01.01.00
Politika
25.03.2002.
NOVINARKE PISCI "NARODNE KNJIGE"
Tužne devedesete
Vesna Dedić-Milojević objavila knjigu "Muškarci devedesetih", a Vojka Pajkić "Slobodan krevet u ženskoj sobi"
U dve različite biblioteke "Narodne knjige", u istom danu, predstavljene su dve knjige čije su autorke - novinarke. Vesna Dedić-Milojević, novinarka RTS, sakupila je odabrane tekstove koje je pisala za "Politiku", razne časopise i za televiziju, i dala im zajednički naslov: "Muškarci devedesetih", uz zagonetni podnaslov "Jeste li slobodni večeras?" Knjiga je objavljena u ediciji "Pres".
Vojka Pajkić, novinar i urednik Radio Beograda, takođe se u svojoj knjizi, pod naslovom "Slobodan krevet u ženskoj sobi", priseća devedesetih; tačnije, tragičnog bombardovanja Jugoslavije kada je sa još nekim kolegama iz redakcije mobilisana. Razlog je zaista bio najprozaičniji što se može zamisliti: u ženskoj sobi u kojoj su se nalazili novinari Radio Beograda, mobilisani na Kosmaju, jedan je krevet bio prazan! Knjiga Vojke Pajkić objavljena je u ediciji "Megahit".
Vesna Dedić-Milojević
Nema sumnje da će i jedna i druga biti bestseleri. Prva, Vesne Dedić-Milojević, zato što daje portrete muškaraca koji se "nisu upleli u fantastična bogaćenja, sulude političke prevrate, tajanstvena ubistva, skandalozna otkrića... čije smo svetske uspehe doživljavali kao nacionalne... koji su odlučili da budu živi i to u zemlji koja je bivala sve manja, a mrtvih, ludih i depresivnih bivalo sve više... koji su umeli da nose leptir-mašne u nimalo gospodstvenim vremenima", kako kaže autorka.
Ta gospoda, stvarni junaci knjige Vesne Dedić-Milojević, jesu gospoda po svojim postupcima, po svojim stavovima, po umetnosti koju su širili u vreme nesreće. Ukupno ih je četrdesetorica, a Slobodan Selenić je, prema stavu autorke, potpuno zaseban, potpuno izdvojen, i iznad svih. A onda su tu Miki Manojlović, Emir Kusturica, Bogdan Tirnanić, baš tim redom, kako ih Vesna Dedić-Milojević izdvaja, i dalje: Svetozar Cvetković, Dragan Nikolić, Konstantin Kostjukov, Vladimir Arsenijević, Sergej Trifunović, Svetislav Basara...
Vojka Pajkić
Vojka Pajkić je, pak, bila vojnik. "Dobri vojnik Vojka", iako nikada nije ni pomišljala na rat, niti je čak položila odbranu i zaštitu! Pa ipak, provela je vreme bombardovanja Jugoslavije u "ratnoj redakciji" Radio Beograda, svakoga dana se suočavajući sa krajnjim besmislom i ratovanja, u celosti, i položaja u kojem su se nalazile njene kolege i ona. Zato Vojka Pajkić i kaže da je knjigu napisala kako bi ostao dokument o jednoj novinarskoj brigadi, čiji su se članovi po nekim spiskovima iz vremena hladnog rata, a neki i slučajno, našli na planini Kosmaj, i dobili zadatak da budu spremni u svakom trenutku, da to bude RTS u malom.
Knjiga "Slobodan krevet u ženskoj sobi" je priča o ljudima koji nisu bili ni hrabri ni kukavice, koji su jednostavno bili ljudi sa svim svojim vrlinama i manama. Takođe, to je priča i o apsurdnom vremenu u kojem smo živeli, i o jednoj brigadi, koja se, kao u partizansko vreme, izmeštala po kosmajskim kafanama, "da zametne neprijatelju trag".
Ovaj isečak iz života Vojke Pajkić je sa razlogom stavljen u biblioteku "Megahit".
A. Cvijić