20.01.09 Popboks
Ghoul fhtagn
Necronomicon, Hauard Lavkraft
Nakon višegodišnjeg rada na ovom projetku, beogradski izdavač Everest Media, koji nas je pre nekih godinu dana zaintrigirao Katilom, objavio je dugo iščekivanu zbirku Nekronomikon, možda definitivnu kolekciju radova jednog od najvećih horor pisaca svih vremena
Možda bi neko pomislio da je Nekronomikon zastareo i prevaziđen, naročito kada se u obzir uzme da je žanr strave i užasa odavno nadmašio Lavkrafta u smislu plastičnog opisivanja gadosti koje ljudi jedni drugima nanose. Mogla bi se i izneti pretpostavka da je međuljudski užas daleko strašniji od Lavkraftovog onostranog. Međutim, oba gledišta bila bi netačna.
Iako pisan početkom prošlog veka, Nekronomikon – bolje reći priče iz kojeg se ovo izdanje sastoji – i dalje je i te kako aktuelan, ako ni zbog čega drugog a ono zbog toga što je Hauard Filip Lavkraft svojim radom nadahnuo mnoge potonje stvaraoce i tako ostavio znatnog uticaja na savremenu popularnu kulturu. Štaviše, može se čak i tvrditi da je Lavkraftova proza spona između 19. i 20. veka, dok su njegovi naslednici – bilo pisci, sineasti ili tvorci video-igara – spona 20. sa 21. vekom.
Dalji dokaz svežine i aktuelnosti Lavkraftovog pisanja ogleda se i u tome što je ove godine u SAD i Velikoj Britaniji objavljeno izdanje njegovih sabranih dela u jednom tomu. Čitateljska potreba za Lavkraftom, dakle, postoji.
Možemo se pitati zašto je tako. Možemo odnekud tražiti odgovor na nepoznanicu koja glasi: otkud nam potreba da budemo uplašeni? Taj odgovor se može pronaći upravo među stranicama Nekronomikona. Strah je već tu, već postoji. Život sam po sebi izaziva strah. Postojanje porađa užas. Strah je biološki mehanizam koji nas tera da preživimo. Po svaku cenu.
Lavkraft svojim pisanjem daje oblik skrivenim strahovima koji nas prate od praiskona. Iako tako nazvan, Nekronomikon se ne bavi smrću već – upravo suprotno – životom. Lavkraftovi pramitološki užasi, potpuno nezainteresovani za čovekovo bitisanje, oslikavaju sumanuti život koji ne haje za probleme i nedaće sitnog i pojedinačnog ljudskog bića, već neumoljivo i nepokolebljivo ide svojim tokom, lišavajući nas vremenom i iluzije da svoj usud držimo u sopstvenim rukama.
Priređivač Nekronomikona Dejan Ognjanović, filmski kritičar i publicista, između ostalog, postarao se da srpskom čitalaštvu predoči vrhunski izbor iz Lavkraftovog stvaralaštva, kao i da napomenama i propratnim tekstovima olakša čitaocu sagledavanje Lavkraftovog života i dela.
Ovo izdanje ispravlja mnogobrojne greške u prevodu i transkripciji već decenijama prisutne na srpskohrvatskom jezičkom području – i te ispravke u komentarima objašnjava čitaocu – te se Nekronomikon može posmatrati i kao projekat čiji cilj nije samo puka zabava, već i obračun sa višedecenijskim zabludama, kao i obrazovanje čitalaca.
Dalje treba naglasiti da se priređivač tokom rada na Nekronomikonu savetovao s najvećim svetskim stručnjacima za Lavkraftovo stvaralaštvo, što ga je vodilo i do Sjedinjenih Američkih Država, te tako ovo izdanje obiluje esejima i komentarima koji se nigde drugde ne mogu naći i predstavlja veličanstven (možda definitivan) osvrt na jedno od izvorišta savremene popularne kulture.
Nekronomikon, bogato ilustrovan nadahnutim radovima Nikole Vitkovića, sa grafičkog i dizajnerskog stanovišta je besprekoran paket, kakav nije viđen na prostorima bivše Jugoslavije, čak ni kada je reč o mnogo ekskluzivnijim projektima. Pomenućemo samo da je hartija na kojoj je knjiga štampana posebno naručena iz inostranstva. Izdavač Everest Media nije štedeo ni truda ni rada da ovaj naslov po svemu odgovara ediciji u kojoj se našao – Vrhunci fantastike.
