16.01.05 Danas
Podsetnik
Tačka / Žeževasion / Stara poezija
Ovaj tekst je posvećen pesničkim knjigama koje su obeležile prethodnu godinu. Rangiranje ću ostaviti vama, i to smatrajte poklonom za 2005.Nek mi oproste izostavljeni/ne.
LJUBOMIR SIMOVIĆ, TAČKA (STUBOVI KULTURE, BEOGRAD, 2004)
Simovićeve pesme često poredim sa Felinijem i njegovim Amarkordom (setite se snega, na primer).
Sa Tačkom je malo drugačije.
Tačka je, pre svega, knjiga iznenađenja; iako zadržava sve atribute prepoznatljive Simovićeve poetike. Od riba, jaja, voća, povrća, soli, sveća i kandila, bogova i nula, zverova i nemani, do mučenika, pesnika, radnika, seljaka i lovaca; od Dunava i Save, lonaca, i poklopaca, do zaboravljenih kultura, gradova, mesta i planina...
Na Simovićevom kantaru sve je izmereno i umereno, posoljeno i ukusno, ali iznad svega, nacionalno. Nacionalno, koje nije zaraženo vikom, patetikom i manipulacijom vrednosti; nacionalno, koje naciju ne pretvara u raciju. Kod Simovića, nacionalno je izvorno, a sve što je izvorno i moderno je.
Pod uslovom, da je zdravo.
Tačka je iznenađenje, jer nam pruža svojevrsno stanje stvari, ona je knjiga stanja, takoreći stanjovnik, savremenik i pripadnik našeg svakodnevnog života. Nju može čitati, i privatnik, i frizer, i pekar, i dadilja, i direktor, i domaćica, i srednjoškolac, i student, i programer, i montažer, i tako u nedogled. Tačka ne pita za stepen stručne spreme.
Ona čak i ne zna šta je to.
Tačku čitati baš zato što ne stavlja tačku!
Tačku pročitati jer postavlja pitanja a ne daje odgovore!
Tačku iščitati nekoliko puta!
BRANISLAV PETROVIĆ, ŽEŽEVASION (NIN, BEOGRAD, 2004)
Jedno veliko hvala NIN-u (u kojem je Brana napisao preko 2500 tekstova) i Ljubi Simoviću na ovoj knjizi. Žeževasion je knjiga u kojoj je ceo Brana Petrović. U njoj su, kao pod krovom, sabrane i utisnute sve teme po kojima ga prepoznajemo. Slobodno mogu reći, Žeževasion je enciklopedija, ili imenik.
Idem još dalje. Svojevrsni paket.
Kod Brane Petrovića, proučavanje pepela i smeća stoji na samom vrhu, iako je opšte poznato da su pepeo i smeće na dnu, ili bolje, na dnu dna. Sada, kada Brane Petrovića više nema, vidimo koliko je taj pepeo važan, koliko je neminovan i koliko dvoznačan. Možda je taj pepeo upravo onaj pepeo iz koga je Feniks ustao i ponovo poleteo. Ima u Žeževasionu jedan deo koji nosi naslov ‘’Posvete’’, a koji obavezno treba pročitati, kao i ‘’’’Kada te ostavi ona koju voliš‘’, ‘’Plač, pepeo’’, ‘’Čudan gost’’ i meni najmilija ‘’Odlazak Bogumila Hrabala’’.
Pogotovu oni koji pišu, da nauče nešto.
Žeževasion je važna knjiga u srpskoj poeziji, tu nema spora. Ta knjiga je nekako potrebnija nama nego mi njoj; jer Žeževasion više nije u pepelu, i baš zato treba da nam priča o njemu, da i mi jednom ustanemo iz pepela (kao što je sa Žeževasionom i Brana Petrović ustao!).
Ako je to moguće.
Još nešto. Žeževasion - Žeže i Vasiona (proverena informacija).
Promislite o tome.
DRAGANA MLADENOVIĆ, NEMA U TOME NIMALO POEZIJE (UDRUŽENJE KNJIŽEVNIKA I KNJIŽEVNIH PREVODILACA PAN, PANČEVO, 2004)
Na početku odmah: zapamtite ovo ime!
U svojoj prvoj knjizi, ona traga za običnim ljudima i njihovim ustaljenostima, svaka pesma polazi od njih i misli o njima.
Rame uz rame sa Milenom Marković i Srđanom Valjarevićem, Draganina poezija je generacijska, u to nema sumnje; ona vidi asfalt, a ne nebo. Dragana Mladenović pokušava da alarmira mladost i sve što ide uz to, pa kako bude.
PETAR MILOSAVLJEVIĆ, ANTOLOGIJA SRPSKE POEZIJE - STARA POEZIJA - (SKZ I BIGZ, BEOGRAD, 2004)
Najzad, jedna dobra i suštinski važna antologija.
Istoričar književnosti Petar Milosavljević je uzeo na sebe da srpsku poeziju sabere onda, kad je to najpotrebnije, ako imamo u vidu vremena u kojima se nalazimo. Prva u nizu od osam knjiga je Antologija srpske poezije (stara poezija), u razdoblju od 13. do početka 18. veka.
