19.02.08 Ekonomist
Organizovanje informacija
Ilejn Svenonijus, Intelektualna osnova organizovanja informacija
Ilejn Svenonijus je počasni profesor na Katedri za informatiku, UCLA (University of California, Los Angeles).
Literatura koja se odnosi na intelektualnu osnovu organizovanja informacija uglavnom nije pristupačna onima koji nisu znatno vreme posvetili izučavanju katalogizacije, klasifikacije i indeksiranja. Ta literatura koristi uskostručni jezik, u njoj je ono što je teorijski bitno skriveno u močvarnom tlu detaljno razrađenih pravila, ona je rasuta po različitim izvorima kao što su uputstva za izradu tezaurusa, pravila za katalogizaciju, uvodni delovi klasifikacionih shema, monografije, članci u časopisima i izveštaji s konferencija.
Knjiga Intelektualna osnova organizovanja informacija predstavlja pokušaj sinteze te literature, a da se pri tom koriste jezik i nivo uopštavanja koji bi je učinili razumljivom i čitaocima izvan oblasti bibliotekartva i informacionih nauka.
Svenonijus ne istražuje načine na koje korisnik traži informacije, već dizajn sistema koji te informacije organizuje. Kada se oblikuje jedan sistem za organizovanje informacija, korisnik je nužno u prvom planu, ali se ponekad previđa činjenica da su ciljevi i načela, koji su u temelju tih sistema, sačinjeni na osnovu korisničkih potreba. Elementi za zadovoljavanje korisničkih potreba, sadržani u tim ciljevima i načelima, razvijani su i glačani prethodnih sto pedeset godina.
Oni nisu samo istorijski utvrđeni, već i iskreno potvrđeni. I više od toga, u tim elementima sadržano je mnogo više zahteva, nego što većina korisnika može i da zamisli, ili što se da zaključiti na osnovu najvećeg broja istraživanja o načinima na koje korisnici pretražuju informacije.
Knjiga se sastoji od dva dela, sa po pet poglavlja u svakom. Prvi deo posvećen je analitičkom razmatranju intelektualne osnove organizovanja informacija. U drugom delu knjige se prelazi sa opšteg na posebne teme. Prikazani su bibliografski jezici koji se koriste u organizovanju informacija – jezici dela, jezici dokumenata i predmetni jezici – razmotreni su njihovi račnik, semantika i sintaksa. U pogovoru su izložene pretpostavke o daljem razvoju bibliografskih jezika na osnovu uočenih težnji ka formalizaciji i automatizaciji.
Intelektualno organizovanje informacija je delo od velikog značaja ne samo za akademsku zajednicu već i za pojedince, ekonomiju i društvo u celini. Drugo, načela, ciljevi i postupci za organizovanje informacija u oblasti bibliotekarstva i informacionih nauka konstituišu korpus znanja koje može da se široko primeni, u organizaciji digitalnih informacija i šire.
Zbog toga, ova knjiga predstavlja pokušaj da se ta načela, ciljevi i postupci objasne na jedan mnogo uopšteniji način. Da se pomogne prenos ideja i tehnologija preko postojećih granica pojedinih disciplina, kako bi se proširilo znanje o organizovanju informacija u elektronskom dobu i kako bi se unapredio onaj deo informacionih nauka koji teži da organizovanju informacija obezbedi intelektualnu osnovu.
Biljana Vitković