01.01.00
Blic 29.07.1999.
Monografija Ksenije Šukuljević - Marković o nezaboravnoj Nini Kirsanovoj
Legendarna ruska balerina u Beogradu
Baletska kolekcija Nine Kirsanove(1898-1989) - danas umetnička zaostavština, nakon njene smrti pohranjena je u Muzeju pozorišne umetnosti koji je nedavno, iz pera mr Ksenije Šukuljević-Marković, objavio monografiju o ovoj primabalerini, koreografu i pedagogu.
U trenutku nastanka, ogromnu ulogu u razvoju beogradskog baleta imali su ruski umetnici koji su posle Oktobarske revolucije izbegli iz svoje otadžbine i u Srbiji stekli novu domovinu. U poznu jesen, 1923. godine, pojavila se na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu mlada balerina Nina Kirsanova. Ruskinja iz Moskve. Bilo je to na koncertu pod nazivom "Baletsko veče", na pozornici zgrade u Manježu.
Kao balerina, Nina Kirsanova je rođena 1. oktobra 1916. godine kada je, kao Odilija, u "Labudovom jezeru" zamenila obolelu solistkinju. Iako je položila audiciju za Boljšoj teatar, angažman nije mogla da realizuje, jer je iz Moskve morala da se skloni. Revolucija je bila u toku. Jedno vreme boravi u Poljskoj, a onda, s mužem, stiže u Dubrovnik gde se upoznaju sa srpskim kompozitorom Petrom Konjovićem (tada direktorom opere Hrvatskog narodnog kazališta) koji im nudi gostovanje na zagrebačkoj sceni. Budući da je u to vreme na čelu baleta bila Margarita Froman, mesta za novu balerinu nije bilo, i Nina prelazi u Beograd. Kirsanova je 24. aprila 1924., zajedno sa svojim mužem, Borisom Popovim, operskim pevačem, položila zakletvu i bila primljena u podanstvo Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Posle Drugog svetskog rata, 1951. moraće ponovo da zatraži jugoslovensko državljanstvo, iako je od prvog dana bombardovanja, 16. aprila 1944, bila u službi u Opštoj državnoj bolnici kao medicinska sestra - instrumentarka, volonter.
Bila je Svanilda u "Kopeliji", Žizela, Karmen, Kitri u "Don Kihotu", Žar ptica, Biljana u "Ohridskoj legendi", Hrizantema u "Jesenjoj poemi", Gitana u "Boleru..." Upamćena kao legenda. Monografija o Nini Kirsanovoj služi na čast izdavaču - Muzeju pozorišne umetnosti Srbije.
M. M