ARTUR Ignacijus Konan Dojl rođen je 22. maja 1859. u Edinburgu (Škotska). Rastao je u siromašnoj porodici. NJegov otac Čarls bio je hronični alkoholičar, a majka Meri obrazovana žena čija su strast bile knjige. Majstorski je pripovedala priče. Umela je da stiša glas, gotovo do šapata, kada bi došla do kulminacije.
- U mom ranom detinjstvu, koliko mogu da se setim, slikovite priče koje mi je majka pričala bile su toliko jasne da su zamračivale prave činjenice mog života - reći će kasnije Artur o svojoj majci.
Kada mu je bilo devet godina, imućni članovi familije Dojl ponudili su da mu plate školovanje. Plakao je putujući u Englesku, gde je sedam godina učio u Jezuitskoj školi. Nesklon verskoj zanesenosti koja ga je okruživala, stalno se bunio, pa je kažnjavan batinama.
Sa 17 godina odlučio je da studira medicinu na Edinburškom univerzitetu. Čovek koji je najviše uticao na njega bio je doktor DŽozef Bel, jedan od profesora, koji se isticao opažanjem, logikom, zaključivanjem i dijagnozom. Sve te kvalitete naći ćemo kasnije u liku proslavljenog detektiva Šerloka Holmsa. Tokom studiranja Artur je napisao prve kratke priče ("Misterija doline Sasasa" i "Američka priča") koje su objavljene u engleskim magazinima.
Sa 20 godina upustio se u prvu avanturu. Pridružio se posadi broda "Nada", koji je plovio ka Grenlandu, loveći kitove. Mladi student medicine bio je zaprepašćen brutalnošću lova, ali je, ipak, neizmerno uživao u društvu posade. Ovu avanturu pretočiće u priču "Kapetan polarne zvezde".
Bez previše entuzijazma, Konan Dojl se vratio studijama u jesen 1880. Posle puta na Arktik, nervozni student postaje tihi ljubitelj žena, hvališući se da je bio zaljubljen u čak pet dama istovremeno. Iduće godine je diplomirao, a na uručenju doktorske diplome našalio se rečima: "Obučen sam za ubijanje". Počinje da radi kao lekar na parobrodu "Madžumba" koji je plovio između Liverpula i zapadne obale Afrike. Crni kontinent mu se nije dopao, pa je dao otkaz po povratku u Englesku, otvorivši ordinaciju u Portsmutu. Avgusta 1885. ženi se Lujzom Hakins, koju će u memoarima opisati kao "nežnu i milu".
U martu 1886. Konan Dojl počinje da piše kratke priče o detektivu Šerloku Holmsu iz ulice Bejker, koje će ga "katapultirati" do slave. Doduše, poznatiji je u SAD nego u Engleskoj. Kada je dobio ćerku Meri, odlučuje da se preseli u Beč i specijalizira oftalmologiju. Ali, strani jezik pretvorio je ovaj put u fijasko, i on se, posle posete Parizu, brže-bolje vratio u London i nastavio sa lekarskom praksom. Maja 1891. razboleo se od gripa i nekoliko dana je bio na ivici života i smrti. Oporavio se i shvatio da je ludost što pokušava da kombinuje karijere lekara i pisca. Supruga Lujza 1892. rađa mu sina Kingslija, što je ponosni otac opisao kao "najvažniji događaj u životu". Tokom puta po Švajcarskoj, otkriva mesto gde će ubiti svog junaka Šerloka Holmsa. U priči "Poslednji problem" slavni detektiv bacio se sa litice u smrt. Rezultat objavljivanja ove priče bio je otkazivanje pretplate 20.000 čitalaca na magazin "Strand". Lujza oboleva od tuberkuloze, a Konan Dojl počinje da se interesuje za spiritualizam i okultizam.
Veruje se da je Dojl, čovek visokih moralnih principa, od bolesti do smrti žene Lujze živeo u celibatu. Ipak, smrtno se zaljubio u prelepu zelenooku DŽin Leki, obrazovanu damu, sportistkinju i mecosopran. Počinje da piše pozorišnu dramu o Šerloku Holmsu, ali ne da bi mu udahnuo novi život, već da bi uvećao svoj bankovni račun. Posle trijumfalne turneje po SAD, predstava je 1901. odigrana u Londonu. Kritičari su je sasekli, ali je glas naroda prevladao i komad je doživeo veliki uspeh.
Porodicu je užasnuo kada se prijavio za dobrovoljca u Burskom ratu. Po povratku, u avgustu piše prvu epizodu "Baskervilskog psa" koju "Strand" objavljuje kako bi obradovao frustrirane čitaoce. Ovaj roman sa Šerlokom Holmsom postaje, a i danas je, svetska senzacija. Iduće godine kralj Edvard Sedmi odlikuje Konana Dojla titulom viteza za zasluge u Burskom ratu. Kralj je bio veliki obožavalac Šerloka Holmsa i da bi ohrabrio pisca da nastavi da piše nove knjige o slavnom detektivu, stavlja ga na svoju listu počasnih gostiju. Dve godine kasnije "Strand" počinje da objavljuje delove serijala "Povratak Šerloka Holmsa". Kada mu je Lujza umrla u naručju, Dojl pada u višemesečnu depresiju. U septembru 1907. posle devet godina skrivanja, ženi se sa DŽin Leki, koja mu rađa sinove Denisa, Edrijana i ćerku DŽin.
U jesen 1929, bolestan od angine pektoris, kreće na svoj poslednji spiritualni put po Holandiji, Danskoj, Švedskoj i Norveškoj. Iako prikovan za krevet, jednog hladnog prolećnog dana 1930. upušta se u poslednju avanturu. Ustao je iz kreveta i neopažen izašao u baštu. Ujutru su ga našli kako leži na zemlji, držeći se jednom rukom za srce, dok je u drugoj čvrsto stezao visibabu. Ser Artur Konan Dojl umro je u ponedeljak 7. jula 1930. okružen najmilijima. Poslednje reči uputio je supruzi DŽin. Prošaputao joj je: "Ti si predivna".
Vesna Pantelić