16.11.07 TANJUG
Objavljena knjiga o Dušku Gojkoviću
Knjiga "Duško Gojković - Džez je sloboda" koju je objavila mala beogradska izdavačka kuća "Žagor", predstavljena je u prisustvu ovog istaknutog džez umetnika u Muvi baru Dvorane Kulturnog centra Beograda.
Knjigu o džez trubaču međunarodne karijere, koji od 60-tih godina prošlog veka živi u Minhenu, ali se redovno vraća u svoju zemlju i to sa poznatim umetnicima iz sveta, sa nemačkog je prevela Mirjana Litričin.
Kako je kazala, 12 godina nakon nemačkog izdanja obimne knjige, fascinantne priče o našem velikom muzičaru, koju je kao svoju prvu knjigu objavio Bavarski institut za džez povodom 40 godina rada Gojkovića u Nemačkoj, sada imamo i srpsko, prošireno izdanje.
"Naša čitalačka publika i ljubitelji džeza imaju priliku da se upoznaju sa knjigom koja je u originalu 50 odsto pisana u prvom licu, za čiji je naslov Gojković "pozajmio" svoj životni kredo "Džez je sloboda" a drugi deo čine prilozi autora Rajharda Kehla, Petera Tipelta i Riharda Vidmana o biografiji velikog svetskog putnika koji je proveo četiri decenije u Nemačkoj", kazala je Litričin.
Gojković je prošle godine na svoj 75-ti rođendan premijerno izveo poslednji album "Samba Tzigane" na koncertu u Beogradu. Tada je formiran naš najmlađi džez orkestar "Džez konekšn" sa kojim će 19.novembra Gojković ponovo nastupiti pred beogradskom publikom.
Na ovom koncertu u Pozorištu na Terazijama biće izvedene originalne kompozicije i aranžmani Gojkovića za orkestar koji slavi prvi rođendan.
Na promociji knjige naš džez muzičar koji se otisnuo u svet iz Beograda i dospeo u vrhove svetskog džeza, rekao je da se 60.-tih i 70.-tih godina našao na pravom mestu, svirao i družio sa slavnim muzičarima i da mu je drago što mladi džez muzičari sada mogu videti šta se tada radilo.
"Lepo je što je knjiga osvanula kod nas i to na ćirilici", istakao je Gojković, originalni muzičar koji je svojim shvatanjem muzike stremio slobodi, političkoj kao i umetničkoj, koji ističe da svira ono čime najbolje vlada i što može iskreno da izrazi.
"Volim tu vrstu muzike, sviraću je dokle god mogu", kazao je naš širom sveta proslavljeni džez muzičar.
Gojković je rođen u Jajcu, a muzičku akademiju završio je u Beogradu. Kratko je svirao u orkestru Radio Beograda, a potom je započeo međunarodnu karijeru svirajući najviše u Minhenu i Njujorku.
Istovremeno je radio sa velikim orkestrima i sa malim formacijama, a sve je više komponovao, postižući uspeh kod evropske i američke publike.
Blic
Objavljena biografija žive legende džeza
Sviraću džez do poslednjeg daha
Autor: Milan Vukelić | 16.11.2007 - 06:00
„Svojim učenicima sam uvek pokušavao da objasnim da se truba svira onako kao što se govori. Jedna reč dolazi za drugom, svaka po redu. Počinješ rečenicu, stavljaš zapetu, zatim opet uzmeš vazduh, nastavljaš rečenicu, izgovaraš je do kraja i stavljaš tačku. Zatim dolazi sledeća rečenica. I što jednostavnije i jasnije govoriš, to će te bolje razumeti. A ne da izbrbljaš hiljadu reči ili nota, čime samo izobličavaš smisao i niko ne razume šta si želeo da kažeš.“
Ove jednostavne i tačne reči džez trubača Duška Gojkovića iz njegove upravo objavljene biografije „Duško Gojković - Džez je sloboda“ jasno nagoveštavaju kakav je Duško Gojković muzičar i pedagog. Onima koji njegovu muziku slušaju godinama, ali ga nikada nisu čuli kako priča, valja reći da ovaj veliki muzičar govori onako kako i svira: jednostavno, jasno i lepo. A tu je i njegov mekani, „američki“ izgovor reči „jazz“, sa otegnutim „a“.
Knjigu „Duško Gojković - Džez je sloboda“ (izdavač „Žagor“ Zvonka Šabana) napisali su Rajnhard Kehl, Peter Tipelt i Rihard Vidaman, a objavljena je 1995. godine na Bavarskom institutu za džez.
Duško Gojković već 52 godine živi u Nemačkoj, gde je izgradio karijeru jednog od najcenjenijih evropskih trubača, postavši živa džez legenda. Međutim, put do takvog statusa nikako nije bio lak, a Gojković za „Blic“ kaže da i njemu ova knjiga deluje kao neki roman o avanturama nekog drugog čoveka, a ne njega samog. Zaista, malo je životnih priča nalik Gojkovićevoj, i možda još samo pesnik Čarls Simić (takođe veliki zaljubljenik u džez) može da se „pohvali“ sličnim dramatičnim odrastanjem i kasnijim životnim putem. Tako se u uvodnom delu knjige govori o detinjstvu Duška Gojkovića, kada usred Drugog svetskog rata, kao devetogodišnjak, begom kroz prozor kuće u Peći izbegava smrt prilikom upada grupe albanskih terorista, kao i o samom kraju rata, kada ga partizani odvajaju od braće i brutalno ubijaju njegovog oca („kao stoku“, kaže ogorčeno Duško). Usledilo je odrastanje ispunjeno siromaštvom, ali i novom ljubavlju za džezom, do koje je mladi Duško došao slušajući legendarnog di-džeja „Glasa Amerike“ Vilisa Kanovera.
Duško Gojković za „Blic“ kaže da se pravi džez muzičar postaje tek nakon proživljene muke. „Imaju muzičari jedni izreku na engleskom: ‘I’ve paid my dues’. Znači, platio sam svoj dug, prošao sam sve životne teškoće. Znaš, kad sviraš džez onda to ide iz srca i iz stomaka, sve ono iz tvog iskustva izađe i vidi se kroz taj ton“.
U knjizi „Džez je sloboda“ postoji odeljak u kojem Duško Gojković govori o čuvenim trubačima, od Luja Armstronga, preko Dizija Gilespija, do Majlsa Dejvisa, a na kraju spiska našlo se i njegovo ime. „O, to je opasno! Ne volim da govorim o sebi. Samo ovoliko: srećan sam što sam pronašao svoj sasvim lični stil, po kome sada verovatno već mogu da se svrstam među sve ove gorepomenute ljude. Znam tačno šta mogu i to mi je dovoljno. A ako se to dopada publici i drugim muzičarima, srećan sam zbog toga. Volim tu vrstu muzike. Sviraću je dokle god mogu.“ Koncert
Duško Gojković će večeras (20) nastupiti u Velikoj sali Srpskog narodnog pozorišta u okviru Novosadskog jazz festivala, gde će, između ostalog, predstaviti i svoj novi album „Samba Tzigane“ (izdavač B92).