19.01.04 Politika
U ediciji Nova proza
Zbirka priča Miroslava Karaulca i lirska proza Divne Vuksanović
U novu godinu izdavačka kuća "Narodna knjiga" ušla je sa dvema novim knjigama kojima je obogatila svoju uglednu biblioteku "Alfa–Proza". Prva je "Pismo sultanu" Miroslava Karaulca, a druga je knjiga "Avanture sa stvarima" Divne Vuksanović.
Miroslav Karaulac, pesnik, prozni pisac, prevodilac i jedan od najboljih poznavalaca života i dela Ive Andrića, posle niza različitih žanrovskih dela koje je objavio, sada se "Pismom sultanu" vraća pripoveci. Ovo je druga zbirka pripovedaka koje je ispisao Karaulac, a za svoje pripovedaštvo autor je i ranije dobijao priznanja – Karaulčeve priče prisutne su u značajnim antologijama srpske proze druge polovine 20. veka, koje se tematski dodiruju sa Beogradom.
Priče iz nove zbirke "Pismo sultanu" prema rečima Vase Pavkovića, urednika izdanja, u većini se takođe bave Karaulčevom autorskom preokupacijom, intimom modernog čoveka koji živi u gradu, kako u Beogradu tako u Parizu. Pavković, ipak, izdvaja priču prema kojoj zbirka nosi naziv-"Pismo sultanu". Ona je, prema Pavkovićevom mišljenju, priča koja se iz alegorijske perspektive bavi fenomenom tiranije. Ipak, ne treba pomisliti da je u zbirci Miroslava Karaulca reč o istorijskom štivu: to su savremene priče napisane u klasičnom, visokomodernističkom narativnom obliku. Miroslav Karaulac o svojoj knjizi nije hteo na konferenciji za novinare da kaže ništa više sem da je od Andrića naučio da pisac treba da se kloni da tumači sopstveno delo.
Divna Vuksanović, jedna od vodećih spisateljica u modernoj srpskoj književnosti, knjigom "Avanture sa stvarima" stavila je na muke književne kritičare jer, kako je rekao Vasa Pavković, to je delo koje je žanrovski teško odrediti. Da li su to pesme u prozi? Ili, pak, lirska proza? Za Pavkovića je to knjiga proznih tekstova nalik eksperimentalnim pričama, ili mozaiku jezičkih iluminacija u kojima autorka ispituje mogućnosti jezika.
Divna Vuksanović, magistar teatrologije i doktor filozofije, napisala je pored šezdesetak stručnih radova i šest knjiga beletristike, a naročito je znaju najmlađi čitaoci kao autorku beskrajno ljupke dve knjige "Život sa trolovima". Ove godine njima će se "pridružiti" i treći tom.
Divna Vuksanović je juče kazala da je "Avanture sa stvarima" pisala u želji da otkrije kakav je "jezik stvari" u filozofskom smislu, i da li postoji interakcija između tog, i "našeg" jezika.
Uspeh "Kuće u Puertu"
Roman Gordane Ćirjanić "Kuća u Puertu" u izdanju "Narodne knjige" biće, pored prevoda na španski, preveden i na francuski jezik, saopštava izdavač. Jedan deo romana je već preveden, a delo će biti objavljeno u izdanju kuće "P.O.L" u drugoj polovini 2005. godine. Ova sjajna knjiga Gordane Ćirjanić predložena je i za nagradu Fonda Balkanika, o kojoj će se odlučivati u aprilu, na Sajmu knjiga balkanskih zemalja.
Klub čitalaca
Treća sezona Kluba čitalaca "Narodne knjige" počela je od 1. januara, pa je za prvo tromesečje objavljen i novi broj časopisa "Klub čitalaca – Knjiga i mi". Knjiga sezone ovog puta je roman Danijela Valasa "Krupna riba", prema kojem je snimljen i film, i koji izlazi ovih dana iz štampe. Članovi Kluba, kojih ima već oko 20.000, ovo će delo moći da kupe za 50 odsto jevtinije. Svi i dalje učestvuju u nagradnoj igri.
A. C.
16.01.04 Danas
Moderna prozna avantura
"Avanture sa stvarima" Divne Vuksanović i "Pismo sultanu" Miroslava Karaulca
Novi naslovi objavljeni u biblioteci "Alfa" Narodne knjige su "Avanture sa stvarima" Divne Vuksanović i "Pismo sultanu" Miroslava Karaulca. "Avanture sa stvarima" predstavljaju male filozofske eseje, u kojima autorka vivisecira osetljivo tkivo vremena, egzistencije i realnosti, propuštene kroz iskustva oživotvorene stvari kao takve. "Avanture sa stvarima" je delo koje se može čitati i kao pripovedna vrteška, u kojoj se spisatljica poigrava jezikom, pojmovima, filozofijom, materijom, činjenicama, zavladalom tautologijom... Divna Vuksanović ispisala je niz "tekstova koji plešu" i koji se mogu čitati na onoliko načina koliko ima i čitalaca. Pred nama je, dakle, knjiga novih, svežih i modernih proznih minijatura.
"Pismo sultanu" je nova knjiga pripovedaka Miroslava Karaulca. Čitalačkoj publici ovaj je autor poznat po romanima "Toplotni udar", "Vodič kroz Varcar Vakuf", zbirkama pripovedaka "Hotentotska Venera" i veoma zapaženim i studioznim esejima "Rani Andrić" i "Andrićeve kule i gradovi". "Pismo sultanu" je knjiga priča kojom autor nastavlja sopstvena prozna istraživanja, gde vivisecira svakidašnjicu kao takvu i sve usude koji snalaze savremenog čoveka. Ljubitelji priča voleće i novu Karaulčevu knjigu, u kojoj se ovaj pisac još jednom dokazuje kao veoma vešt pripovedač, čija svaka priča sadrži građu od koje bi mogao biti napisan bar jedan roman.
S. D.