01.01.11
Onlajn novinarstvo
Ričard Krejg, ONLAJN NOVINARSTVO
CM Komunikacija i mediji - 18/2011
Autor, Ričard Krejg je profesor na Fakultetu za novinarstvo i masovne komunikacije na Državnom univerzitetu San Hoze (SAD). Pre akademske karijere, šest godina je radio u dnevnim novinama, prvo kao novinar – izveštač, a potom i kao urednik. Tekstove je objavljivao u listovima New York Times, Miami Herald, Atlanta Journal – Constitution, Philadelphia Daily News i više puta je bio nagrađivan za izveštavanje. Osim toga, uređivao je veb stranice i portale za fakultete i studentske novine. U okviru svoje akademske aktivnosti, profesor Ričard Krejg, bavi se istraživanjem u oblasti odnosa politike i medija, društva i masovnih komunikacija i drži kurseve iz novinarstva i novih medija.
Cilj autora u ovoj knjizi je bio da poduči onome, što preskoči veliki broj udžbenika o novinarstvu, a to je kako izveštavati putem kompjutera i kako koristiti internet kao sredstvo. Knjiga je prevashodno namenjena studentima, sa ciljem da savladaju najvažnije aspekte novinarskog izveštavanja, pisanja i uređivanja po opštim standardima ove profesije, ali sa usredsređenošću na specifičnosti i potrebe koje poseduje onlajn novinarstvo, koje se sve više širi.
Koncept sadržaja knjige je osmišljen tako da staro poredi sa novim, poznato sa nepoznatim. Svako poglavlje sadrži kratak uvod upoznavanja sa temom, prati ga kratak pregled sadržaja istog, zatim primeri odgovarajućih veb sajtova i prilagođena vežbanja. Više od 20 profesionalnih onlajn novinara su intervjuisani za knjigu, i njihovi komentari i sugestije pojavljuju se kroz poglavlja. Snimci ovih profesionalaca takođe se pojavljuju na veb lokaciji knjige. Pored toga, iz ovih intervjua knjiga pruža veliki broj primera, izazova i mogućnosti svojstvenih okviru izveštavanja, pisanja i uređivanja onlajn vesti. Knjiga je napisana na moderan način, sa iskorakom u kvalitetu pristupa u odnosu na postojeće udžbenike u oblasti novinarstva. Pristup je praktičan, svaka oblast je temeljno obrađena, sa akcentom na bolje razumevanje uloge novinara na mreži. Umesto jednostavnog memorisanja, knjiga ima za cilj da ubrizga entuzijazam studentima sa težnjom za bavljenje onlajn novinarstvom.
Knjiga je podeljena u četiri dela. Prvi deo posvećen je izveštavanju u onlajn novinarstvu. On sadrži poglavlja koja imaju za cilj da predstave specifičnosti onlajn novinarstva kroz tehnološku nadogradnju, osvrt na razvoj, definisanje publike i njenih potreba. Zatim, autor nastoji da nam približi posao onlajn novinara, od stvaranja sadržaja, strukturisanja istog, potrebe za interaktivnošću i kreativnim razmišljanjem. Izveštavanje u onlajn novinarstvu, sadrži uputstva kako prikupiti informacije koristeći klasična i onlajn sredstva, kao što su različiti portali, metapretraživači, veliki broj korisnih baza podataka i arhiva koje su dostupne na internetu i slično. Na primer, studenti mogu da uče napredne tehnike pretraživanja ključnih reči i upoznaju se sa bazama podataka, koje koriste novinari da “kopaju dublje” i nađu više specifičnih vrsta informacija. Ovaj deo nastoji da pruži odgovor na pitanje kako predstaviti ideje za priču i kako se pripremiti za intervju i postaviti korisna pitanja kojima će se doći do kvalitetne informacije. Pažnja je posvećena intervjuisanju i njegovim fazama, od pripreme, preko ugovaranja, do realizacije samog intervjua. Predočene su tehnike koje mogu da pomognu da se iz intervjua izvuče maksimum, ali i zamke i razlozi zbog kojih se isti ne smatra pogodnim za intervjuisanje. Primer tekvih barijera su sputanost pripremljenim spiskom pitanja, nemogućnost kontrolisanja toka intervjua, nepostojanje interaktivnosti i tako dalje.
