01.01.00
Danas
28.03.2002.
Vasko i Haša
Povodom osamdeset godina od rođenja Vaska Pope "Stubovi kulture" objavili su knjigu Žarka Rošulja "Zapisi o Vasku i Haši". U KCB knjigu su predstavili autor i Gojko Božović, urednik "Stubova kulture", a čuo se i audio-zapis glasa Vaska Pope koji govori svoje pesme. Beleške o životu jednog od naših najznačajnijih pesnika u kojima važnu ulogu igra i njegova, kako Rošulj kaže, plemenita saputnica, nastajale su u periodu od 1976. do 2001, na osnovu kazivanja Popinih, ali i na osnovi beležaka iz dnevnika Žarka Rošulja, dugogodišnjeg vernog prijatelja porodice. Zapisa ima osamdeset, zbog simbolike obeležavanja godišnjice rođenja pesnika, a oni su komponovani hronološki, tako da tvore "malu priču o životu velikog pesnika i njegove žene koja mu se u potpunosti bila posvetila".
Ove zabeleške o porodici Popa osim toga imaju i snagu svedočanstva velike ljubavi i posvećenosti, kako međusobne, između Vaska i Haše, tako i one prema literaturi, a u isto vreme daju i naznake književne i duhovne klime u kojoj stvara veliki pesnik, što je u neraskidivoj vezi sa doživljajem i tumačenjem Popinog dela. "Ova knjiga, nastala kao tihi dijalog Rošulja i Pope, pokazuje nam da velike pisce nikada do kraja ne možemo spoznati", istakao je Božović.
O. S.
Politika
18.01.2003.
ZAPISI O VASKU I HAŠI
Život posvećen poeziji
Knjiga medaljona o životu našeg velikog pesnika, iz pera Žarka Rošulja otkriva novog Popu
Izdavačka kuća "Stubovi kulture" objavila je prošle godine povodom osam decenija od rođenja Vaska Pope knjigu Žarka Rošulja "Zapisi o Vasku i Haši". Rošulj je ove beleške, pre bi se reklo životne medaljone, izabrao između onih koje je zapisivao od 1976. do 2001. godine. Neke su nastale na osnovu kazivanja samog pesnika Vaska Pope, a neke je autor izdvojio iz dnevnika.
Žarko Rošulj je bio dugogodišnji prijatelj porodice Popa a u ovom izdanju u "Stubovima kulture" odlučio se za osamdeset beležaka, čime je simbolično označio i godišnjicu Popinog rođenja. Svaki medaljon zapis je za sebe, ali ovako poređani daju hronološku sliku "male priče o životu velikog pesnika i njegove žene koja mu se u potpunosti bila posvetila".
? Kako je nastala Vaša knjiga?
- Tokom četvrt veka koliko sam se družio sa Vaskom i Hašom pamtio sam njihove razgovore i kazivanja a ponešto i zabeležio u svoj lični dnevnik. Iz toga što je ostalo zapamćeno i zabeleženo nastajali su kratki zapisi od kojih je 80 ušlo u ovu knjigu.
Poetski sistem
? Vaše prijateljstvo sa Vaskom Popom rezultiralo je pravim medaljonima o životu ovog pesnika. A ipak, taj je život, čini se, u potpunosti bio posvećen poeziji?
- Možda će biti najistinitije ako kažem da je Vasko bio posvećen koliko svojoj poeziji toliko i svojoj Haši. To je posvećenost kojoj je Vasko dao gotovo sve što jedan čovek može dati: čak i svoje i Hašino potomstvo. Pokušao sam da opišem taj začarani krug njihovog međusobnog davanja i uzimanja, jer ih je, u stvari, bilo troje: Vasko i poezija i Haša.
? Posebna pažnja posvećena je i grafičkom obliku stranica Vaše knjige...
