Edna O’Brajen (1930) irska je književnica, piše romane, priče, drame, scenarija za filmove i televiziju i eseje. Doživela je sličnu sudbinu kao i njen prethodnik Džejms Džojs jer su joj neke knjige zabranjene u domovini.Nakon strogo religioznog obrazovanja, stečenog pri katoličkom manastiru, studirala je farmaciju u Dablinu. Krajem 50-ih seli se u London, gde joj pisanje postaje primarna okupacija.
Među najpoznatijim delima Edne O’Brajen jesu Provincijalke (roman je bio zabranjen zbog prikazivanja ženske seksualnosti), Avgust je grešan mesec, Jedva sam te poznavala Džoni, The House of Splendid Isolation, Dole kraj reke (Štrik, 2018), In the Forest, Devojka sa zelenim očima, Sveci i grešnici, Lantern Slides, Crvene stoličice.
Rad Edne O’Brajen hvaljen je zbog prikazivanja autentičnog ženskog iskustva, sugestivnih opisa i tretmana seksualnog ponašanja. U svojim romanima izražava protest zbog položaja žena danas, naročito zbog represivnog odgajanja. Važi za jednu od najznačajnih hroničarki ženskog iskustva u dvadesetom veku.Dobitnica je brojnih značajnih priznanja: Nagrade Frenk O’Konor za priče, Evropske nagrade za književnost, Nagrade PEN/Nabokov, Nagrade irskog PEN-a za književnost, Irske književne nagrade, kao i Nagrade za životno delo Irske književne akademije.
08.11.12 Dnevnik - Novine i časopisi
Pročitati
Sveci i grešnici, Edna O’Brajen
Akteri: pisac: Edna O’Brajen, prevod: Viktorija Krombholc, izdavač: Agora, 2012. (Zrenjanin);
Knjiga priča irske spisateljice, naše savremenice, koja, bez žurbe, u dobro pronađenim sižeima otkriva jednakost između života i fikcije u lirski obojenoj intenzivnoj i nezaustavljivoj prozi.
Citat
Noć, sredina leta ili tu negde. Vrelina kulja iz rešetaka na pločniku, čuje se zvuk trube, ili to beše trombon, ruke beskućnika i njihovi tanki prsti nalik granju pružaju se i preklinju da im se šta udeli. U neku ruku bili smo jedno drugom stranci, stranci u tom užurbanom gradu što odiše životom.
Sadržaj
Knjiga priča irske spisateljice, naše savremenice, koja, bez žurbe, u dobro pronađenim sižeima otkriva jednakost između života i fikcije u lirski obojenoj intenzivnoj i nezaustavljivoj prozi protiv koje odbrane nema: ona vam, kako je već primećeno, bukvalno izmiče tlo pod nogama. (Nekada je za to dovoljan i samo naslov priče - „Kišu pošalji korenju mom“!)
Reč kritike
Tužni, nesrećni ili zaludno zaljubljeni junaci – a ponajviše junakinje - u melanholiji neizbežnog životnog poraza otvorenog garda kako prema sopstvenoj, tako i prema sudbini čitalaca koji ostaju slomljenih srca. (Izneverena očekivanja bibliotekarke, usedelice i ljubiteljke poezije, i jednog pesnika; odmazda nad irskim pobunjenikom u idiličnom restoranu pod liticom planinskog lanca; irski emigrant, usamljenik, nepovratno slomljenog srca itd). Knjiga priča „Sveci i grešnici“ širi privlačnu lepotu nostalgije i tako izgubljenih, a tako bogatih sudbina: lepše, ubedljivije i tragičnije od samog života. Nije slučajno da je čuveni Filip Rot zapisao: „Najnadarenija žena koja danas piše prozu na engleskom“.
Đorđe Pisarev