Osnovno dečje pravo je pravo na školu bez straha i nasilja. Ipak, školsko i vršnjačko nasilje su danas svetski problem.
Šta je vršnjačko nasilje, kako i zašto nastaje? Šta znamo o deci koja će potencijalno zlostavljati druge, a šta o deci koja su potencijalne žrtve vršnjačkog nasilja? Da li je preterano zaštitničko roditeljstvo jedan od faktora rizika? Da li su prezaštićena deca češće žrtve ili zlostavljači? Koja je uloga roditelja u neutralisanju posledica vršnjačkog nasilja, a kako škole treba da suzbijaju vršnjačko nasilje?
I mnogima od nas se na po
men vršnjačkog nasilja vraćaju slike iz detinjstva, i osećanja patnje koja ostavljaju teško izbrisiv trag. Mediji svakodnevno izveštavaju o učestalim slučajevima vršnjačkog nasilja, a društvene mreže postale su poligon za nove vrste kao što je elektronsko vršnjačko nasilje. Porodica i škola prebacuju krivicu a do rešenja kako da se zajedno suprotstavimo vršnjačkom nasilju teško se dolazi.
Knjiga se u celosti bavi ovim pitanjima i nasilništvom u školi, odnosno među decom školskog uzrasta. Agresija se obično definiše kao ponašanje sa namerom da se drugome nanese šteta i posve je jasno da je vršnjačko nasilje vrsta agresivnog ponašanja. Ipak, jasno je i da nije svaka agresija nasilje.
Ostali naslovi koji sadrže ključne reči: Psihologija
Ostali naslovi iz oblasti: Psihologija
Izdavač: Psihopolis institut; 2019; Broširani povez; latinica; 20 cm; 149 str.; 978-86-6423-059-9;