Bogdan Tirnanić (14.09.1941 – 16.01.2009) bio je jedan od najpoznatijih srpskih novinara, esejista i filmskih kritičara. Svoje kolumne objavljivao je u najčitanijim novinama bivše Jugoslavije, Politici, Borbi, NIN-u, Dnevnom Telegrafu. Za svoje kolumne dobio je neke od najznačajnijih nagrada. Odigrao je zapažene uloge u filmovima Rani radovi – Želimira Žilnika i Crni Bombarder – Darka Bajića.
01.01.00
Glas javnosti
07.06.2000.
Hronika devedesetih, kada laž ima ambiciju da stvori stvaran svet
Tirnanićev "Bosanski bluz"
Ili marginalni prilozi za razumevanje jedne ratne kulture
Retki su novinari koji uspeju da u svojim kolumnama prevaziđu običnu novinarsku informaciju ili komentar i, jezikom, stilom ili lucidnošću, uspeju da zađu u svet književnosti.
Njihovi tekstovi najzad "završe" sakupljeni u jednoj knjizi, koja svojim sinkretizmom stvara novi žanr. Zanimljivost je veća ukoliko se u sve to uvede, još jedan, sasvim drugačiji žanr - rat.
Tako je nastajao "Bosansku bluz", knjiga Bogdana Tirnanića kultnog novinara sa naših prostora. Ona sadrži, tokom devedesetih, objavljene i sakupljene novinarske tekstove, bavi se ratnim temama, ali pre svega specifičnim njenim uticajem na kulturne, supkulturne i potkulturne forme u društvu, pri čemu je Tirnanić, kako uočava Teofil Pančić, dao jedan drugačiji pogled na rat ("uveo je rat kao žanr") kroz strip, muziku (rokenrol, turbo folk...), film, medije i druge "rubne fenomene ratne pozadine".
Autor ukazuje da "Bosanski bluz"nije unapred zamišljena knjiga "sa idejom da se objavi".
- Prvi tekstovi izašli su početkom devedesetih u sarajevskom "Oslobođenju". Onda se knjiga sama dopunjavala jer su se produžavali ratovi. Poslednji tekstovi napisani su prošle godine za vreme poslednjeg rata. Ona govori o predratnim i ratnim zbivanjima u kulturi uopšte, o stvaranju lažne istorije, paraliteralnih formacija sve do potpune "nepismenosti"i kako u tim uslovima dolazi do žanrovskih inovacija, recimo nastanka folk poezije.
"Bosanski bluz" je izašao u izdanju "Narodne knjige - Alfa", Biblioteka "Megahit".
Lj. P.
01.01.00
Politika
07.06.2000.
"BOSANSKI BLUZ" BOGDANA TIRNANIĆA
Rat kao sapunska opera
Zbirka tekstova "Politikinog" novinara u novoj knjizi uspostavlja rat kao "kulturni fenomen"
Knjiga "Bosanski bluz", ili marginalni prolozi za razumevanje jedne ratne kulture (1990-2000), novinara Bogdana Tirnanića i kolumniste lista "Politika", predstavljena je juče u kući Đure Jakšića u beogradskoj Skadarliji.
Stešnjen između dvojice kritičara - Milete Aćimovića Ivkova i Teofila Pančića - u oblaku dima, paleći cigaretu na cigaretu, novinarčina koji je žurnalistiku zadužio mnogostruko, slušao je stručnu ocenu svog desetogodišnjeg pisanja po raznim novinama na ovim prostorima.
Pusto ostrvo
Ova avantura duha, koja je stala među korice knjige, a koju je objavila "Narodna knjiga", počela je pre jedne decenije, kada se činilo da je rat daleko jer je u to vreme stigao "samo" u Sloveniju. Tekstovi su počeli da se objavljuju u sarajevskom "Oslobođenju". Danas to deluje paradoksalno: pisati u Sarajevu o ratu koji je prilično daleko, ali - preti kulturi! Tirnanić je želeo da u svojim napisima pokaže kako se rat kao "kulturni fenomen" ostvaruje kroz niz žanrova, postavši u ovo naše vreme konačno i sam "jedan žanr".
A kako se rat širio, autor je selio rubriku na teritorije koje još nisu bile zahvaćene plamenom. Ređali su se Nin, "Stav", "Politika", "Intervju", "Telegraf", "Duga", "Profit", "Nju moment".
- Rat se polako približavao ovom pustom ostrvu naših takozvanih života - rekao je Tirnanić o našoj bliskoj prošlosti. - I najzad je stigao. Po svom vremenskom nastanku, poslednji tekstovi u mojoj knjizi ispisani su pod bombama s proleća 1999. godine.
Iz lokve u lokvu
Svojim "Bosanskim bluzom" rasni novinar uspostavio je rat kao žanr, određujući ga bliže kao - melodramu.
Posle ove knjige jasno je da se rat može čitati kao pitanje kulture. Jer, kako kaže autor, sve što živimo je jedan kulturni fenomen: proizvod predratnih i ratnih zbivanja. Televizija je omogućila da se rat definiše kao društveni kliše.
O tome pisac "Bosanskog bluza" kaže:
- To je rat kao sapunska opera sa svim onim njegovim "komesarima" koji se šepure ovim prostorima, isto onako kao što su se nekad šepurili junaci serija poput "Gradić Pejtona". Kao i glumci u serijama i oni idu iz jedne lokve krvi u drugu, iz serije u seriju, jer rat nema kraja. Ta laž pokušava da stvori novi svet i zato su sve suroviji.
Posle decenija i decenija novinarskog rada, lepo je čuti ono što su čitaoci njegovih rubrika odavno znali: još jedan novinar se svojim tekstovima približio literaturi.
Ili je, možda, prevazišao?
D. Bukumirović