06.05.14
Velika je odgovornost malih ljudi
Miljenko Jergović
Na području cele Jugoslavije slično je to da postoji odsustvo kulturnih politika - kaže jedan od najznačajnijih savremenih pisaca na ovim prostorima.
U Srbiji, nadam se, moglo bi se nešto promeniti jer Srbija ima za ministra kulture čoveka koji o kulturi vrlo ozbiljno i srčano razmišlja - dodaje Miljenko Jergović i ističe da drži palčeve Ivanu Tasovcu jer je on čovek koji ima i želju i znanje da definiše neku ozbiljnu kulturnu politiku.
U vašoj poslednjoj objavljenoj knjizi „Rod“ bavite se identitetima. Kako se izboriti sa silnim identitetima na ovim prostorima?
- Mislim da je čoveku puno teže izboriti se sa vlastitim identitetima i ne pojednostavljivati ih. Svi smo mi jako komplikovanih identiteta i jako kompleksnog porekla i toga se ne bismo trebali odricati.
Zašto kažete da vam se smučio mali, običan čovek?
- Stvar je to starenja, godina i prevelikog gomilanja iskustva. Ali čini mi se da su takozvani mali, obični ljudi jako krivi za ono u šta su se ove zemlje pretvorile i za ovo što nam se događa. Mislim da konačno treba tako reći i na takav način se i obratiti tim malim i običnim ljudima. Između ostalog, sve naše nesreće u devedesetim godinama su bile overene na nekakvim demokratskim izborima na kojima su pobeđivali oni koje su te nesreće i proizvodili.
Nedavno je obeležen Svetski dan slobode medija. Kako vama izgleda medijski prostor?
- Za novine sam počeo pisati krajem osamdesetih godina i čini mi se da su tad bile puno bolje, puno ozbiljnije i puno odgovornije nego što su danas. Novine danas ozbiljno kubure sa zakonima tržišta i kapitalizma, puno više nego što su osamdesetih kuburile sa centralnim komitetima i sa eventualnom cenzurom.
Problem distribucije knjiga
Jergović se osvrnuo i na to da danas nije teško objaviti knjigu, ali ju je teško distribuirati, te se čini da je „državne granice lakše prelaziti sa kokainom, naravno dok to vlastima odgovara, nego sa knjigom“.
- Besmisleno je. Zbog čega bi se jedna knjiga objavljivala i tamo i ovde? Jednostavnije bi je bilo prenositi, ali vraga... To kod nas nije tako - kaže on.
Dopisivanje sa Basarom
Miljenko Jergović prošle nedelje je bio gost Doma kulture „Studentski grad“ u Beograd. Pred prepunom salom na “Susretu s piscem” govorili su i Svetislav Basara, Ivan Čolović, Teofil Pančić, a najavljeno je i objavljivanje knjige sa Basarom.
- To je naše dopisivanje u trajanju od godinu dana i neka je vrsta paralelnog dnevnika. Ideja je nastala na Sajmu knjiga u Beogradu, a knjiga bi uskoro trebalo da bude objavljena u izdanju „Lagune” - najavio je Jergović.