01.01.00
Danas
16.03.2002.
U Narodnoj biblioteci Srbije najavljeno
Biografije starih Romkinja u Vojvodini
Predstavljanje projekta i knjige "Biografije starih Romkinja u Vojvodini" odrzano je u sredu u Narodnoj biblioteci Srbije. O ovom projektu govorile su Svenka Savic, njegov inicijator, i tri Romkinje - Marija Aleksandrovic, Stanka Dimitrov i Jelena Jovanovic, koje su ga realizovale. Svenka Savic govorila je o, kako je rekla, ovom neobicnom iskustvu koje moze da postane praksa. Pre tri godine od studenata Univerziteta u Novom Sadu - Romkinja, oformljena je ekipa koja ce postati zacetak liderske grupe u okviru romske populacije, a one ce potom same osmisljavati dalje projekte. Nakon sest meseci od pocetka ovog projekta kao njegov prvi rezultat nastala je knjiga u kojoj su Romkinje studentkinje objavile sakupljene biografije starih Romkinja. Knjiga je podeljena u tri dela prema starosnim grupama kojima pripadaju intervjuisane Romkinje i taj raspon je od dvadesetih do pedesetih godina 20.
veka. Tako je Marija Aleksandrovic koja studira srpsku knjizevnost i koju interesuju obicaji Roma skupila price od drugarica svoje bake, a Jelena Jovanovic se bavila nesto mladjim i uspesnijim Romkinjama, od kojih je posebno zanimljiva prica jedne koja, iako skolovana, nije mogla da uspe sve dok nije napustila nasu zemlju i otisla u inostranstvo. Intervjui ovih zena zabelezeni su na romskom (uz postojanje srpskog prevoda) i bez promena u nacinu njihovog govora, sto ih cini jos zivotnijim i interesantnijim. Price svih ovih zena mogu se posatrati na dva nacina - kroz njihove licne price u kojima su prelomni momenti njihove udaje koja podrazumeva njihovu prodaju, kao i licni gubici u ratovima koji su besneli na nasim prostorima i koji su zapravo ta druga vizura kroz koju se prelamaju njihovi zivoti.
Svenka Savic dodala je da uspesni Romi muskarci nemaju razumevanja za svoje sunarodnice od kojih je jedna, Jelena Jovanovic, saradnik u Ministarstvu za pitanja nacionalnih manjina u Vojvodini. Njihovi dalji projekti bice na slicnom prikupljanu materijala iz zivota zena koje pripadaju drugim nacionalnim manjinama u Vojvodini, kao i prevodjenje jedne nemacke knjige o Albankama.
Matijević