- Vasko je kao retko koji pesnik bio posvećen u tajne "crne umetnosti". Tom zanatu se bio učio i naučio još u mladosti od nekog starog a dobrog štampara u Vršcu. Grafičkom izgledu svake stranice i knjige u celini posvećivao je naročitu pažnju kod štampanja svojih pesama. Njegove pesme - kako je sam govorio - pisane uz mnogo strogosti i samodiscipline, zahtevaju i odgovarajuće tipografsko oblikovanje. Vaskov poetski sistem ne dozvoljava improvizaciju u načinu prelamanja. Znamenja, vinjete i sav ilustrativni materijal moraju da budu raspoređeni na određenim mestima, saglasno pesničkoj materiji. Tu ne bi smelo da bude nikakvih odstupanja.
? Postoji li trenutak Vašeg viđenja sa Vaskom Popom koji biste izdvojili kao poseban?
- Teško je izdvojiti samo jedan susret sa Vaskom Popom: retko da koji nije bio i - poseban. Ali pokušaću da navedem neki od onih koji nisu ušli u 80 zapisa. Bio je to važan trenutak u Vaskovom angažovanju oko uređenja Sterijine kuće u Vršcu. Za Sterijinu godišnjicu 1981. Vasko je ostvario svoj davni vršački san: otkriven je spomenik Steriji i restaurisana je njegova kuća. Dobila je izgled baš onakav kakav je imala nekada u 19. veku. Uz to Vasko je zamislio da postane kuća književnosti, pre svega poezije. U prizemlju: knjižara, grafička radionica sa galerijom i štamparija. Na spratu i u riznici: prostorije u kojima će se okupljati mladi pisci i ljubitelji književnosti. A u dvorištu, na predlog "pozorištnika" Jovana Batice Putnika, trebalo je još da se izgradi mala pozorišna scena.
Čin plemenitosti
Vasko je posebno želeo da u Sterijinoj kući bude i štamparija. Ali gde da nabavimo štamparsku mašinu? Taj veliki problem uspeo je da reši Bogdan Ćurčin, poznati grafički stručnjak, rukovodilac "Nolitove" tehničke redakcije kroz dugo godina i odani Vaskov saradnik. Naime, on je za svoj novac kupio štamparsku mašinu i poklonio je KOV-u. Vasko mi je poverio kako ga je taj Ćurčinov poklon duboko dirnuo. Uzbuđen Ćurčinovom plemenitošću, noćima nije mogao da spava. Bio je u nedoumici da li se tako skupocen dar uopšte može primiti? Prelomilo ga je uverenje svih nas da bi odbijanje poklona duboko pogodilo Bogdana Ćurčina. Mašinu smo smestili u prizemlje Sterijine kuće. Nadam se da se i danas tamo nalazi.
? Hoćete li napisati, možda, još neko sećanje na Vaska Popu?
- Već ste me na to podstakli Vašim prethodnim pitanjem. Sećanja zaista ima sve više ukoliko im se više posvećujemo. Mislim da nemam prava da ih čuvam samo za sebe, jer čitaoci, a posebno poštovaoci poezije Vaska Pope, svakako žele da saznaju što više podataka iz života njihovog pesnika i njegove divne žene koja mu se bila u potpunosti posvetila.
Anđelka Cvijić
01.01.00
Politika
13.03.2002.
U IZDANJU "STUBOVA KULTURE"
Knjiga prijateljstva
"Zapisi o Vasku i Haši" Žarka Rošulja povodom osam decenija od rodenja pesnika Vaska Pope
U Galeriji "Atget" u Kulturnom centru Beograda juce je svoje stihove govorio Vasko Popa...
Rec je o zapisu na magnetofonskoj traci, koji je 1987. godine snimila Radmila Gligic za svoju emisiju Treceg programa Radio Beograda. Vasko Popa je tada citao svoje pesme, a njegovi stihovi, poput "zvezda padalica", juce su bili uvod u predstavljanje knjige "Zapisi o Vasku i Haši" Žarka Rošulja u izdanju "Stubova kulture".
