01.01.20
Miloš Bešić „Metodologija društvenih nauka“
Politički život broj 18 (2020)
Metodologija društvenih nauka kolege Miloša Bešića predstavlja sveobuhvatan i savremen prikaz ključnih metoda u društvenim naukama. Reč je o prilično ekstenzivnom tekstu sa preko 1.400.000 karaktera i gotovo 600 stranica teksta formata A4. Tekst je organizovan u tri ključne celine. Prva celina bavi se ključnim epistemološkim pitanjima kao i pitanjima dizajniranja naučnih istraživanja. Taj deo sačinjavaju nekoliko poglavlja, u okviru kojih se razmatraju posebne teme i problemi. Prvo poglavlje je naznačeno kao ’Osnovna pitanja naučnog metoda’ i autor se u tom poglavlju bavi osnovnim pitanjima naučnog metoda kao i epistemološkim principima, te posebno razmatranjem ključnih protivnika naučnom mišljenju. Drugo poglavlje koje je naznačeno kao ’Osnovna epistemološka pitanja u društvenim naukama’ obuhvata osim epistemoloških i ključna ontološka pitanja, kao i razlikovanje između kvalitativnog i kvantitativnog pristupa u društvenim naukama. Poseban podnaslov u ovom delu se bavi pitanjima valjanosti naučnog istraživanja. Naredno poglavlje je označeno kao ’Elemetni i stuktura naučnog znanja’ i u okviru ovog poglavlja u tri tematske celine autor razmatra ključne elemente naučnog znanja, značaj i ulogu naučnih hipoteza, te definiše naučno objašnjenje. Poslednje poglavlje u ovom prvom delu knjige je najobimnije i ono je naznačeno kao ’Struktura i proces naučnog istraživanja’. U ovom poglavlju se u većem broju podnaslova razmatraju elementi naučnog istraživanja i to kako strukturalno tako i temporalno. Najznačajnji sadržaji u ovom poglavlju su ona koja se tiču definisanja problema i postavljanja istraživačkog pitanja, kreiranja konceptualnog okvira, i definisanja analitičke jedinice, uključujući i razmatranje različitih tipova i procedura uzorkovanja.
Drugi deo udžbenika posvećen je kvantitativnom pristupu u društvenim naukama. Metodički, ovaj deo se sastoji iz tri celine, prva tretira pitanja dizajna kvantitativnih istraživanja, drugi obuhvata eksperiment i anketni metod, kao dve tipične kvantitativne metode, i treći, koji se bavi kvantitativnim metodama analize podataka. Prvo poglavlje u ovom delu je prilično ekstenzivno i označeno je kao ’Izgradnja konceptualnog okvira i formulisanje hipoteza. U ovom poglavlju se objašnjava povezanost teorije i istraživanja, te se daju jasne instrukcije i opisi svake faze koja odlikuje kvantitativna istraživanja. Poseban akcenat u ovom poglavlju je na postupcima testiranja hipoteza. Drugo poglavlje je označeno kao ’Eksperiment kao metoda u društvenim naukama’. U ovom poglavlju se prikazuje tipologija eksperimenta kao metode, kao i načini na koje se on sporvodi. Poglavlje obuhvata ključne metodološke i epistemološke probleme eksperimenta, te načine na koji se ovi problemi prevazilaze. Sledeće poglavlje je označeno kao ’Anketno istraživanje’, i u ovom poglavlju se veoma detaljno i ekstenzivno prikazuju sve faze anketnog istraživanja, uključujući i metodološke instrukcije koje pospešuju validnost ovog tipa istraživanja. Najobimnije poglavlje u ovom delu knjige je nazvano ’Analiza kvantitativnih podataka’. U ovom poglavlju se metodički valjano predstavljaju ključne univarijante, bivarijante i multivarijantne metode analize podataka. Posebno, u ovom poglavlju se predstavlja hijerarhijsko linearno modeliranje, kao i strukturalno modeliranje, dve savremene metode analize kvantitativnih podataka, čime se upotrebljivost teksta prilagođava potrebama studenata i istraživača koji teže višim nivoima znanja.
Treći deo udžbenika posvećen je kvalitativnim metodama. U ovom delu teksta se najpre razmatraju epistemološka i heuristička pitanja kvalitativnog pristupa u okviru poglavlja koje je označeno kao ’Kvalitativni pristup u društvenim naukama’. Potom se u svakom narednom poglavlju elaboriraju posebne metode koje se tradicionalno kvalifikuju kao ’kvalitativne’. Prva od njih je posmatranje, a potom slede individualni intervju, grupni intervju, analiza sadržaja, analiza diskursa i studija slučaja. Svaka metoda je predstavljena na način da se prikazuju ključni metodološki aspekti, načini i postupci njene primene, te razmatranje epistemoloških i heurističkih aspekata. Poslednje poglavlje se bavi pitanjima analize kvalitativnih podataka. U ovom poslednjem poglavlju daju se i jasne instrukcije kada je reč o analizi kvalitativnih podataka, što predstavlja značajnu novinu i doprinos u našim uslovima.
Konačno, u spisku literature navedene su sve bibliografske jedinice koje su korišćene kao reference, a reč je o preko pet stotina knjiga i naučnih članaka.
Metodologija političkih nauka koju je napisao kolega Bešić predstavlja značajan doprinos metodološkoj literaturi u društvvenim naukama u Srbiji, ali i na čitavom našem govornom području. Potrebno je reći da je reč o savremenom udžbeniku koji se retko može naći na našim prostorima. Udžbenik je sveobuhvatana, jasan, koristan i pisan na veoma savremen način. Tekst je slojevit i omogućava da se koristi u celini ili po delovima, zavisno od interesovanja i znanja čitaoca. Knjiga se može koristiti kao udžbeničko gradivo, ali i kao štivo koje u različitim segmentima razmatranja pitanja i nudi znanja veoma potrebna naučnim radnicima, istraživaičma i praktičarima različitih profila. Stoga iskreno preporučujem objavljivanje ove knjige sa dubokim uverenjem da će u narednim godinama njegova upotrebna vrednost biti velika.
Prof. dr Mirjana Vasović