23.11.07 Vijesti
Neodoljivi buntovnik sa razlogom
Sećanja na Džona Lenona - knjiga sabranih tekstova prijatelja slavnog muzičara
Knjiga "Sjećanja na Džon Lenona" koju je uredila i pripremila Lenonova udovica Joko Ono, svojevrsna je zbirka sabranih tekstova prijatelja ovog slavnog muzičara. Preko 70 Lenonovih kolega, prijatelja, muzičara, novinara, fotografa, urednika, evociraju svoja sjećanja na velikog rokera i kantautora. Knjiga je izvorno objavljena prije dvije godine, na četvrt vijeka od Lenonove smrti, a nedavno i u izdanju "Portalibrisa" i prevodu Stefana Ristića.
Svoja lična sjećanja na Lenona iznijeli su: Mik Džeger, Igi Pop, Elton Džon, Tarik Ali, Džoan Beaz, Čak Beri, Piter Gejbrijel, Eni Libovic, Bono, Norman Mejler i mnogi drugi. Međutim, izostala su sjećnja preostala tri čana grupe "Bitlsi": Pola Makartnija, Ringo Stara i Džordža Harisona. Ugledni britanski pisac, istoričar i politički aktivista, Tarik Ali, kome je Lenon posvetio pjesmu "Power to the People" u svom tekstu o Lenonu zapisao je sljedeće: "Zajedno sa ostatkom svijeta osjetio sam veliku tugu onog dana kad je umro. Mislim da bi mu se svidjela spontano iskazana počast u Moskvi, kada su djeca pojurila na Lenjinova brda i pjevala "Back in the U.S.S.R.". Mislio sam na njega za vrijeme velikih globalnih demonstracija protiv Bušovog/Blerovog napada na Irak. Njegov duh je marširao sa nama".
Veoma je interesantan i prilog Tom Hejdena, političkog aktiviste, profesora na Oksidental koledžu i senatora u Kaliforniji. On je svoju priču o Lenonu posmatrao iz ugla FBI dosijea i tajnog rata koje su tokom sedamdesetih obavještajne službe vodile protiv Džona Lenona. Naime, službe su u Lenonu vidjele opasnu političku prijetnju zbog njegovih antiratnih stavova. Bilo je i pokušaja da se 1972. godine Lenon i Joko Ono deportuju iz SAD zbog isteka vize i posjedovanja marihuane. Pravi razlog za to bio je približavanje Niksonove kampanje i negativni publicitet koji bi Niksonu donijela Lenonova nastupanja. Iste godine i britanska obavještajna služba MI5 je pratila Lenona zbog javnog protesta protiv ubistva 14 irskih aktivista za ljudska prava tokom "Krvave nedjelje", 1972. godine.
Knjiga "Sjećanja na Džona Lenona", rasuta kroz mozaike sjećanja više od 70 osoba, otkriva nam i neke manje poznate činjenice o Lenonu: da je posljednjih 60 mjeseci svog života proveo čuvajući sina Šona, te da Joko Ono potiče iz generacijama poznate japanske bankarske porodice, čije bogatstvo daleko nadmašuje saldo "Bitlsa". Džon Lenon je, saznajemo, po mentalitetu bio bliži Ircima nego Britancima, jer je Liverpul kao luka imao odlične veze sa irskim gradovima.
Džon Lenon je bio neobičan čovjek, čovek koji je pored svoje slave i bogatstva i dalje umio da prepozna i suprotstavi se društvenom zlu i da glasno progovori protiv ludila rata i planetarne destrukcije. Lenon je stvarao i politički angažovanu muziku i poeziju i želio je da i muzika bude i politički značajna. Kompoziciju "Give Peace a Chance", Lenon i Joko Ono su snimili početkom 1970-ih, u jednom montrealskom hotelu, u kojem su zajedno sa prijateljima i saradnicima, priredili mirovni hepening i proveli nedjelju dana u krevetu. Jedan od presudnih momenata u Lenonovoj karijeri je bilo preseljenje u Njujork, 1971. i početak bračnog života sa Joko Ono. Lenon je 1975, u svojoj 35. godini, prestao da komponuje i snima, da bi se posvetio ulozi supruga i oca. Pet godina kasnije, 1980, bračni par Lenon-Ono je snimio album pod naslovom "Double Fantasy", a kompozicija sa tog albuma "Starting Over", bila je posljednji Lenonov snimak.
U pogovoru ove knjige, za koju kaže da je bila blagoslov za nju, Joko Ono Lenon je napisala: "Ljudi me stalno pitaju da li ću napisati knjigu o svom životu sa Džonom. Ja im kažem da još uvijek nijesam spremna. Hoću li ikad biti? Ne mislim da hoću. Osjećam da ne mogu da otvorim taj dio svog srca dok čitavo još drhti".
Vujica OGNJENOVIĆ