12.04.03 Politika
Rečnici
Grčko-srpske veze
I pored vekovima bliskih srpsko-grckih kulturnih veza, u srpskoj leksikografiji se nije mnogo radilo na recnicima srpskog i grckog jezika. To je razumljivo ako se zna da leksikografski posao podrazumeva sistematski timski rad filologa tokom dužeg vremenskog perioda, a toga kod nas, barem kada je grcki jezik u pitanju, nije bilo. Do sada su postojali pokušaji sastavljanja takvog recnika, a najveci leksikografski domet su dostigli "Recnik srpsko-grcki" P. Papastergijua, 1935, "Grcko-srpski recnik" i "Srpsko-grcki recnik" Ane Vojadži, Solun, 1995. godine, kao i "Recnik grcko-srpski/srpsko-grcki" M. Zagajca, Beograd, 1995. godine.
Ovih dana nas je, medutim, obradovala pojava novog, do sada najobimnijeg leksikografskog poduhvata kada su u pitanju grcki i srpski jezik. U izdanju Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva objavljen je "Grcko-srpski recnik" Aleksandra Balaca i profesora dr Miodraga Stojanovica, koji je svakako vredan velike pažnje.
Kako profesor M. Stojanovic istice u predgovoru, ovaj recnik je nastao iz hobija jednog zaljubljenika u grcku kulturu, gospodina Aleksandra Balaca, kao rezultat njegovog višegodišnjeg istrajnog prikupljanja leksicke grade. Iako pravnik po obrazovanju, on je ponudio dovoljno obimnu jezicku gradu, dragocenu za temeljno uoblicavanje jednog sveobuhvatnijeg grcko-srpskog recnika; potražio je mišljenje, a potom i saradnju filologa, te je ovaj rad prerastao u koautorstvo. Recnik u završnom obliku sadrži blizu 50.000 reci.
Ovo izdanje "Grcko-srpskog recnika" daje savremenu leksiku književne, umetnicke i društveno-politicke literature, sadrži dosta tekstualnih primera, idiomatskih izraza, neologizama, izreka i poslovica. Frazeološki primeri su davani radi ilustrovanja izvedenih nijansi reci i izraza koji nemaju ekvivalenata u srpskom jeziku. Recnik sadrži i važnija licna i mitološka imena, toponime, geografske pojmove, skracenice, kao i "Pregled grcke gramatike".
Buduci da se na našem jezickom podrucju vec duže vreme osecao nedostatak obimnijeg recnika grckog jezika za potrebe ne samo studenata nego i šireg kruga korisnika razlicitih struka, tako dobar i do sada najobimniji ovakav recnik bice od velike koristi. Stoga smatramo da ce ovim izdanjem biti ispunjena dosadašnja praznina, a naša jezicka kultura obogacena jednim vrednim leksikografskim delom.
Jelena R. NOVAKOVIC