Na kraju, Nekronomikon nije knjiga namenjena samo poklonicima žanrovske literature. Ovo je beskompromisni tom izabranih dela čoveka čije je kreativno zaveštanje oblikovalo značajan deo onoga što se popularno zove „opšta kultura“ i kao takvo valjalo bi da se nađe u svakoj biblioteci, bila ona javna ili privatna. Nemojte da vas užas zatekne nepripremljene. Obavestite se na vreme. Ghoul fhtagn!
Ivan Jovanović
10.01.09 Danas
Nekronomikon za horor sladokusce
Necronomicon, Hauard Lavkraft
Reći da su domaći poštovaoci dela Hauarda F. Lavkrafta, sa velikim nestrpljenjem o;ekivali knjigu Nekronomikon, zbirku priča ovog svetskog majstora strave, sasvim je tačno, mada će to nestrpljenje dobiti drugačije značenje ako se zna podatak da je za samo dva dana od dolaska u rafove (i na pult) beogradske knjižare Beopolis, postala jedan od deset najprodavanijih naslova u mesecu novembru.
Nekronomikon za horor sladokusce
To je najbolje priznanje za jednu izdavačku epopeju koja je trajala četiri godine, ali je zato podarila knjigu na kojoj se nije štedelo ni na koji način – ni kvantitetom (600 stranica), ni kvalitetom izdanja (od upotrebljene hartije, preko tvrdog poveza, originalnih ilustracija, propratnih tekstova...)
Nekronomikon je prva knjiga u ediciji Vrhunci fantastike izdvačke kuće Eveters Media (urednik Boban Knežević), a na kojoj je veliki posao obavio niški poznavalac Lavkraftovog dela, Dejan Ognjanović. Za ovo delo on je odabrao priče, napisao uvod, pogovor i sav propratni materijal, preveo nekoliko priča i dodatno redigovao postojeće prevode. Jedna od značajnih stvari su i kratki uvodi koji prate svaku priču i govore o njenom nastanku, izvorima, objašnjavaju njen značaj za Lavkraftov opus i kakav su uticaj kasnije imale, te da li su doživele stripovske ili filmske adaptacije. Ako se na sve to dodaju fascinantni umetnički radovi Nikole Vitkovića, kojima su ilustrovane priče, onda je evidentno da je izdavačpostavio sebi vioske kriterijume i da će biti interesantno videti koja će knjiga uslediti kao broj dva u ovoj ediciji.
Ideja ove knjige je da omogući „prvi autoritativan i potpun pregled svega onoga najboljeg i najznačajnijeg što je Lavkraft kao pisac pružio“, tako da poklonicima njegovog dela zapravo više ništa neće biti potrebno, sem objavljenih romana. Prilikom odabira 20 najreprezentativnijih dela, išlo se na to da u ovaj izbor uđu sve priče koje se smatraju književno i žanrovski najkvalitetnijim; da se u njemu nađe i većina poznatijih i popularnijih, da se pokrije što je veća moguća raznovrsnost tema i ideja i da bude zastupljeno što više priča dosad neobjavljivanih na srpskom. Tako domaća publika po prvi put može da čita dve najbolje Lavkraftove novele - Boja izvan ovog svemira i Senka nad Insmutom, kao i osam priča među kojima su i Muzika Erika Zana i Dagon. U zbirci se nalaze i dva kratka, ali vanredno značajna fragmenta: minijatura - prozna poema Niarlatotep i fiktivna Istorija Nekronomikona.
Izmišljena „stvarna“ knjiga
Iako je Nekronomikon u Lavkraftovom opusu, u potpunosti bila njegova fikcija - za koju kaže da je autor suludi Arapin Abdul Alhazared (prvi put pomenut 1924. godine u priči Goničiz 1922), ipak su se vremenom razvile teorije po kojima je ovaj pisac imao uvid u neke okultne knjige te da zapravo takva knjiga postoji. Fikcija je tako, vremenom, prerasla u stvarnost, pa danas postoji nekoliko verzija navodnog Nekronomikona, kao i nekolicina okultnih grupa sa praksom zasnovanom na izmišljenoj knjizi.
Lavkraft opasan po izdavača
Da je priprema Nekronomikona izgleda počela da privlači „zle sile“ na izdavača, može zvučati kao deo reklame. Međutim, tri uništena kompjutera (jedan na kojem je rađen word fajl, drugi na kojem je rađen prelom i konačno treći gde su finalizovani pdf fajlovi), kao i bizaran slučaj, kada je u prostoriji na drugom spratu (u zgradi sa četiri sprata) počela da prokišnjava tavanica i da voda pada tačno na maketu Nekronomikona, definitivno su ubedili izdavača ovog izdanja da mu, ako se većovakve stvari dešavaju sa literarnim delom, nikada ne padne na pamet da slučajno objavi neko delo crne magije.
Vladimir Todorović