Osam je decenija kako je Popa roden, a upravo je prošlo jedanaest godina kako je umro. Rošuljeva knjiga sadrži osamdeset zapisa, medaljona, poredanih po hronologiji, od rodenja, i predstavlja knjigu prijateljstva, odnosno knjigu odanosti autora velikom pesniku. Žarko Rošulj je bio tehnicki urednik u "Nolitu", u slavno vreme kada je u ovoj izdavackoj kuci svoj umetnicki pecat ostavljao Vasko Popa. Rošulj, i sam pesnik, uz Vaska Popu je ucestvovao u mnogim umetnickim projektima. Razmišljanja o nekim projektima Književne opštine Vršac samo su deo njih.
Velike pisce nikada do kraja ne možemo spoznati samo preko dela koja su napisali, vec nam u tome pomaže njihov život, mišljenja je Gojko Božovic, urednik u "Stubovima kulture". Vasko Popa je bio upravo pesnik cije je delo poistoveceno sa životom, a život sa delom, pa je zbog toga knjiga Žarka Rošulja, ilustrovana simbolicnim posvetama, fotografijama i vizuelnim pesmama autora baš ono što je Rošulj želeo. A to je da delo ove vrste bude izbor uspomena koji treba predati buducnosti, pošto one produ kroz strogu ispovest pisca "pred ogledalom", odnosno pred samim sobom.
A. C.
01.01.00
Glas javnosti
13.03.2002.
Knjiga Žarka Rošulja "Zapisi o Vasku i Haši"
Umesto biografije
Po želji samog Vaska Pope, a povodom 80 godina od pesnikovog rođenja nastala je knjiga sa 80 zapisa o ljubavi i umetnosti
Pesnik Vasko Popa želeo je da mu prijatelj Žarko Rošulj, dugogodišnji grafički urednik u "Nolitu", napiše biografiju, uz pesnikovu pomoć i napomenu: "Iskoristi priliku dok sam tu". Takvo delo, koje bi svakako bilo zanimljivo poštovaocima Popine poezije i umetnosti uopšte, nije nastalo.
Sada je, medutim, povodom 80 godina od rodenja Vaska Pope, objavljena u "Stubovima kulture" Rošuljeva knjiga "Zapisi o Vasku i Haši". U uvodnom tekstu autor koji je, kako sam kaže "imao čast i sreću" da se druži s pesnikom "Kore" i njegovom "u potpunosti posvecenom suprugom", ukazuje na ono što citalac može da ocekuje kada otvori korice ove knjige: "Poštujuci njegovu (Popinu, prim. aut.) želju, kao i uspomenu na Vaska i Hašu Popa, a u pokušaju da ispunim bar mali deo svog duga prema njima, trudio sam se da ovi zapisi bace makar malo svetlosti na postojanje velikog pesnika i njegove plemenite saputnice".
Ovde sabrani, kratki zapisi nastajali su od 1976. do 2001. godine na osnovu kazivanja supružnika Popa i beležaka iz dnevnika Žarka Rošulja. Knjigu otvara zapis o rođenju Vaska Pope ("Mesto rođenja"), a zatvara tekst o polaganju urne s Hašinim pepelom u Vaskovu grobnicu ("Poslednja volja"). U želji da približi vreme u kojem je Popa stvarao, Rošulj je tekstove, kojih ima, simbolicno, tacno 80, redao po hronologiji.
U "Zapisima o Vasku i Haši" mogu se videti i fotografije, Vaskove posvete autoru i njegovoj supruzi Svetlani Velmar-Jankovic, pesnikov portret koji je izradio sam Rošulj. Zahvaljujuci ovim zapisima, postoje i dalje nekad davno izgovorene reci, pogledi, pocetak ljubavi, miris božicne jelke... dogadaji koji cine jedan život, jednu ljubav i umetnost.
LJ. P.