Nil Ferguson je jedan od najpoznatijih britanskih istoričara.
On je profesor istorije na univerzitetu Harvard,stariji istraživač na Isusovom koledžu univerziteta Oksford, i predavač Instituta Huver na univerzitetu Stenford.
Autor knjiga Paper and Iron, The House of Rotschild, Empire,Colossus i War of the World,piše i za novine i za časopise širom sveta.
Napisao je scenario za četiri veoma uspešne dokumentarne serije za Chanel 4: Empire, American Colossus, The War of the World i The Ascentof the Money.
11.05.04 Danas
Novo iz Službenog listg
Nil Ferguson: "Kuća Rotšilda"
Dani Službenog lista SCG otvoreni su juče u Biblioteci grada Beograda, prodajnom izložbom koja će trajati dve nedelje i na kojoj će moći da se vide i nabave knjige ove kuće. Izložbu je otvorio Zoran Živković, glavni i odgovorni urednik SL, koji je u početku objavljivala zakonodavnu literaturu (sada se većina objavljenih naslova može dobiti u elektronskoj formi), a vremenom su proširili izdavačku delatnost univerzitetskim udžbenicima, priručnicima... bibliotekama "Teorijske rasprave" i "Specijalna izdanja". Jedno od interesantnih naslova potonje je "Kuća Rotšilda - Proroci novca (1798-1999)", koju je Službeni list objavio u saizdavaštvu sa kućom Dosije, u prevodu Nevene Mrđenović. Knjiga je objavljena 2001. godine na inicijativu Dušana Mrđenovića (zajedno sa Veljkom Topalovićem priređivač knjige), a svoju prvu promociju imala je juče u Rimskoj dvorani Biblioteke grada, kad su o njoj govorili priređivač Mrđenović, istoričar Milan St. Protić, novinar Aleksandar Žikić i, u uvodnoj reči, urednik Službenog lista Zoran Živković.
Priča o porodici Rotšild počinje u drugoj polovini 18. veka u jevrejskoj zajednici u Frankfurtu, bogatstvo porodice je raslo u periodu od 1814. do 1915. godine, da bi vremenom postali najbogatija familija u evropskoj istoriji. "Porodica Rotšild predstavlja začetak multinacionalnih kompanija i danas se apostrofiraju kao najmoćnija svetska porodica", konstatovao je, između ostalog, Aleksandar Žikić. "Ako bi neko poželeo da u današnjem svetu pronađe poređenje za moć i uticaj koji su Rotšildi imali, posebno s obzirom na stabilizaciju finansija mnogih vlada 19. veka, morao bi da zamisli fuziju između Meril Linč, Morgana Stenlija, Dž. P. Morgana i Međunarodnog monetarnog fonda. Danas banka zauzima relativno mali prostor u poslovima međunarodnih finansijskih usluga pošto je decenijama potopljena savremenim gigantskim korporacijama. Jedno je, ipak, sigurno: istorija kuće Rotšilda na najbolji način oslikava političku istoriju Evrope devetnaestog veka", zabeleženo je u pres materijalu. Autor ove knjige, Nil Ferguson (1964) engleski je istoričar i predavač na Katedri za modernu evropsku istoriju na Oksfordu. Napisao je više knjiga o političkoj i ekonomskoj istoriji Evrope 20. veka.
J. S. Jovanović
Glas javnosti
11.05.2004.
Predstavljena knjiga "Kuća Rotšilda" Nila Fergusona
Epopeja najbogatijih
Ključni momenat u stvaranju bogatstva ishod bitke kod Vaterloa
Promocija knjige "Kuća Rotšilda - proroci novca", britanskog istoričara Nila Fergusona, objavljena inače još pre dve godine, održana je juče, uz učešće Milana St. Protića, Aleksandra Žikića, Dušana Mrđenovića i izdavača Zorana Živkovića iz Službenog lista SCG.
- Knjiga Nila Fergusona jeste privatna istorija porodice Rotšild, ali ona nije apologija ove porodice. Knjiga je epopeja najbogatije porodice 19. veka, ali je ona, pre svega, finansijska istorija Evrope od kraja 18. do kraja 20. veka, otkrivajući dublji sloj logike funkcionisanja politike, menjanja granica, stvaranja novih država, propadanja starih, novih političkih ideja - rekao je istoričar Milan St. Protić.
Prema rečima Aleksandra Žikića, knjiga svedoči o instrumentima stvaranja bogatstva, o porodičnoj zatvorenosti, hladnom i ciničnom odnosu prema svetu, kao i shvatanju moći pravovremene informacije, manipulacije istim i vezama sa političkim centrima moći.
- Ključni momenat u stvaranju bogatstva bankarske porodice Rotšild bila je vrhunska manipulacija Nejtana Rotšilda informacijom o ishodu bitke kod Vaterloa. Napoleon je bitku izgubio, Rotšildovi su to prvi saznali, Nejtan je sedeo neraspoložen u uglu Londonske berze, zahvaljujući njegovom lažno smrknutom licu (jer su svi ostali znali da on zna nešto), vrednost akcija je padala, on ih je tajno kupovao i tako je bogatstvo stvoreno. Ponekad, zaista, izgleda da ne morate puno da radite da biste uvećali svoje bogatstvo - rekao je Žikić.
Knjiga ima dva toma, preko 1.500 strana, 40 strana bibliografije, preko 100 ilustracija, tabele, statističke podatke, rodoslove.
T. Č.