Drugi deo knjige odnosi se na pisanje u onlajn novinarstvu, predstavlja logični nastavak, odnosno sledeći korak koji novopečenim izveštačima pokazuje kako da organizuju informacije i kako da jasno i efikasno napišu priče za onlajn publiku. Priča na ovu temu započeta je pitanjem stila pisanja onlajn. Posebna pažnja posvećena je tome kako napisati upečatljiv lid i napraviti priču koja bi podjednako bila i informativna i lako čitljiva. Upoznaje nas sa glavnim odlikama onlajn vesti, prednostima poput upotrebe linkova da bi se čitaocima pružila mogućnost da o temi saznaju više, mogućnost stalnog dopunjavanja priča novim informacijama, prostor bez ograničenja koje dozvoljava iscrpnost u izveštavanju, nadogradnja tekstualnih sadržaja audio i video zapisima, mogućnost pravljenja onlajn arhiva priča. Dalje, pažnja je posvećena naslovima i tekstu linka, lidu po meri veb standarda, organizovanju činjenica. Na pitanje kako udahnuti život pisanju za onlajn medij, sledi odgovor da pisanje treba da bude treperavo i zanimljivo, da pridobije čitaoce. Aktiv se postavlja kao najvažniji element za pisanje dobrog lida i cele priče. Članak uvek mora da bude napisan jasno, informativno i zanimljivo, ali i više od toga, uvek treba imati na umu i izgleda stranice na vebu, njena ograničenja i estetiku. Zanimljiva je činjenica da pojedini novinari tvrde da u onlajn mediju ne postoji „zadnji trenutak“, odnosno, vremenski rokovi koji u klasičnom novinarstvu igraju važnu ulogu, ovde dobijaju na elastičnosti, jer onlajn uvek ostavlja mogućnost dopune informacija. Treba imati u vidu da je najvažniji uslov da se priča postavi brzo – da bude tačna. Neophodno je pre objavljivanja odraditi konačnu proveru činjenica.
Treći deo knjige odnosi se na uređivanje u onlajn novinarstvu. Bavi se uobičajenim uređivačkim pitanjima s razlikom jedinstvenog stanovišta onlajn izdanja. U ovom odeljku uređivači početnici, imaju mogućnost da uče o dužini svojih priča, o odgovarajućoj upotrebi linkova, multimedija i interaktivnih elemenata, kao i o osnovnom html formatu. Navodi se nekoliko opštih smernica koje se odnose na sadržaj, elemente svojstvene vebu i nesvesne radnje. Problemi sa proverom pravopisa savladani su primenom novih kompjuterskih sistema koji imaju funkciju kontrole pravopisa, ali se ona mora savladati i koristiti na pravi način, kako ne bi došlo do većih greški kroz zamenu teksta. Iako veb često sadrži nizak nivo pravopisa, gramatike i pisanja, nema razloga da onlajn medij ne bude proizvod vrhunskog kvaliteta konkurentan svakom drugom mediju. Autor nam u okviru ovog poglavlja predočava važnost urednika, upoznaje nas sa postupkom preusmeravanja, linkovanja, organizovanjem stranica i sadržaja priče, pružajući nam na taj način i određena informatička znanja koja često nisu sastavni deo obrazovnog sistema klasičnog novinarstva, već se podrazumevaju kroz samostalno ovladavanje istima. Takva znanja odnose se na pojam multimedije i njenih različitih formata, kao i na dizajn i njegove osnovne elemente.
Četvrti deo posvećen je standardima, zakonima i različitim etičkim pitanjima koja su specifična za onlajn novinarstvo. Ovaj deo koncipiran je sa ciljem da zaključimo da podizanje standarda u onlajn medijima onlajn novinarima daje veće mogućnosti, ali istovremeno predstavlja i moguću zamku. Predstavljena su etička pitanja jedinstvena za onlajn novinarstvo, i može zaviriti u budućnost onako kako ga vide na mreži sami novinari. Osim onlajn standarda, ovo poglavlje, obuhvata i pregled pravnih pitanja koja se odnose na internet ili na postojeći medijsku regulativu u svetu. Osim pravne regulative, kroz posebno poglavlje, tretirana su pitanja etike u praksi onlajn novinarstva. Poglavlje se završava pokušajem da se nasluti budućnost onlajn novinarstva i novinarstva uopšte.
Ovo je prvi udžbenik u oblasti onlajn novinarstva, građen od temelja, sa ciljem da pokaže studentima kako da prilagode svoje veštine izveštavanja, pisanja i uređivanja specijalno za onlajn medij. Poglavlja pokrivaju širok spektar pojmova koji prevazilaze standardno pisanje tekstova. Nažalost, sve knjige, koje se direktno ili indirektno svojim sadržajem, vezuju za informaciono komunikacione tehnologije, veoma brzo zastarevaju. Ako, tome dodamo činjenicu da je prvo izdanje ove knjige, u Americi, objavljeno 2005. godine, možemo sa žaljenjem da konstatujemo da je ovaj udžbenik sa velikim zakašnjenjem od pet godina stigao u Srbiju. Međutim, kako je i sam autor bio svestan ove činjenice, kreirao je veb sajt koji osim sažetka postojeće knjige sadrži i niz dopuna koji se odnose na najnovije podatke, linkove, jedinstvene materijale namenjene lakšem savladavanju gradiva.
Autor, profesor Krejg, iznosi činjenicu da nijedan drugi medij ne omogućava novinarima da tako brzo proslede svoje informacije koristeći toliko različite vrste sadržaja, i da onlajn novinarstvo pruža nesagledive mogućnosti. Za savremene onlajn novinare, granica je nebo!
Sandra Nešić