Vojislav Lalić je rođen 28. juna 1944. godine u selu Vinicka kraj Berana. Živi i radi u Beogradu.
Novinarstvom se bavi više od tri decenije. Bio je četiri godine stalni dopisnik agencije Tanjug iz Skandinavije, i poslednji je novinar iz SFRJ koji je intervjuisao Ulofa Palmea.
Lalić je godinama bio dopisnik Tanjuga iz Grčke i Turske. Dobitnik je najviših profesionalnih nagrada koje se dodeljuju u agenciji Tanjug.
Autor je knjiga: Turska bez Ataturka, Pad (Slobodana Miloševića) i Od Avale do Tanjuga.
01.01.00
Politika
29.05.2001.
Prica o novinarima
Pod naslovom "Pad" Vojislav Lalic, urednik u "Tanjugu", napisao je hroniku vremena u kojem je carevao Zakon o informisanju i novinari se delili na patriote i nepatriote
Vojislav Lalic, urednik unutrašnjopoliticke rubrike u "Tanjugu", napisao je knjigu pod naslovom "Pad" ali je ta knjiga, prema njegovom priznanju, mogla da nosi naziv i "Posrtanje jugoslovenskog novinarstva", a ne samo politicara i politike. "Pad" je objavila izdavacka kuca "Zavet", a u ovom delu Vojislav Lalic ispisuje hroniku o tome šta se poslednjih godina (od donošenja Zakona o informisanju) dešavalo u prodržavnim medijima koji su odigrali necasnu ulogu u onome što se zbivalo u našoj zemlji.
Naslovna strana knjige "Pad"
"Pad" je, zapravo, kazivanje o posrtanju vodecih novinskih kuca kakvog do sada nije bilo, kaže Vojislav Lalic, dodajuci da su Tanjug, Politika, RTS i drugi manipulisali javnim mnenjem onako kako se na ovim prostorima ne pamti i kako se (svi se nadaju) nikada nece ponoviti. Prema recima Milivoja Lalica, u ime izdavaca, novinari su osudeni da pišu ili u trenutku kada se nešto zbiva ili kasnije, ali od njihovog analitickog dara i izbora cinjenica zavisi da li je pisac uspeo da se "ne oklizne".
Spominjuci mnoga imena naše žurnalistike Vojislav Lalic u knjizi "Pad" kazuje o policijskim, sudskim i drugim progonima novinara koji nisu bili "patriote", jer nisu slepo služili dvema vladajucim partijama i bracnom paru. Medutim, "Pad" dotice i najnovije vreme, od 5. oktobra pa sve do 30. aprila, odnosno hapšenje Slobodana Miloševica, sa namerom da primerima potvrdi svoju tezu da je u vreme Miloševica, a i sada, na delu ne toliko cenzura koliko autocenzura i da opomene da se naravoucenije onoga kroz šta smo prošli zapamti kako knjiga "Pad" ne bi ostala nedovršena...
A. C.
01.01.00
Večernje novosti
29.05.2001.
KNJIGA VOJISLAVA LALICA O SUNOVRATU NASEG NOVINARSTVA
DA SE NE PONOVI
Dragocenu, dokumentarnu knjigu sa puno konkretnih primera, cinjenica i imena, o teskom posrtanju naseg novinarstva poslednjih godina, ispisao je Vojislav Lalic (1944), pod naslovom "Pad", u izdanju "Zaveta".
- Pretenzije su mi bile skromne; da zabelezim sta su nam radili i sta smo sami sebi radili, kako bi se izvuklo naravoucenije za vreme koje dolazi, da nam se to opet ne ponovi - rekao je Lalic, inace dugogodisnji novinar "Tanjuga", na jucerasnjoj konferenciji za stampu. - U knjizi sam pokusao da pribelezim sta se poslednjih godina desavalo u prodrzavnim medijima koji su odigrali necasnu ulogu o onome sto se zbivalo u nasoj zemlji. To je zapravo kazivanje o posrtanju vodecih novinskih kuca, kako do sada nije bilo zapamceno, "Tanjuga", "Politike", RTS i drugih, o manipulisanju javnim mnjenjem. To je i kazivanje o policijskim, sudskim i drugi progonima novinara koji nisu bili "patrioti", jer nisu slepo sluzili dvema vladajucim partijama i bracnom paru.
D. Bt.