16.11.07
Život i delo Nikole Tesle
Nikola Tesla - genije koji je obasjao svet, Željko Sarić
Rukopis knjige «Nikola Tesla –genije koji je obasjao svet» autora Željka Sarića, zbog svojih izuzetnih kvaliteta, apsolutno zaslužuje da bude objavljen.
Naime, ovaj rukopis je raznovrstan i višeslojan. Pored toga što obiluje raznovrsnom dokumentarnom i istorijskom građom, on je pisan od strane književnika i elektroinženjera Željka Sarića, i potpuno je prilagođen svojom jednostavnošću i jezgrovitošću, najširem krugu čitalaca.
Rukopis je hronološkim postupkom sistematizovan u jednu ozbiljnu knjigu koja i svojim obimom i sadržajem zavređuje svaku pažnju, a takođe i ozbiljnošću sa kojom je autor obradio ovako veliku i značajnu temu.
Autor je postupno i strpljivo obrađivao delove koji su vezani za istoriju Teslinog zavičaja, ali je takođe vrlo detaljno obradio sve momente vezane za Teslin naučni rad. Naravno, uz korišćenje dosadašnje literature, umnogome mu je pomoglo i Teslino memorijalno društvo iz Njujorka, čiji je bio sekretar za Balkan, jer su oni sistematizovali Tesline članke i natpise o njemu u ediciji «Teslina kolekcija», koja je objavljena u Njujorku u 23 toma, na 5000 strana. Ova građa je nedovoljno obrađena i tek treba da se detaljnije prouči.
Stoga moram da naglasim da rukopis ove knjige obiluje novim činjenicama koje nam autor iznosi na svetlo dana i koje će biti od velikog značaja za dalje proučavanje života i dela Nikole Tesle.
Sa druge strane ova knjiga je sveobuhvatna. Autor se bavi detaljno Teslinim poreklom kao i ličnošću prote Milutina,Teslinog oca, književnika i mislioca. Ovom prilikom autor nam donosi i niz Milutinovih novinskih članaka objavljenih u «Srbskom dnevniku « iz Novog Sada. Jedan deo ove knjige posvećen je i istoriji razvoja elektriciteta, istorijatu polifaznih struja, istoriji razvoja elektromotora i istoriji razvoja elektrotehnike u SAD, do Teslinog dolaska iz Evrope u Ameriku. Takođe, autor donosi istorijski tekst presude Vrhovnog suda SAD protiv Markonija, kojom prilikom je Tesli vraćeno prvenstvo u pronalasku radija, a u okviru sudskih procesa i presude sudije Taunsenda o prvenstvu u pronalasku Teslinih polifaznih struja i tekst presude državnog suda u Nemačkoj kojom su Tesli bila oduzeta prava na dva patenta njegovog polifaznog sistema, u Nemačkoj.
U knjizi se takođe nalazi mnogo novih detalja vezanih za izgradnju i propast čuvenog Teslinog tornja Vordenklif, odnosno projekta prve svetske radiostanice, koja bi bežičnim putem povezala Evropu sa Amerikom.
Iz rukopisa knjige može se videti da je Nikola Tesla bio pravi umetnik, u današnjem smislu reči umetnik performansa, koji je, da bi očarao buduće finansijere i zainteresovao ih za svoje projekte, organizovao svoje čuvene predstave u laboratoriji, gde su dolazila najčuvenije ličnosti Amerike.
Nadalje je u knjizi detaljno obrađen Teslin rad u mašinstvu, koji je bio u senci radova iz oblasti elektrotehnike. Slobodno se može reći da je po obimu i kvalitetu Teslin rad u oblasti mašinstva gotovo ravan onom u oblasti elektrotehnike, ali ostvarivanje ovih projekata umnogome nije uspelo zbog lošeg kvaliteta tadašnjih materijala. Tako bi prototip neke mašine jedno vreme radio, a onda bi se ubrzo raspao, jer uređaj nije mogao da izdrži velike pritiske u toku procesa rada. Pomenuću jedno od najoriginalnijih Teslinih rešenja, a to je Teslina turbina bez lopatica, koja ni do danas nije prevaziđena.