Naslanjajući se na već poznatu Pavlovićevu Antologiju, ova antologija nam nudi najpotpuniju sliku srpskog pesništva srednjevekovne epohe. Ona u sebi sadrži i neke cikluse koji u drugim antologijama nisu zastupljeni, recimo ‘’Zapisi o nevoljama’’.
Pravo vreme za ovakvu knjigu.
Na kraju, podsećam na Stevana Raičkovića i njegovu Fasciklu 1999/2000.
Epizoda ‘’Podsetnik’’ uliva nadu da će i u 2005. biti kvalitetne poezije.
Neka bude.
Marko Krstić
01.11.04 Dnevnik - Novine i časopisi
Poezija
Žeževasion, NIN
Nestajanje je za Branislava Branu Petrovića (1937 - 2002) bilo pogonsko gorivo njegovog izuzetnog pesništva. Ne smrt, već sve ono oko i povodom toga. Nije mogao da zamisli nepostojanje, svet bez košnica, pčela, lubenica, vina, šeptelija, Dunava, Fruške, vinograda i kućice, mrava i mravinjaka, pesnika i filozofa.“«Žeževasion”» je knjiga pesama nastala na tom fonu, na toj misli što u propast stremi. Ona je potpuni izveštaj o radu Smrtonosne agencije, Smrtske službe kojoj niko nije zametnuo trag. Prah, pepeo, led, smeće, groblje, poslednje su slike pred kojima pesnik zastaje i kazuje/svedoči, u fasciklu, muški. Još 1991. započeće rukopis, «ali Brana više nije pevao nego se opraštao. Od predela i ljudi, od pomame i prašine sveta. Od kojota i skribomana. Pesnik je otišao sa scene, rukopis ostao u fascikli/traljama. U drugoj je bilo ponešto objavljeno, pa tutnuto, da se nađe nekom istraživaču, ako bude imao volje i pameti da sve to ponovo pogleda. Od te dve fascikle Branin zemljak i akademik LJubomir Simović komponovao je, evo, po autorovim skicama, knjigu koja se pamti i žeže od korica, od pesnikove složenice žeževasion i priređivačeve uspešne potrage za naslovom.
Sve je tu, samo Brane nema. Onaj najbolji, najdrčniji Petrović, postao je samo za nijansu tiši i oporiji, ali to je ON. Pisao je samo kad uhvati pa ne pušta i kao da ništa pre toga nije objavio. Znao je za taj jadac i poštapalicu onih koji prosipaju «kilavo znanje», inadžijski nije hteo da se menja. NJegova poema «”Šuma»” je najtačnija i najpotresnija analiza i sinteza naših iskustava sa starim i novim dobom, novim i starim napastima, odbrana pesništa od sveprisutnog i neumoljivog šumskog duha za koji se ne zna šta je osim što radi o glavi...
Pesničkom oku i umu kakav je bio Petrovićev nije moglo ništa a kamoli tolika vasionska propast, tajni i javni znaci zatiranja čoveka i civilizacije. NJegovo «Smeće» u četiri pevanja opevaju svetsku kloaku u koju,neumoljivo, klizi sve, bez izuzetka. I obavezno portir/ i svakojako sekretarica. Petrovićevo uvo bilo je, čini se, poslednje koje je umelo da čuje slavuja, pored ostalog. U tome je poezija, u tome je pesnik. Inače, skribomani su sve svalili u sveopštu prašinu, pa i nju zapišali. I o tome Petrović hoće da opomene, da iskaže gnev i bes.
Branislav Brana Petrović je pevao kao niko pre i posle... To nam pokazuje i ova crna knjiga kojom se pesnik oprostio od sveta kome je predosećao budućnost i sopstveni kraj, a NIN odužio svom najboljem kolumnisti, onom zbog koga su se, nekada, kupovale novine...
M. Živanović
14.10.04 NIN
Zbirka iz pesničke zaostavštine Branislava Petrovića
Branislav Petrović: "Žeževasion"
Zbirka iz pesničke zaostavštine Branislava Petrovića (...)Branislav Petrović je, naime, voleo da naglašava kako ne piše knjige (zbirke) već pesme. Ma koliko to bilo tačno, nesporno je i to da njegovo pevanje većim i velikim projektima (celinama) ne oskudeva. Imam na umu duge pesme i višedelne poeme. Mislim, štaviše, da dve njegove poeme - “Gradilište” iz istoimene, druge pesnikove zbirke i “Tragom prah” koja prethodi završnoj Braninoj zbirci ali joj je, u vlastitom izboru pesama i poema, sâm pesnik namenio da finalizuje njegovo pevanje - vrhune dve granične etape u njegovoj poeziji.(...)
