Bari Ansvort rođen je 1930. godine u jednom rudarskom selu u Daramu. Pohađao je osnovnu školu u mestu Stokton na Tisu i Mančesterski univerzitet. Dobar deo života proveo je u oblasti istočnog Sredozemlja, predavao je engleski jezik u Atini i Istambulu. Sada živi u Italiji.Njegov prvi roman, "Partnerstvo", objavljen je 1966. Za njim su usledili "Grci to zovu" (1967), "Koža" (1970), "Čudakov dar", za koji je 1973. dobio Hajnemanovu nagradu, "Paskalijevo ostrvo", kandidovan za Bukerovu nagradu 1980. i kasnije ekranizovan, "Kamena devica" (1985), "Šećer i rum" (1990), "Lešinarov gnev" (1991), "Sveta glad" (podelio Bukerovu nagradu 1992), "Komad o moralu" (kandidovan za Bukerovu nagradu 1995), "Posle Hanibala" (1996), "Izgubiti Nelsona" (1999) i "Pesma kraljeva" (2002).Bari Ansvort je 1998. dobio naslov počasnog doktora književnosti Mančesterskog univerziteta. Pored ovoga, držao je predavanja na Književnoj radionici univerziteta Ajova. Trenutno je gostujući profesor na univerzitetu Džon Mur u Liverpulu. Bari Ansvort je član Kraljevskog društva književnika.
22.10.07 B92
Nelsonova senka
Nelsonova senka, Beri Ansvort
Ko su naši heroji? Kako nastaju? Ko im se divi i zašto? Zašto su nam heroji neophodni?
Da li usamljeni nečasni čin može da ukalja čitav jedan blistavi život, i obrnuto, može li herojstvo da iskupi trenutak slabosti ili zla? Ovo su pitanja kojima se Bari Ansvort pozabavio u svom romanu.
Heroj je admiral lord Horacio Nelson, najveći engleski junak, spasilac nacije, čovek čiji ponosni lik krasi londonski Trafalgarski trg.
Admiralov obožavalac je Čarls Klisbi, povučeni osobenjak koji živi po kalendaru svog junaka, opsesivno tačno obeležava svaki značajan trenutak admiralovog života i piše njegovu biografiju očajnički se trudeći da spere svaku trunčicu ljage s njegovog uzvišenog imena.
Bari Ansvort nas vodi uporedo kroz živote admirala Nelsona i njegovog usamljenog biografa.
Čarls Klisbi, opsednut svojim junakom i avetima sopstvene prošlosti, polako ali neumitno od Nelsonovog poštovaoca postaje njegov „crni blizanac“, njegova „ovozemaljska senka“.
On sve češće napušta stvarni svet i sve duže boravi u kraljevstvu svoje mašte, u kraljevstvu ugroženom davnašnjim strahovima, nesigurnostima i nedoumicama.
Nelsonov život, njegovo junaštvo, neobuzdanost i mašta, dela kojima je zaslužio večitu zahvalnost svoje zemlje, kao i bolna sećanja iz detinjstva, svedene, gotovo usputne, ali divljenja dostojne slike unutrašnjih patnji Čarlsa Klisbija prikazani su uzdržano, nenametljivo, lakim, ali neodoljivim i sigurnim potezima iz pera verovatno najelegantnijeg i najprefinjenijeg živog engleskog pisca.