Naučni skup „Poetski svetovi Vaska Pope“, a potom i istoimeni zbornik radova, povodom 100 godina od rođenja ovog velikog srpskog pesnika, u organizaciji Matice srpske, značajan je projekat, koji će u mnogo čemu uticati na razvoj naučne misli o poetici Vaska Pope (1922–1991). Književnom delu Vaska Pope pristupilo se iz teorijskog i komparatističkog stanovišta, što potvrđuje i učešće inostranih izučavalaca srpske književnosti. Istraživanja su usmerena i prema recepciji Popinog književnog stvaralaštva u različitim kulturama, što je od značaja za razvijanje i osnaživanje književne i kulturne samosvesti. Istraživački raspon obuhvatio
je pitanja poetike, kritike, recepcije i komparatistike. U sačinjavanju ovog zbornika radova vodilo se računa ne o sačinjavanju kolektivne monografije već, pre svega, o naučnom doprinosu budućim izučanjima srpske književnosti i posebno Popinog dela. U proučavanju Popinog književnog stvaralaštva postoje još uvek neistražene tematske oblasti. Ovakav naučni skup i objavljeni zbornik radova popuniće, u mnogo čemu, tu prazninu. Na ovaj način će se stručnoj javnosti i širem krugu zainteresovanih pojedinaca omogućiti veća dostupnost i lakše razumevanje Popinog dela, a sve to će uticati na razvoj naučne misli u domenu istorije književnosti.
U uvodnom delu zbornika Poetski svetovi Vaska Pope nalaze se pozdravne reči, tri pesme akademika Matije Bećkovića o Vasku Popi i uvodna izlaganja prof. dr Dragana Stanića, predsednika Matice srpske i prof. dr Jovana Delića, dopisnog člana SANU.
Zbornik radova sistematizovan je u više tematskih oblasti. O Popi kao antologičaru narodne književnosti, mitskim obrascima i značenju tradicije u Popinoj poeziji pisali su prof. dr Ljiljana Pešikan-Ljuštanović, prof. dr Boško Suvajdžić, prof. dr Lidija Tomić, a metapoetičkim i autopoetičkim zapisima bavili su se prof. dr Snežana Milić Milosavljević, prof. dr Sanja Paripović Krčmar i dr Jana Aleksić. Jezičkim igrama i kulturom igre bavili su se dr Ranko Popović i dr Radoje Femić, dok su dr Aleksandar Milanović, prof. dr Predrag Petrović, prof. dr Goran Radonjić i dr Svetlana Šeatović istraživali Popine kovanice, slika grada u Popinoj poeziji, neobična bića i poetsku ulogu pikturalnosti i hodočašća u Popinoj poeziji. Ivan Negrišorac bavio se figurom voljene žene i erotskom metafizikom u poeziji Vaska Pope i Matije Bećkovića, a prof. dr Bojana Stojanović Pantović diskursom pesme u prozi Vaska Pope. Komparativnim temama bavili su se doc. dr Jelena Marićević Balać (Vasko Popa i Zbignjev Herbert), msr Rastko Lončar (Vasko Popa u kontekstu pesništva NOB-a) i msr Milena Kulić (Vasko Popa između pozorišta i filma). Komparativne pristupe imali su i dr Nedeljka Bjelanović (Popa i Nastasijević), dr Vesna Cidilko (Vasko Popa i Karl Dedecijus), prof. dr Aleksandra Popin (Vasko Popa i Fransis Ponž), doc. dr Mina Đurić (Vlada Urošević i Vasko Popa), dr Svetlana Milašinović (Rastko Petrović i Vasko Popa) i dr Marko Avramović (Borislav Radović i Vasko Popa), dok su se posebnim pesničkim knjigama i pesmama bavili Marko Paovica, dr Marija Jeftimijević Mihajlović, prof. dr Jovan Delić, dr Branko Vraneš, prof. dr Slobodan Vladušić i dr Vladan Bajčeta.
Ostali naslovi koji sadrže ključne reči: Domaća poezija
Ostali naslovi iz oblasti: Poezija
Izdavač: Matica srpska; 2024; Broširani povez; ćirilica; 24 cm; 398 str.; 978-86-7946-470-5;