01.01.00
Nin
01.11.2001.
Frizirana stvarnost
Naslov: "Vatre i potop"
Autori: Dejan Lukić i Pero Simić
Izdavač: "Filip Višnjić", Beograd 2001.
Milivoje Glišić
Nema sumnje da je Slobodan Milošević žrtva sopstvene, modernim izrazom virtuelne stvarnosti u koju je poverovao, i nesposobnog, udvoričkog okruženja koje je sam izabrao. Njegova zla kob je supruga Mira Marković koja je preuzela sve poluge vlasti, o čemu temeljno svedoči knjiga istaknutih novinara Dejana Lukića i Pere Simića "Vatre i potop". Dogodio se i ovakav slučaj: na zahtev Mire Marković, Milošević kao vrhovni komandant saziva sastanak Generalštaba. Na tom sastanku, u proleće 1999, izgovara samo jednu rečenicu: "Sad će vas Mira upoznati sa političkom situacijom u zemlji i svetu." Jednom, pred tragikomični kontramiting u zimu 1996, Mira je odbrusila celokupnom državno-partijskom vrhu zemlje: "Svi ste vi bedne kukavice. Niko od vas nema muda!" Na to će Dušan Matković, potpredsednik SPS-a, spontano i brže-bolje da kaže: "Ja imam muda!" Ostali se o tome nisu izjašnjavali.
A kad je krajem septembra 2000. bilo jasno da su izbori izgubljeni, jedan saradnik se usudio da primeti Miloševiću: "Izgubio si najmanje 50 odsto glasova zbog Mire." Milošević je zbunjeno odgovorio: "A što mi to nisi ranije kazao!"
Tu je, u galeriji likova, i Mirko Marjanović, nekritički optimista, koji je, verujući u friziranu stvarnost, nagovarao Miloševića da najpre uzurpira Ustav, zatim da izađe na prevremene izbore, jer će ih, tvrdio je, dobiti sa hiljadu posto! Govorio je: "Mićo, ne brini, narod je uz vas. Uspećete."
Istraživači još otkrivaju kakve su bile reakcije Miloševićevog najbližeg okruženja posle poraza. Najglasniji u nepriznavanju rezultata, Milan Beko i Uroš Šuvaković, nudili su da oni "srede stvar", makar i drastičnim sredstvima. Mira je bila uz njih. Racionalno se, izgleda, izjašnjavala jedino Gorica Gajević koja se zalagala da se pristajanjem na ishod "spase što se spasti može".
U ovom katalogu neshvatljivih političkih grešaka i pogrešnih političkih procena osvetljene su i Miloševićeve zablude u vreme NATO agresije na Jugoslaviju u proleće 1999. godine. Milošević je arogantno ignorisao ponudu bivših kancelara Austrije i Nemačke, Franca Vranickog i Helmuta Kola, za akciju dobre volje u Alijansi i za prekid bombardovanja. Nije odgovorio ni na ponudu libijskog predsednika Gadafija - posredovao Zoran Lilić - da za jugoslovensku stvar lobira u arapskom svetu. Tvrdoglavo je igrao na rusku kartu. Onda ga je Rus Černomirdin (politički) izručio Amerikancima...
Knjiga Dejana Lukića i Pere Simića "Vatre i potop" bavi se, analitički i skrupulozno, istorijom i propašću jednog promašenog političkog projekta koji je stavljen van snage, ali čije će posledice osećati mnoge decenije i mnoge generacije.
01.01.00
Politika
23.10.2001.
VLADAVINA SLOBODANA MILOŠEVIĆA
Vatra i potop
Prva knjiga novinarskog tandema Dejan Lukić - Pero Simić, u izdanju "Filipa Višnjića", nosi podnaslov "U vrtlogu porodičnog Srbolenda"
Pod naslovom "Vatre i potop" Dejan Lukić i Pero Simić, ugledni novinari i publicisti, napisali su i objavili knjigu koja sa podnaslovom "U vrtlogu porodičnog Srbolenda" nosi sasvim jasnu poruku o čemu se tu radi. Knjigu je objavio "Filip Višnjić" a na jučerašnjem predstavljanju u Rimskoj dvorani Biblioteke grada Beograda, direktor "Filipa Višnjića" Jagoš Đuretić kazao je da je ovo delo, puno dokumenata, praktično svedočanstvo o vremenu: zima 1998, do Miloševićevog izručenja u Hag.
Prema rečima autora, Dejana Lukića i Pere Simića, koji se slažu sa Đuretićem, te godine su centralne u našoj drami i krizi; u knjizi nema ničeg romanesknog, niti globalne i pretenciozne političke analize. Izneti su samo fakti, čisti dokumenti do kojih su autori dolazili tragajući po svetu i kod nas, često uz vrlo riskantne korake. Pisci "Vatre i potopa" Slobodana Miloševića tim dokumentima predstavljaju i kao tragičnu ličnost koja je bila pod ogromnim uticajem svoje supruge - o njoj kao o ličnosti iz senke, najavljuju drugi deo knjige, i to na zimu ove godine.
Najstrašniji podatak jeste u tome što je NATO bombardovanje moglo da se zaustavi, kažu, što je Milošević bio spreman na to i kasnije, kada je ono već počelo ali je, kako je izjavio Simić, "kućni savet na Dedinju doneo odluku da se taj plan ne prihvati, da bi ga kasnije, pod gorim uslovima, prihvatio"...
A. C.
Glas javnosti
23.10.2001.
Objavljena knjiga Dejana Lukića i Pera Simića
"Vatre i potopi"
BEOGRAD (Tanjug) - Izdavčka kuća "Filip Višnjić" juče je predstavila knjigu "Vatre i potop" dva iskusna novinara Dejana Lukića i Pera Simića, pravu "poslasticu" za sve koji žele da saznaju šta se stvarno zbivalo iza scene od početka vrhunca kosovske krize 1998. do Miloševićevog pada.
Autori daju neke odgovore na pitanja: zašto nam se sve to događalo, da li smo morali da preživimo bombardovanje ili se moglo izbeći, ko je stvarno kriv za ono što nam se događalo...
Među dokumentima ima više onih koji spadaju u kategoriju najveće poverljivosti, od stenograma sa sednica vojnog vrha Jugoslavije do odluka i prepiske vodećih evropskih državnika iz kojih se vidi spremnost da se izbegne bombardovanje ako Milošević pristane na pregovore.