28.06.08 Danas
Mali manifest tipografije
Frenk Šuto Braun, Slova i rezovi
Posle više od veka otkad je napisana, priručna, ali dragocena studija o tipografiji, Frenka Šuto Brauna, američkog arhitekte i profesora univerziteta u Bostonu, najzad se pojavila na srpskom jeziku, u prevodu Milana Miletića. Iako nevelika po obimu, knjiga Slova i rezovi, na neki način, iznosi znanja o tipografskim pismima s početka prošlog veka, njihovom nastanku, povesti, transformacijama i razvitku, koji traju i u naše doba. Ni autor ne dovodi u pitanje beskonačnost procesa razvoja tipografskih pisama. Najpre, ova knjiga pleni postupnošću u izlaganju, postajući mali manifest tipografije, takoreći faktografski priručnik za sve najveće znalce slova. Izlaganjem o rimskoj kapitali, s osvrtom na grčki alfabet kao preteču najsavršenijeg pisma u istoriji civilizacije, autor otkriva ono što bi običan čitalac mogao samo da nasluti, a svaki grafičar morao da zna. Kapitala je ono što su nam uz drumove, kako Frenk Šuto Braun kaže, zaveštali naši rimski preci. Da neko ne bi pomislio da izlaganje nema čime da potkrepi, autor se postarao da sa studijskog puta po Evropi - Italiji, Nemačkoj i Francuskoj - obezbedi obilje ilustrativnog materijala, skica, nacrta i fotografija. U grafičkom smislu, materijal ne samo da nije zastareo, već svojom patinom i starinom, svedoči o univerzalnim umetničkim vrednostima rasutim po čitavom svetu. U tom pogledu, kod autora ove studije uočavamo, ne jedan pogled na grafički iskaz, ne oduševljenje jednim stilom, nego gotovo neutaživu žeđ za svakim novim oblikom, onim drevnim, rimskim, gotskim ili savremenim pismovnim oblicima koje konstruišu njegove kolege.
Potanko upućen u istorijski razvitak pisama, znalac nomenklature, vrsta i podela pisama, Frenk Šuto Braun ipak daje prednost ukazivanju na brojne primere iz raznih perioda služenja slovima. Neobično dobro obavešten, svoju knjigu Braun temelji na izlaganju o nacionalnim pismima, nastanku minuskule, majuskule, karolinškog pisma, italika i gotice. Ali, da pokaže da nije zakopan u dubokoj prošlosti, potrudio se da razmotri obilje tipografskih rezova svojih savremenika. Slova i rezovi, iz pera Šuto Brauna, štivo je koje povezuje raspon od 25 vekova, od prvih rimskih umetnika koji su svoja slova klesali u kamenu, preko srednjovekovnih pisara i klesara natpisa na spomenicima, inkunabulama i prvim knjigama, do dizajnera s početka 20. veka koji su svoja pisma razvijali prema potrebama užurbane industrijalizacije i marketinga u povoju. Baš tu, u slovnim rešenjima s kraja 19. i početka 20. veka, vidimo rudimente današnje kudikamo zahuktalije mašinerije reklamiranja. Čitalac će svakako uočiti da se tehnologija izrade pisama promenila samo utoliko što je era kompjutera pojednostavila postupak, ali su pravila za konstrukciju slovnih znakova ostala nepromenjena. Pri samom kraju knjige, u posebnom odeljku posvećenom mlađim dizajnerima i početnicima, autor donekle zalazi u praktični deo crtačkog zanata, preporučujući vrste papira, tuševa i pera iz svog vremena, što nikako ne može da bude naodmet onima koji i sami danas počinju.
Sa preko 200 ilustracija, originalnih fotografija sa sakralnih objekata, natpisa sa nadgrobnih ploča, kolonadama i spomenicima koji su zahtevali makar kakav pisani trag na sebi, autor je svoj tekst odmereno i sjajno upotpunio. Istovremeno, za svaku ilustraciju u knjizi imamo i tačan naziv pisma, sa imenom autora i godinom i mestom nastanka, odnosno rezanja pisma, kao i izvornikom odakle je preuzeto. Prevodilac, inače poznat po svom interesovanju za tajne tekstove i mistične teme, ovog puta se, očigledno, osim sjajnim prevodom, iskazao i kao vrsni poznavalac tipografije i grafike uopšte, dajući u svom pogovoru sažet pregled istorijskog razvitka pisma, sa značajnim osvrtom na našu ćirilicu što, razume se, samo još više osvetljava Braunov poduhvat. Službeni glasnik, kao izdavač zainteresovan za fundamentalne umetničke teme, i ovom knjigom je potvrdio da ne zanemaruje teme s one strane proizvodne trake.
Nada Uzelac