Džon Banvil rođen je 1945. u Veksfordu, Irska. Prvu zbirku priča objavio je 1970. Do danas je napisao deset romana, koji su mu doneli reputaciju vodećeg irskog pisca srednje generacije i jednog od najznačajnijih savremenih pisaca na engleskom jeziku. Za roman Doctor Copernicus dobio je (1976.) nagradu "Džejms Tejt Blek Memorijal", za roman Kepler (1981) "Gardijanovu nagradu". Knjiga dokaza ušla je (1989) u najuži izbor za "Bukera" i osvojila "Nagradu GPA". Po svom romanu The Newton Letter, napisao je scenarijo za istoimeni BBC-jev TV film. Prošle godine dobio je nagradu američke Fondacije Lanan za sveukupni prozni opus. Zivi u Dablinu i književni je urednik lista Irish Times. Suprotno irskoj književnoj tradiciji, Banvil je izbegao dobrovoljni egzil, pa se i njegovo delo, iako prepoznatljivog temperamenta, razlikuje upravo po odsustvu prepoznatljivo irskih tema. Tri njegova romana bave se uzajamnim odnosom nauke i umetnosti kroz fiktivne ličnosti Kopernika, Keplera i Njutna. Još jedna trilogija, započeta knjigom dokaza , u prvi plan stavlja suštinsku amoralnost služenja estetskim principima. Banvilovi rafinirani negativci, opsednuti lepotom i užasom sveta, tragaju za skrivenim poretkom stvari, za nekim ključem, ili trikom, samo da bi se suočili sa vlastitom zabludom. Da su u pitanju izuzetne kreacije govori već i pojava termina banvilovska hulja u rečniku anglosaksonske književne kritike. Korene Banvilove originalnosti Irci nalaze u poetskoj preciznosti V.B. Jejtsa i apsurdističkoj tragikomediji Semjuela Beketa, ali i u ironiji i sklonosti koincidencijama Vladimira Nabokova.
22.01.06 Danas
Čitalište
Pokrov / Sumrak sabljastog tigra
Pokrov, Džon Banvil
Narodna knjiga, 2005
prevela Zorana Jovanović
Džona Banvila naša čitalačka publika poznaje preko dela o nemačkom astronomu, Kepler, kao i preko romana Pomračenje. Godine 2005. ovaj pisac dobio je Bukerovu nagradu. Banvil je, takođe, autor i dela o Koperniku, kao i knjige Njutnovo pismo: međuigra. Pokrov je delo koje govori o Aleksu Vejnderu, intelektualcu koji život provodi na zapadnoj obali Amerike, kada iznenada počinju da mu stižu pisma koja otkrivaju da neko na svetu zna tajne koje je Vejnder čuvao skrivene više od pedeset godina. Zaintrigiran , odluči da upozna osobu koja poznaje skrivene meandre njegove prošlosti i saznaje da je u pitanju žena.
Aleks Vejnder odlazi da se sastane sa njom i biva iznenađen njenom krhkošću i ozbiljnim problemima sa kojima se suočava, očajnički pokušavajući da nađe razlog za dalji život. Suočen sa ženom koja je tako blizu smrti, da joj «svakodnevni život zvuči kao cvrkutanje», Aleks Vejnder se susreće sa svim složenostima življenja i sudbine, sa ljudskom nemoći i brojnim granicama o koje udara ljubav, sudarajući se sa životom. Pokrov je delo koje u sebi sublimira poetsko i arhetipsko. Njegov tonalitet je, svakako, mol.
Sumrak sabljastog tigra, Meri Poup Ozborn
Laguna, 2005
prevela Milica Cvetković
Sumrak sabljastog tigra sedmi je nastavak u serijalu Čarobna kućica na drvetu koju je ilustrovao Sal Merdoka. U ovom nastavku Džek i Eni vraćaju se u ledeno doba, u svet mamuta, sabljastih tigrova i tajanstvenih vračeva. I ova, sedma knjiga, ljupka je kao i prethodnih šest. Čitav ovaj serijal napisan je tako da mlađe čitaoce i zabavi i pouči, da im podstakne maštu i probudi u njima čitalački impuls. Bez obzira na to da li se u ovim knjigama govori o susretima sa dinosaurusima, vremenu vitezova i srednjovekovnih zamaka, starom Egiptu, gusarima ili Japanu i tajnama nindža, džinovskim mravima ili svemirskoj stanici na Mesecu, Džek i Eni inteligencijom i dovitljivošću, uspevaju da pronađu izlaz iz avantura u kojima se neprestano nalaze. Na radost mladih čitalaca.
Sanja Domazet