Pesnik, filozof i slikar Halil Džubran (1883-1931) rođen je u selu Bšari u podnožju Libanskog gorja u hrišćanskoj svešteničkoj porodici.Obrazovanje je sticao u Bejrutu, Parizu i Njujorku.Džubran je bio višestruko nadarena ličnost i ostavio je osobeni trag u svetu književnosti i kulturne baštine. Pošto je u svom književnom i likovnom stvaralaštvu bio podjednako otvoren i za istočna i za zapadna mišljenja i pevanja, često je ukrštao i uzajamno oplemenjivao najrazličitije duhovne pravce. Njegovo izuzetno književno delo obuhvata pesme, pesme u prozi, parabole, priče i aforizme. Najpoznatija dela su mu: Isus, sin čovečji, Prorok. Prorokov vrt, Plavi plamen, Glas učitelja, Slomljena krila, Lutalica, Bogovi zemlje.
01.01.00
Glas javnosti
10.03.2000.
Još jedna knjiga Halila Džubrana
Slomljena krila
Novela Halila Džubrana "Slomljena krila" ("Paideia") objavljena je 1912. godine u Njujorku i više od četrdeset godina bila je arapski bestseler.
Novela je autobiografska i govori o ljubavi kao svetom i neponovljivom osećanju koje je autor doživeo u vezi sa Hala Džaher koja se u knjizi zove Salma Karma.
To je i priča u kojoj autor kroz sudbinu glavne junakinje optužuje patrijarhalno društvo, čija je ona žrtva, jer "muškarac kupuje ugled i slavu, ali žena plaća tu cenu". Istovremeno, glavna junakinja zna da je "ljubav jedina sloboda na ovom svetu jer dušu podiže na mesto na kojem ne važe ljudske norme i običaji, niti zakoni prirode".
Knjigu je sa arapskog prevela dr Dragana Kujović.
O. Đ.
01.01.00
BLIC
12.05.2000.
"Slomljena krila"
Halil Džubran
U ovoj noveli, objavljenoj u Njujorku 1912.god., četiri godine posle "Pobunjenih duhova", Halil Džubran govori o svojoj prvoj ljubavi koju je doživeo još dok je učio školu u Bejrutu. Ovo delo je preko četiri decenije uživalo titulu istinskog arapskog bestselera. Priča je autobiografska i govori o prvoj Džubranovoj romansi sa devojkom po imenu Hala Daher, koja se voljom nadbiskupa udaje za njegovog sinovca, neodgovornog, besposlenog čoveka, kojem je jedino, baš kao i njegovom stricu bilo stalo do bogatstva Daherovih...Lirskim tonom, ovde Džubran govori o ljubavi kao svetom i neponovljivom osećanju koje podjednako daruje i nebesku radost i nepodnošljivu bol...