prirodnih nauka, tokom 2.500 godina istorije čovečanstva. To je, istovremeno, i paralelna istorija mnogobrojnih naučnih disciplina: fizike, hemije, matematike, nauke o zemlji i svemiru, biologije, medicine, istorije kompjuterske nauke, molekularne biologije, astronomije...
Kroz portrete naučnika, njihov intelektualni razvoj i istraživački rad, ispričano je kako su nastajale i razvijale se najznačajnije naučne ideje, kako se dolazilo do najznačajnijih naučnih činjenica, zakona i teorija, kako su nastajali izumi i otkrića, kako su sticana saznanja i usavršavane metode.
Kembrički rečnik "Naučnici" je i istorija žena u svetskoj nauci, jer od antičke Grčke do današnjih dana predstavlja borbu žena da "steknu pristup bibliotekama, predavanjima, naučnim društvima, obrazovanju i karijeri u nauci".
Enciklopedijski rečnik "Naučnici" nam donosi i bogatu hronologiju najznačajnijih datuma u dva i po milenijuma dugoj istoriji nauke, kao i popis svi dobitnika Nobelove nagrade u oblasti prirodnih nauka i dobitnika "Filds" medalje za matematiku.
Neke biografije naučnika sumale, uzbudljive priče. Nil Bor, nobelovac i tvorac teorije o strukturi atoma, bio je fudbaler. Bežeći od Hitlera rastopio je zlatnu medalju Nobelove nagrade, kako mu je ne bi oteli Nemci i u tečnom stanju je prokrijumčario bežeći iz Nemačke. Tečnost je posle kao alhemičar, ponovo pretvorio u medalju.
Zanimljiva je i priča o Darvinu. On je za svoje roditelje i okolinu, bio propalica i danguba. Medicinu je napustio kao užasno dosadnu nauku. I studije bogoslovije su mu bile gubljenje vremena. Gluvario je, po shvatanju mnogih skupljajući insekte i loveći ptice, sve dok se, slučajno, nije našao na brodu "Bigl" koji je išao u istraživačku misiju oko Galapagosa. U toj misiji je nastalo njegovo najznačajnije delo "Poreklo vrste", koja ga je proslavilo u čitavom svetu.
U Kembričkom rečniku "Naučnici" zastupljena su i dva naša naučnika: Milutin Milanković i Nikola Tesla.
Z. R.