10.04.14 Večernje novosti
Studija o Njegošu
O njegošu još nešto, Dobrašin Jelić
Višeznačnost je ono što od Njegoševe poezije pravi veliku "mozgalicu", piše Jelić
U POTRAZI za etičkim i profanim, misaonim i afektivnim, jezičkim i filozofskim u Njegoševom delu, književnik i kritičar Dobrašin Jelić ponudio je knjigu "O Njegošu još nešto", koju je objavio "Partenon".
Od teme junaštva, pa do teme "ženski likovi u Njegoševom delu", Jelić je, po rečima Jova Kneževića, pisca pogovora, ovom zbirkom uspeo da u tematskom spektru pomiri poznate motive koji dodiruju kosmogoniju i istoriju, dijalektiku i isključivost, stilistiku, jezičke detalje...
Teme etičnosti i mitologije podgrejaće u čitaocu misao o tome koliko je u stvari Njegoševa misija bila teška; da li je uopšte moguće u istom trenutku, na istom mestu, biti i mudrac i junak, i filozof i praktičar, i državnik i pesnik. Jelić pokazuje na koji su način te suprotnosti, kojima je prirodno da se poništavaju, u Njegoševom delu i životu, jedna drugu hranile i podupirale. Čitalac će primetiti koliko je istovremeno i sličnosti i razlike između "Luče mikrokozma" i "Gorskog vijenca".
- U "Gorskom vijencu", a naročito u "Lažnom caru Šćepanu Malom", Njegoš je podigao spomenik crnogorskom junaštvu. A crnogorsko junaštvo je odgovor potrebi borbe neprestane - "nove nužde rađu nove sile"... Junaštvo je način da se pobedi zlo - poručuje autor u početnom poglavlju, pokazujući kako u ovim delima ima mnogo primera najviših junaštava.
Tema u vezi sa Njegoševim jezikom biće, po mišljenju autora pogovora, najintrigantnija, jer je u svetu praznoslovlja Njegošev jezik odavno proglašen za arhaičnost.
- Višeznačnost je ono što od Njegoševe poezije pravi veliku "mozgalicu", koja nas, upravo zahvaljujući tome, poziva na sopstveni stvaralački čin - piše Jelić u poglavlju posvećenom dilemama povodom "Posvete prahu oca Srbije".
B. Đ.