Ako poneke pesme svrstane u zbirku o kojoj ide govor posmatramo izdvojene iz celina (ciklusa) u kojima su našle mesto i, još uže, ako pažnju usmerimo na pojedinu, nekad karakterističnu kadgod i dominantnu njihovu odliku, u mogućnosti smo da ih priključimo prvoj etapi Petrovićevog pevanja. Vidimo ih ozračene obeležjima ove etape. Navešću samo dve-tri takve. Pesma “Lenjin pljačka banku” se, recimo, doima maštovitošću, humorno-kritičkim tonom koji je u osnovi poricanja jedne nama dobro znane ideologije i prakse. Mada je, s druge strane, pesma “U traganju za izgubljenim” melanholični izraz čežnje za ljubavlju, skladom i jednostavnošću, ona energijom figurativnog pesničkog jezika podseća na mladog Petrovića. I, na kraju, mada nudi ambijentom izazvane crne misli, pesma “Topčidersko groblje, tren” je, u dobroj meri suprotstavljanje vitalističkog principa “zinuloj nebeskoj ali - smrti... Takvih pesama, takvih obeležja i tonova ima u ovoj zbirci još, ali je izvesno da u njoj ne preovlađuju. Uslovno govoreći, refleksija poeme “Tragom prah” je neuporedivo više.
Zbirka se, da tako kažemo, otvara dvema pesmama, “Ali smrt je nešto drugo” i “Zapis na zidu”: prvoj je predmet svemoć neizbežne smrti, a druga počinje stihovima “Nije samo napolju/i ovde je Zima”, pri čemu se to ovde odnosi na govornog subjekta. Ako hoćemo, na pesnika samog. On sluti poruku odozgo kojom mu se dojavljuje da se “Tužilac, Sudija i Sveštenik” pripremaju da s njim svedu ovozemaljske račune. Ove dve pesme, jedna na opštem, druga na ličnom planu, intoniraju zbirku u celini.
Dva ciklusa posveta, jedan u prvom delu zbirke a drugi u sredini, i “poslednja posveta”, nastala povodom smrti Bohumila Hrabala, na samom kraju zbirke, očigledno markiraju ovaj poetski tekst. Etape u kojima se, kako bi Brana rekao, ostvaruje njegova dramaturgija. Ako bolje pogledamo, minijature prvog ciklusa posveta najčešće su eliptične. Petrovićeva podsećanja na prijatelje-pesnike kojih više nema, sažete evokacije njihove poetike, ili epizode iz života sa njima doživljene... U ciklusu Nove posvete, u izvesnom smislu slično, ali neuporedivo razvijenije. Komunikacija sa piscima “s one strane” - sa Lazom Kostićem, Dragišom Vitoševićem, Miklošem Radnotijem, Miroslavom Antićem - komunikacija u “ključu” njihove poezije i nije drugo do govor o nemoći ugroženih pred smrću ma s koje strane ona pristigla.
U pesmi “Zverinjak”, jednoj od najboljih pesama u ovom ciklusu a i u ovoj zbirci, predmet je metaforički pohod “nekih strašnih čudovišta” (sila mraka i smrti) na slabašnu humanu jedinku, ali se u njoj postavlja i fundamentalno pitanje: “Šta ostaje do da plačeš, krhka pesmo?/Zar na tmine i aždahe penom rima?”... Hoće se reći da Branislav Petrović, kako je to povodom poeme “Tragom prah” izjavio, u mnogim ovim pesmama peva u “nepojamno tragičnoj situaciji u kojoj opstojava krhki čovek”. Integritet i život su ugroženi biološki, strahom izazvanim “svešću o postojanju” koliko i društvenim okolnostima, gledano istorijski i, ništa manje, spram aktuelnih zbivanja. Ali, isto tako, Branislav Petrović u pojedinim pesmama ili delovima pesama govori o (ne)moći poezije u odnosu na rečenu “nepojamno tragičnu situaciju. Postavlja, drugim rečima, poetička i, dabome, autopoetička pitanja. U pesmi “Plač, pepeo” on veli: “Poezija je tek sećanje na svet koji/Nikada nije ni postojao, ili/Tačnije, pepeo sećanja, sećanja na/Pepeo, ili još preciznije, pepeo/Pepela koji davi suzu”. Petrović “istinu sveta” protivstavlja pesničkoj istini, ali ne gubi iz vida da su pesnici, kao i drugi slobodnomisleći ljudi oduvek izloženi progonu. A to je, razume se, jedna od njegovih velikih i trajnih tema.
Ljubomir Simović je, u Napomenama uz ovu zbirku, saopštio da je, odgonetajući Branine naume, nastojao da tematskim celinama u njoj ostvari nekoliko gradacija, pa i gradaciju vrednosti. U tome je nesumnjivo uspeo, a pesme u završnici zbirke - “Napast”, “Vida”, “Stihovi o smeću” i “Odlazak Bohumila Hrabala” - odista je, saglasno priređivačkoj nameri, kvalitativno vrhune. Njihova su značenja univerzalna bilo da je stanje pesnikovog duha uzrokovano duboko ličnim traumama, bilo da je u vidnom polju imao društvenu zajednicu u užem smislu reči, ili ljudsku u najširem. Uz nekoliko spomenutih i, sva je prilika, nekih koje sam prevideo, one svog pesnika predstavljaju punom merom njegovih imaginativnih moći i njegovog majstorstva.
Bogdan A. Popović
(iz reči na promociji)