Višeslojnost ovog rukopisa ogleda se i u tome da autor nije pisao samo o Teslinom naučnom stvaralaštvu, što i jeste bila Teslina osnovna delatnost, nego je želeo da osvetli i njegovu ličnost iz više uglova i sa više strana. Tako je autor izneo Teslina razmišljanja o ishrani, o milosrđu i samilosti, o religiji, o budućnosti civilizacije. Jako je interesantna Teslina prepiska sa rodbinom i prijateljima, takođe i sa ženama koje su ga obožavale, kao i niz pisama, telegrama i ugovora koji su vezani za njegove poslovne i naučne poduhvate, a odnose se na dogovore sa finansijerima.
Iz rukopisa knjige na vrlo plastičan način može se steći uvid o Nikoli Tesli kao čoveku, o njegovom duhovnom uspenju, golubovima i usamljeničkom životu u celibatu, posvećenju celog sebe nauci, a za dobrobit čovečanstva.
Smatram da bi ilustrovanje ove knjige Teslinim fotografijama doprinelo lepoti i dokumentarnosti ovakve monografije.
Knjiga poseduje, na kraju, poglavlja koja olakšavaju istraživački rad, a to su : hronologija, reference i literatura.
Smatram da je autor Željko Sarić na izuzetno uspešan i originalan način obradio život i delo Nikole Tesle. Takođe je, Željko Sarić, pisac romana o Nikoli Tesli pod nazivom «Posvećenik» koji je doživeo 4 izdanja i preveden je na ruski jezik. Mislim da je i ovo jedna od važnih činjenica za čitanost i recepciju buduće knjige, jer dolazi iz pera autora koji je već prihvaćen od najšire čitalačke publike.
Stoga najtoplije preporučujem za objavljivanje rukopis ove knjige i smatram da je štampanje ovakvog istraživanja jako značajno, kako za dalje proučavanje života i rada Nikole Tesle od strane istoričara nauke, tako i za saznavanje novih činjenica od strane najšire čitalačke javnosti.
U Beogradu, 16.11.2007.g.
Recenzent
prof. dr.Đuro Koruga
redovni profesor Mašinskog fakulteta u Beogradu
Prof.dr Dejan Raković
"Nikola Tesla-genije koji je obasjao svet"
Život i delo Nikole Tesle
Biografija pod radnim naslovom "Nikola Tesla-genije koji je obasjao svet" autora Željka Sarića, jedno je od najkompletnijih i najvrednijih dela koje se bavi životom i radom najvećeg srpskog naučnika.
Autor ove knjige je uspeo da sistematizuje sve najznačajnije momente iz života i rada velikog naučnika i da ih na jezički pristupačan način izloži široj čitalačkoj publici.Knjiga obiluje faktografskim podacima, ali i Teslinim duševnim lomovima, psihološkim preživljavanjima,uspesima i padovima, situacijama i dokumentima koji nisu samo puko nadovezivanje i dopunjavanje već poznatog i objavljenog, već jedan potpuno novi i kritički pristup svemu što je do sada kod nas i u svetu objavljeno o životu i delu Nikole Tesle.
Naravno, za ovakav projekat potreban je uporan i dug istraživački rad, kojem je autor posvetio poslednjih dvadeset godina svoga života.Kao elektroinženjer on je verovatno dolazio u iskušenje da ode u drugu krajnost i da sa previše stručnim tekstovima zbuni čitaoce i optereti ovu knjigu nepotrebnim teoretisanjem.No, autor je uspeo da se izvuče iz ove profesionalne zamke i da na najjednostavniji način približi delo Nikole Tesle kako tehnički neobrazovanoj publici,tako i stručnoj javnosti.Naravno, to sigurno nije bilo nimalo jednostavno i u tome je jedna od najvećih vrednosti ove knjige.
Autor je primenio hronološki princip u komponovanju ove knjige,tako da je podeljena u tri celine, i to:
1.Detinjstvo,školovanje,mladost
2.Odlazak u Ameriku, priznanje patenata
3.Društveni život,golubovi,sve Tesline ljubavi
U prvom delu autor obrađuje: poreklo Tesline porodice,rođenje u Smiljanu,priče iz detinjstva,prve pronalazačke napore malog Nikole,školovanje u Smiljanu i Gospiću, odlazak na višu realku u Rakovac kod Karlovca.
