Lucije Anej Seneka Mlađi jedan je od najznačajnijih predstavnika rimskog stoicizma.Rođen je u I. st. pr. Kr. u rimskoj Kordobi. Već od malih nogu pokazuje nadarenost. Pod utjecajem svojih učitelja, poznatih stoika i pitagorejaca toga doba, stječe široku naobrazbu te postaje cijenjeni govornik, filozof, pjesnik. Uključuje se u politički život Rima i kao član senata dospijeva na carski dvor. Uskoro pada u nemilost cara Klaudija te biva osuđen i prognan na Korziku.Seneka se u izgnanstvu ne predaje. Svoj život posvećuje učenju i unutarnjem samopromatranju. U tom razdoblju piše neka od svojih najznačajnijih filozofskih djela: Prirodnjačka istraživanja, Dijalozi, O dobročinstvima, O blagosti, Pisma Luciliju i dr.Pomilovan je nakon osam godina te se vraća u Rim. Postaje učitelj jedanaestogodišnjem Neronu koji sa sedamnaest godina nasljeđuje prijestolje i Seneku odabire za svog savjetnika. Umjesto maloljetnog Nerona državom upravlja Seneka i tih pet godina njegove vladavine smatra se najsretnijim razdobljem Rimskog Carstva.No, Neronu dosade Senekina učenja i otima se njegovom utjecaju, a Neronova raskalašenost i svirepost sve više uzimaju maha. Na kraju okrivljuje Seneku za zavjeru i osuđuje ga na smrt. Kao osobitu milost dopusti mu da si sam oduzme život.
18.03.03 Danas
Pisma prijatelju
Izdavacka kuca Dereta, nedavno je objavila cuvena Senekina "Pisma prijatelju", delo koje je bilo inspiracija i slavnom Miselu de Montenju. "Pisma prijatelju" preveo je prof. Albin Vilhar, a objavljena su u okviru istoimene biblioteke. Jedna od omiljenih tema Senekine filozofije bila je vrlina. Pored spisa iz filozofije, on je napisao i delo "Problemi prirodnih nauka", jer se ozbiljno bavio i naukom. Takodje je pisao i epigrame, a iza njega je ostalo i osam tragedija. "Pisma prijatelju" predstavljaju spise o moralu dvojice prijatelja, jednog koji je prebogat jer je bio namesnik Sicilije, drugog koji je "dostigao vrhunce i spoznao dubine knjizevnosti, drzavnistva i filozofije". U trenutku dok pise pisma, Seneka ima 63 godine, bolestan jer, ali vedrog duha i mnogo razmislja o sustinskim pitanjima knjizevnosti i filozofije.
Delo "Pisma prijatelju" sadrzi 124 pisma, koja se mogu citati citavog zivota, a predstavljaju riznicu mudrosti, pouka i inspiracije. Ovo Senekino delo voleo je, kazu istoricari, i Petrarka, a Emerson je, takodje, bio jedan od onih koji im se cesto vracao. "Pisma prijatelju" preteca je i kasnijih esejistickih razmatranja, koja su postala omiljena prozna forma Plutarha i Lukijana, Montenja i Voltera, Bekona i Adisona.
S. D.