Slaviša Radovanović je rođen 1951. godine u Prugovu, opština Požarevac. U periodu od 1992. godine do danas objavio je dvanaest romana, od kojih treba pomenuti Kiše nad izvorima (Politika ekspres, Beograd), A, B, Vukovar (SKZ, Beograd,), Lek za bolesne oči (Apostrof, Beograd), A, B, Vukovar Kraj azbuke (Prosveta, Beograd), Salašar (ApostrofZavetine, Beograd), Čiča Gorio beogradski (Narodna knjiga, Beograd), Očuh (Prosveta, Beograd), Legenda o Balzakovom selu (Braničevo, Požarevac), Sedmo silovanje (Dan Graf, Beograd i Studio art libris, Požarevac), Zemunica u Ajndhovenu (Reč naroda, Požarevac). Slaviša Radovanović je prvi laureat nagrade „Miroslav Dereta", za roman Francuska kutija šibica (2006).
09.11.06 Večernje novosti
O srpskom marginalcu
Francuska kutija šibica, Slaviša Radovanović
TRANZICIJA je raj za šibicare... Njihov komunizam. Uzimaju koliko im je potrebno. Rade dok ih ne uoči policija. Tranziciju je, zasigurno, izmislio neki kockar pošto se u njoj razvija lakovernost, blefiranje i otimačina... Tako priča junak romana Slaviše Radovanovića "Francuska kutija šibica". Ovaj afirmisani požarevački pisac ima iza sebe više romana i kaže da Požarevac nije grad-grubijan, kako se čini zbog bliske prošlosti, već grad umetnosti. Osvojio je nedavno prvu "Deretinu" nagradu za neobjavljeni roman, rukopis. Knjiga je objavljena za protekli Sajam i svečano predstavljena u Opštini Čukarica koja je pomogla štampanje. Radovanović u "Francuskoj kutiji šibica" obrađuje večitu temu srpske književnosti - emigraciju. Roman kreće sa opisom logike grupe naših šibicara u Parizu.- Ovo je, zapravo, priča o mladiću koji je napustio Srbiju da ne bi služio vojsku u burnim vremenima devedesetih. On boravi na marginama života u Parizu, pokušavajući da se nekako ubaci u taj život.
Roman je mešavina dogodovština i napisanih priča jedne od ličnosti knjige, prepliću se stvarno i moguće. Da li čitamo o istinitom događaju - pitamo autora.- Nema u knjizi autobiografskog, ako to pitate. U suštini, reč je o jednom životu koji se dešava, samo što ličnosti nisu autentične.
POVRATAK
- NAJVEĆI broj mojih junaka još se nije vratio u zemlju iz nepoverenja prema situaciji. I dalje žive tim dvostrukim životom, onim koji priželjkuju i onim u kojem su. To je teško snalaženje, prepuno iskušenja.
B. ĐORĐEVIĆ