Nadalje, autor piše o Teslinom obolevanju od kolere po povratku iz Karlovca i njegovom čudesnom ozdravljenju.No posle toga usledio je poziv u vojsku, na koji se Nikola nije odazvao.U nastavku rukopisa autor se bavi dobijanjem vojne stipendije i odlaskom Nikole Tesle na školovanje u Grac, onda gubljenjem stipendije i prvim zaposlenjem u Mariboru. Posle smrti Teslinog oca Milutina on pokušava da ispuni očev zavet za nastavak studija u Pragu, ali pošto nije uspeo da se upiše na univerzitet, nalazi zaposlenje u Budimpešti. Posle preležane bolesti u Budimpešti dolazi do otkrića obrtnog magnetnog polja .Po završetku rada u telefonskoj centrali u Budimpešti,Tesla prelazi na rad u Pariz, u Edisonovom kontinentalnom društvu, takođe knjiga prati Teslin rad u Strazburu na izradi prototipa dvofazne naizmenične dinamomašine.U ovom delu izložena je istorija razvoja elektriciteta kao i predistorija pronalaska višefaznih struja.
Drugi deo knjige bavi se Teslinim periodom života provedenim u Americi.
Naravno, tekst počinje razvojem elektrotehnike u SAD, do Teslinog dolaska iz Evrope, zatim se obrađuje Teslin rad kod Edisona, pa onda sledi razlaz sa Edisonom i osnivanje "Teslinog društva za lučno osvetljenje". Nadalje, posle rada na električnim lučnim lampama knjiga obrađuje osnivanje "Teslinog električnog društva", zajedno sa Alfredom Braunom i prijavljivanje 40 patenata iz oblasti polifaznih struja, kao i potpisivanje ugovora sa Vestinghausom o prodaji patenata. Zbog konkurencije na tržištu usledio je čuveni "rat struja" , koji je Edison vodio protiv Tesle i Vestinghausa, kao i osporavanje prvenstva Teslinih pronalazaka koji su ga uvukli u mnoge sudske sporove u Americi i Evropi.Zbog toga je hronološki prikazana istorija razvoja asinhronih motora.
U nastavku knjige obrađuje se Teslin rad na strujama visoke frekvencije i Tesla biva pozivan da održi svoja čuvena predavanja u Londonu i Parizu, kojom prilikom zbog smrti svoje majke hitno dolazi iz Pariza u Gospić 1892.godine. Tada je pri povratku preko Budimpešte na poziv beogradske opštine stigao da poseti Beograd i održao predavanje na Velikoj školi.
Nadalje autor obrađuje Teslin rad po povratku iz Evrope.Tesla se zajedno sa Vestinghausom spremao za veliku Kolumbovu izložbu tehničkih dostignuća 1893.godine u Čikagu, posle koje je doneta odluka od strane Međunarodne elektrotehničke komisije na čelu sa Lordom Kelvinom da se na prvoj hidrocentrali na Nijagari, instaliraju Teslini turbogeneratori, što je označilo prekretnicu u razvoju industrije.
Autor dalje piše o velikom požaru Tesline laboratorije 1895.godine, koji je za kratko vreme obustavio Teslin rad.Uz pomoć finansijera obnovljena mu je laboratorija za nekoliko meseci.
Nadalje se u knjizi prati Teslin rad na otkriću H-zraka, kao i Teslini radovi iz oblasti daljinskog upravljanja.
U nastavku rukopisa obrađuje se Teslino istraživanje u Kolorado Springsu i izgradnja njegove čuvene laboratorije iz koje je prvi put u istoriji civilizacije poslana radio- poruka bežičnim putem oko cele planete.Po završetku rada u Koloradu, knjiga se bavi izgradnjom tornja Vordenklif, na Long Ajlendu, u okviru projekta izgradnje prve svetske radio stanice.
U nastavku izložen je sudski spor između Tesle i Markonija, kao i tekst sudske presude kojom se Markoniju oduzima prvenstvo u pronalasku radija, iako je za taj pronalazak 1909. godine dobio čak i Nobelovu nagradu zajedno sa profesorom Braunom.Pravda je na kraju pobedila i Tesli je priznat pronalazak radija , ali nažalost nekoliko meseci posle njegove smrti.
