Teri Gudkajnd je američki pisac, rođen 1. maja 1948. godine u Omahi, SAD.Najpoznatiji je kao autor širom sveta poznate sage Mač istine, koja spada u žanr epske fantastike. Serijal Mač istine prodat je u više od dvadeset pet miliona primeraka i preveden je na više od trideset jezika. Prvi zakon magije najskuplje je plaćen debitantski roman u žanru fantazije, oko čijih su se autorskih prava borila tri prestižna izdavača. Po ovom romanu je 2008. godine snimljena i popularna televizijska serija Legenda o tragaču, a do sada su već prikazane dve sezone od po dvadeset dva nastavka.Nakon što je napustio fakultet, Gudkajnd je radio kao stolar, proizvođač violina i restaurator retkih i egzotičnih rukotvorina i antikviteta. Pre nego što je počeo da piše, bio je poznat po slikanju morskih i divljih životinja. Godine 1993, tokom rekonstrukcije kuće na ostrvu nedaleko od obale Mejna, započeo je prvi roman – Prvi zakon magije. Osim kuće na ostrvu, Gudkajnd sa suprugom Džeri ima i drugu kuću u pustinji, gde poslednjih godina uglavnom i živi.Dosad je napisao četrnaest knjiga, od kojih se većina našla na listi bestselera Njujork tajmsa. Mada sve njegove knjige spadaju u žanr epske fantastike, Gudkajnd smatra da njegovi romani nisu samo fantazija već da se velikim delom bave filozofskim temama i samom ljudskom prirodom.
02.10.03 Politika
Novo iz filozofije
Kapitalno delo Bertranda Rasela, i "Utilitarizam" Džona Stjuarta Mila
Kako uvesti čitaoca u filozofiju, zainteresovati ga za ovu naučnu oblast, inspirisati ga da nastavi da se u tom pravcu, makar u načinu mišljenja, otvori prema drugačijim idejama? Odgovor nije nimalo lak, i mnogi filozofi su pokušavali da ga odgonetnu. U našim vremenima, kada se živi brzo, i bez velike želje da se otkrije nešto drugačije, to je posebno teško. Ipak, jedan od filozofa modernog doba Bertrand Rasel napisao je knjigu "Mudrost Zapada" koja je sada ponovo pred nama, zahvaljujući obnovljenom izdanju koje je štampao Grafički atelje Dereta.
Rasel (1872–1970), filozof i humanista, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1950. godine, jedna je od izuzetnih ličnosti 20. veka, kaže Dragan Mojović, urednik Deretine biblioteke "Filozofija" u kojoj je objavljena "Mudrost Zapada". Ovo delo, prema rečima samog Rasela, sažetije je i zanimljivije u odnosu na piščevu prethodnu knjigu "Istorija zapadne civilizacije", jer preko predstavljanja bogatijih i raznovrsnijih sadržaja ljudskih saznanja i umeća (posebno matematike), govori o nastanku i razvoju najvećih i najznačajnijih duhovnih vrednosti zapadnoevropske civilizacije. Ova knjiga, podseća Mojović, pokazuje kako je mudrost sticana, i kako je čovek postao građanin univerzuma. Zbog toga je teško u svetskoj literaturi naći intelektualno zanimljivije i uzbudljivije štivo, napisano lepšim jezikom i stilom.
"Mudrost Zapada" preveli su Mirjana i Ivan Salečić, a Grafički atelje Dereta je ovu knjigu objavio prema drugom izdanju IKP "Mladost" iz Zagreba, 1977. godine.
Uz Raselov predgovor, podsetimo da knjiga ima i sledeća poglavlja: Pre Sokrata, Atina, Helenizam, Rano hrišćanstvo, Sholastika, Rađanje moderne filozofije, Britanski empirizam, Prosvetiteljstvo i romantizam, Utilitarizam i posle njega, Savremena filozofija... U Maloj filozofskoj biblioteci, pak, GA Dereta je obnovio i "Utilitarizam" Džona Stjuarta Mila, koji je "sa trećeg izdanja preveo dr Nikola M. Popović", a redigovao Svetozar Stojanović. Delo je štampano prema izdanju "Kulture" iz Beograda, 1960. godine. Dragan Mojović, urednik, kaže da je, prema mišljenju mnogih filozofa, utilitarizam tokom dva i po protekla veka najznačajnija od svih etičkih teorija koje su ikada nastale. "A najzaslužniji spis za takvu slavu jedne teorije i filozofije je upravo knjiga Džona Stjuarta Mila. Jedno od najnovijih izdanja Grafičkog ateljea Dereta jeste i izuzetni "Makmilanov rečnik moderne ekonomije" Dejvida Pirsa u prevodu Marije Jevtić, Mile Korugić-Milošević, mr Renate Pindžo, i Miroslave Pantić. Dragan Mojović, urednik, ocenjuje da upoznavanjem odrednica ovog Rečnika izvesno se menja pogled na svetsku ekonomiju, tržište i kretanje kapitala.
Stubovi stvaranja
Grafički atelje Dereta objavio je i roman "Stubovi stvaranja" Terija Gudkajnda u prevodu Milana Đurića, s engleskog jezika. Reč je o bestseleru, u kojem izmaštani rat između dobra i zla, kako kaže Dragan Lakićević, književnik, nosi uzbuđenja koja su za čitaoce, i stare i mlade, podjednako zanimljiva, i podjednako utešna u večnom verovanju da dobro uvek pobeđuje zlo.
A. Cvijić