Robert Heris je bio izveštač u BBC-jevim emisijama Panorama i Newsnight pre nego što će postati urednik političke redakcije u Observeru, 1987. godine, a zatim kolumnista u Sunday Timesu. Jedna od njegovih pet dokumentarističkih knjiga je Prodati Hitlera (1986) i bavila se krivotvorenjem Hitlerovih dnevnika.Otadžbina (1992) je bila u najužoj listi za Vitbredovu nagradu za najbolji prvi roman, a potom su sledili Enigma (1995) i Arhangelsk (1998). Njegovi romani su bestseleri u čitavom svetu i prevođen je na preko 30 jezika.
11.08.07 Pobjeda
Roman Roberta Herisa "Arhangelsk"
Uzbudljivo putovanje
Britanski pisac Robert Heris, kome je prvi roman "Otaybina" 1992. godine donio internacionalnu slavu, autor je romana "Arhangelsk" koji je upravo objavila "Laguna".
Ova izdavačka kuća upoznala je čitaoce sa Herisom preko romana "Otaybina", jedne vrste negativne utopije koja smješta radnju u svijet kakav bio bio da je u Drugom svjetskom ratu pobijedio Hitler.
Roma "Otaybina" je bila u najužem izboru za prestižnu nagradu "Vitbred".
"Laguna" je takođe objavila i Herisov roman "Enigma" u kojem je fikcionalizovana priča o tajnom ratu povodom dekodiranja šifri, a roman "Pompeji", kao što se iz naslova može vidjeti, posvećen je propasti antičkog grada u najvećoj erupciji vulkana Vezuva prije dva milenijuma.
Heris, poznati novinar, autor emisija za britansku nacionalnu televiziju BBC, kolumnista "Sandej tajmsa" i pisac pet dokumentarističkih knjiga, među kojima je najpoznatija "Prodati Hitlera" o falsifikovanju Hitlerovog dnevnika, smjestio je radnju romana "Arhangelsk" u savremenu Rusiju.
Poznat po veoma pažljivom prikupljanju autentične građe za svaki roman da bi zvučao što uvjerljivije, Haris se dobro upoznao sa životom u Moskvi u postkomunističkom vremenu, a nesumnjivo je pročitao i gomilu knjiga i o vremenu vladavine Josifa Staljina.
Naime, glavni lik romana je istoričar Fluk Kelso koji je saznao da postoji tajni Staljinov dnevnik i odlučio da ga pronađe po svaku cijenu. Put ga vodi na krajnji sjever Rusije do luke Arhangelsk i do tajni komunističke strahovlade čije se posljedice osjećaju i sada.
Među mnogim preporukama koje prate ovaj roman najpouzdanija je ona koju je izrekao književni kritičar "Literari rivjua" Nikolaj Tolstoj, jer kao izdanak slavne porodice koja se poslije revolucije rasula po cijelome svijetu nesumnjivo poznaje domovinu svojih predaka.
Tolstoj je napisao da je "ostao zaronjen u ovu uzbudljivu, zadivljujuću knjigu sve dok nije dosegla kulminaciju u neverovatnom kraju".
"Čitaoce “Arhangleske” čeka uzbudljivo putovanje a uz to će i mnogo naučiti", navodi on.