Posle propasti projekta Vordenklif, zbog odustajanja Morganove kompanije od daljeg finansiranja, Tesla se poslednjih dvadeset godina posvetio istraživanjima u oblasti mašinstva.U knjizi je hronološki izložen taj period, kao i niz pronalazaka i patenata koji su mu bili priznati.Čitaoci se mogu upoznati sa Teslinom parnom i gasnom turbinom bez lopatica,Teslinom pumpom, njegovim radovima u vazduhoplovstvu i drugim projektima.Većina ovih projekata nije zaživela zbog tehnologije materijala koji nije bio u stanju da izdrži visoke pritiske fluida.
U nastavku sledi odeljak o Teslinim tajnim oružjima, jer je poznato da je Tesla radio projekte za američku mornaricu , ali sva njegova oružja bila su namenjena za odbrambene svrhe.
Treći deo ove knjige bavi se Teslinim društvenim životom.Iako je poznato da se on malo družio, ipak se može čitanjem ovog rukopisa videti da je imao puno prijatelja i bogatu ličnu prepisku sa mnogima od njih.
Još jedan značajan momenat u njegovom životu odigrale su žene, i to je vrlo apsurdno, znajući da je Tesla bio neženja i da se čuvao od žena kao od vatre.U knjizi je izložena bogata prepiska sa Katarinom Džonson kao i deo koji je posvećen En Morgan. Slede opisi druženja sa Lazom Kostićem, prepiska sa rodbinom, takođe je obrađen Teslin lik u književnosti.
Jedna od značajnijih ličnosti koja je u poznije doba pomagala Tesli bio je dr.Paja Radosavljević, onda sledi pisanje o nesporazumu između Tesle i Pupina, takođe opis druženja vladike Nikolaja Velimirovića i Nikole Tesle, pa onda imenovanje Nikole Tesle za kuma crkve Sv. Save u Geri, država Indijana.
Tesla je opevan u pesmi od strane guslara Peruna Perunovića, a u nastavku Ivan Meštrović svedoči o svojim susretima sa Teslom, a takođe i dr. Milan Vidmar. Jedan od velikih Teslinih prijatelja novinar Kenet Svizi iznosi u nastavku knjige svoja svedočenja o velikom naučniku, a Miloš Tošić, srpski diplomata u Njujorku u nastavku priča svoju priču o poznanstvu sa Nikolom Teslom . Nadalje se iznose citati o Teslinim filozofskim stavovima i duhovnosti, o religiji, o milosrđu i samilosti, o tome kako kosmičke sile utiču na ljudsku sudbinu, o načinu Tesline ishrane.
Na kraju trećeg dela knjiga se završava tekstovima o priznanjimaa koja je Nikola Tesla primio od raznih svetskih univerziteta i Akademija nauka.
Sam kraj knjige posvećen je Teslinim poslednjim danima, okolnostima oko sahrane i prenosa njegove zaostavštine u otadžbinu, kao i njegovom naučnom nasleđu.
Na kraju ovog osvrta moram da kažem da ova knjiga pored toga što raspolaže obiljem podataka, ona je pisana i jednim lakim, sočnim književnim stilom, jer potiče iz pera proznog pisca i pesnika Željka Sarića, člana Udruženja književnika Srbije, novinara i ujedno elektroinženjera, koji radi kao kustos u muzeju PTT-a u Beogradu.
Rukopis knjige «Nikola Tesla-genije koji je obasjao svet» autora Željka Sarića, najtoplije preporučujem i smatram da je ovo jedna od najsveobuhvatnijih knjiga za proučavanje života i rada Nikole Tesle. Smatram da će i najšira čitalačka publika biti zadovoljna saznavanjem mnogo novih činjenica vezanih za delo velikog naučnika, a naročito o njegovom evropskom periodu života koji je kod većine inostranih autora slabo obrađen. Takođe, moram da primetim da trenutno na tržištu ne postoji ni jedna bogato ilustrovana monografija posvećena životu i radu Nikole Tesle.
Stoga predlažem da se knjiga ilustruje fotografijama jer će i to doprinetiupotpunjavanju vrednosti ove knjige.
Sa željom da zajedno sa autorom uspete u ovom sjajnom projektu, želim puno uspeha i autoru i izdavaču.
U Beogradu, 09.11.2007.
prof. dr. Dejan Raković
redovni profesor Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu