23.09.07
Sokrat bi umro od tuge
Divna Vuksanović
U izdanju FDU u Beogradu, Instituta za pozorište, film radio i televiziju, i Čigoja štampe upravo je objavljena knjiga dr Divne Vuksanović „Filozofija medija: Ontologija, estetika, kritika”, u kojoj autorka na osnovu najnovijih istraživanja, a na temelju svetske i domaće prakse predočava i analizira „načine instrumentalizovanja estetskog uma u današnjem vremenu i to putem tehnologije masovnog medijskog komuniciranja”.
Divna Vuksanović je vanredni profesor FDU u Beogradu, gde predaje predmete: estetika, teorija kulture i filozofija medija. Do sada je objavila više od 70 naučnih i stručnih radova u domaćim i stranim časopisima, dve naučne studije – „Barokni duh u savremenoj filozofiji: Benjamin, Adorno, Bloh” i „Aesthetica Minima” koja će uskoro, za Sajam knjiga u Beogradu, da doživi drugo izdanje.
Autorka je i čarobnih knjiga o trolovima za „malu i veliku decu”, koje se godinama ne skidaju sa liste bestselera dečje književnosti. Pri kraju je njihova dramatizacija za radio-dramu, što znači da će trolovi moći da se pojave i na malim ili velikim ekranima.
U knjizi predočavate prilično mračnu realnost koju nam nude televizija i mediji danas?
Za jedan zbornik u Torontu pisala sam tekst o televiziji u 21. veku, u kojem sam rekla da je televizija neka vrsta frankenštajnovske tvorevine kombinovana od starih, prastarih, da ne kažem mrtvih, i novih elemenata realnosti i da u svojoj težnji da uvek bude lepa, mlada i zavodljiva, to jest, okrenuta ka budućnosti – nužno završava u prošlosti.
Poenta tog teksta bila je jeretička misao da je televizija organ prošlosti. I jeste! U toj želji da bude večno mlada, ona je u konstantnom regresu i zastareva zato što je realnost TV, kao dominantnog mas-medija, uvek na strani vladajuće ideologije pa samim tim konzervira tu ideologiju.
Postoje li razlike „medijski simuliranih realnosti” u zemljama tranzicije i kapitalističkim, odnosno postkapitalističkim društvima?
Rekla bih da su razlike kozmetičke, u tehnološkim standardima. Iz izveštaja sa različitih konferencija o budućnosti televizije vidite da je glavna tema, ili glavni problem, klasična ili digitalna TV, zatim kako stoje stvari sa mobilnom TV, sa standardima i kodovima televizije, dakle, da se sve rasprave vode sa stanovišta produkcionih uslova. Jedni od njih tiču se tehnologije, drugi ekonomije i lobija oglašivača. Zamislite naučne konferencije o televiziji na kojima oglašivači i inženjeri raspravljaju o budućnosti televizije!
I niko ne razmišlja o društvenoj ulozi TV, ili kulturnoj funkciji. To je zaboravljena stvar. Jedina razlika mogla bi da bude u tome da li u zemlji postoji javni servis ili ne. Već samo opredeljenje nekih zemalja da imaju javni servis ide u prilog tome da se na terenu mas-medija događa borba između onoga što su vrednosti koje sebe promovišu kao javno dobro i vrednosti ili nevrednosti koje su komercijalnog karaktera.
Iz Vaše knjige je jasno da medijsku kulturu, odnosno medijsku sliku sveta nameću SAD. Šta bi mogao biti korektiv takvoj, medijski unisonoj, globalizaciji?
Ovo je pitanje zanimljivo zato što, u odnosu na evropske zemlje, SAD u okviru svog obrazovnog sistema nemaju predmet medijska kultura ili medijska pismenost. Dakle, ne postoji sistematičan vid obučavanja u SAD za čitanje medijskih poruka i uspostavljanje kritičkog odnosa prema njima. Kako je moguće da zemlja koja najviše radi na tehnološkim aspektima televizije, kao vodećeg mas-medija, ne obučava konzumente tih slika načinima njihove interpretacije?! U tom kontekstu Evropa se pokazuje kao lukavija u odnosu na tržište informacija tako da u školske programe uvodi medijsko opismenjavanje i time može donekle da parira pokušajima medijskog globalizovanja tržišta svesti.
Da li se samo tako može sačuvati individualnost u virtuelnom svetu u kojem je i kritičko mišljenje sve ređe? A među filozofima, ako se ne varam, najređe?
Postoje dva načina, a to su: Eros i Logos. Dakle, mišljenje, odnosno kritičko mišljenje, što je za mene identično, i ljubav, čuvaju individualnost. S obzirom na to da je virtuelni svet takozvani cool svet, ovo su najbolji temelji otpora, kojima bih čak dodala i Patos. Neko može da kaže kako je to patetično, ali šta fali: Patosom protiv virtuelnih persona.
Kritičko mišljenje, pak, sve je ređe pa se može reći da tehnologija i ekonomija udruženo deluju protiv kritičkog mišljenja pretendujući da kreiraju realnost sa stanovišta moći. Bilo ekonomske, bilo tehničko-tehnološke prirode. Ali, kritičko mišljenje izmiče programiranju, strateškom planiranju, matricama i standardima. Ono je nestandardni proizvod, i, kako rekoste, proizvod je hrabrosti, lične slobode i kreativnosti.
Ali zato je i nepoželjno?
Nepoželjno, pa čak i među filozofima, ali samo onim koji sebe vide kao činovnike mišljenja, kao misleća bića od 9.00 do 17.00 sati, samo po aulama fakulteta, instituta, na naučnim skupovima i konferencijama. Kako ja mislim da je mišljenje uvek kritičko, filozofima taj stil mišljenja ne bi trebalo da nedostaje, samo je pitanje koji su njegovi dometi. Koje su šanse filozofa da inspiriše promene? Ne znam.
Jesu li, zahvaljujući upravo medijima, pomerene granice kiča?
Adorno je postavio pitanje ima li u našem dobu ičega izvan kiča i da li je autentično i originalno moguće u svetu industrijske (i postindustrijske) produkcije. Istovremeno je dao i pesimističan odgovor: danas ničeg nema izvan kiča. Ja bih dodala, osim sećanja na svet kulture i umetnosti, i humanizma. Jedina mogućnost da kič radi u našu korist jeste da se njegovo dejstvo iskoristi kao subverzija sopstvenog sistema vrednosti, pa su neki teoretičari takav potencijal prepoznali, recimo, u popularnoj kulturi, u rasponu od mode i pocepanih farmerica i borbe za prava domaćica.
Jednom ste rekli da je, kao nekada, u Sokratovo doba, mišljenje uz umetnost i maštu jedno od poslednjih uporišta subverzije porobljene stvarnosti. Kako misliti, ako je znanja sve manje?
Siromah Sokrat umro bi od tuge. Evropa sebe, u 21. veku, vidi kao društvo znanja. To je, opet, neka nova ili reformisana ideja prosvetiteljstva što je tipično evropski mit, a vezuje se još za Sokratovo doba. Ali, znanje na koje se ovde misli, kako ja to vidim, jeste ono znanje koje se može dobro prodati na tržištu, i razmeniti za neko drugo znanje kao moć. Dakle, to nije znanje radi znanja u sokratskom smislu reči; tom znanju nedostaje kritička oštrica i ono je, umesto da menja društvene odnose u nekom progresivnom perspektivizmu, zapravo roba kao i svaka druga roba na tržištu i potvrđuje tržišne vrednosti. To je znanje fragmentarizovano, nekritički zasnovano i bez pretenzija da menja stvarnost već da potvrdi istu. Kome se to sviđa, neka ga praktikuje. Sokrat bi, u svojoj ironiji, rekao da bi trebalo težiti društvu neznanja kako bismo, najzad, posumnjali u ono na šta nas navode, i za šta nas podučavaju.
Vi ste pronašli „recept”: pišete, kako kažete, savremene bajke za decu i odrasle.
Nisam ja pronašla recept nego su trolovi pronašli recepturu kako da me istisnu iz stvarnosti i nametnu se u istoj. Borba između mene i trolova još se vodi, ali na moju štetu. Čega god se poduhvatim, šta god smatram da je sigurno i ozbiljno, oni upropaste. Tako da, u stvari, nemam mnogo šanse da preživim u svetu savremenih bajki, jer me ti vragolasti duhovi sistematski potiskuju.
Ipak je umetnost ta koja uvek priskače ljudskoj civilizaciji u pomoć.
Za mene umetnost ne bi trebalo da je tereapeutika, iako to ponekad jeste. Čini mi se da, više nego ikad, umetnost treba da nas prodrma, da nas pokrene iz temelja i da svojim kreativnim i kritičkim potencijalom parira ovoj mrtvoj kreativnosti medija. Da bude merilo istine u današnjem svetu. Jer, čak i kada je transvestirana u nešto što izgleda kao neumetnost ili antiumetnost, ona i dalje kritički ukazuje na stvarnost svojim raspolućenim bićem. I svakako je jedna od onih dimenzija ljudskog stvaralaštva koja može da bude izlaz za ugroženi humanitet.
Anđelka Cvijić
07.12.07 NIN
Gubitak aure
“Filozofija medija: ontologija, estetika, kritika” Divna Vuksanović
Osnovno iskustvo posle čitanja ovih ogleda ili kritički intoniranih rasprava sakupljenih pod ovim, na prvi pogled, problematičnim naslovom, pošto on sugeriše da su mediji i savremena medijska (tehnološka) kultura uopšte nešto filozofsko i ontološko, iako spadaju u privid i proizvode svet privida, ili ono što je Bodrijar, sa kojim se i ovde raspravlja, s pravom nazvao simulakrum i simulacija, odnosno, cool memories – to osnovno iskustvo je pozitivno pošto je autorka uspešno artikulisala filozofski aspekt ovog problema, što ovaj pristup izdvaja među brojnim radovima posvećenim medijima i svetu koji proizvode. Drugim rečima, iako mediji ne ukidaju, niti to mogu, realni svet, oni menjaju naš doživljaj tog sveta. To je pretpostavka od koje se polazi u ovim analizama da bi se na kraju dospelo i do uvida da medijska realnost ne menja samo naš doživljaj stvarnosti proizvodeći privid a ne biće, utičući na percepciju ove stvarnosti nego i samu stvarnost, pošto se ontološke pretpostavke medija razlikuju od onih tradicionalno ontoloških. Svet medija je ipak svet tehničke a ne ontološke reprodukcije, njegove granice su tehnološke a ne granice bića. Ali je ova supstitucija izvorna i ontološka pošto se u svetu medijske (tehnološke) racionalnosti ne menja samo mizanscen ili čovekovo okruženje nego i samo biće čoveka. Zato se ovde govori o postantropologiji, defilozofizaciji i deartizaciji sveta i kulture. Dakle, iako se na prvi pogled čini da je ova promena samo periferna, ona je, u osnovi, ontološka, jer u njenoj osnovi ne stoji tradicionalno shvaćeno biće, ili kognitivni subjekt, nego dolazi do inverzije ovog odnosa u kome mediji od objekta postaju subjekt transformacije. Svet medija nije bezazlen i ontološki neutemeljen svet. Zato taj svet zahteva ne samo novu filozofsku terminologiju nego i novu filozofiju. Zato je epilog ovih rasprava filozofski a ne ograničen, na ovu ili onu teoriju, teoriju medija, ili komunikacije, na primer. Divna Vuksanović nije teoretičar nego filozof ili filozofkinja medija i medijske kulture uopšte. Kada, dakle, kritički raspravlja o različitim “postizmima” koji bujaju upravo u savremenoj tehnološkoj kulturi, od kojih je tzv. postantropologija samo jedan od mnogih “postizama” ove kulture, onda treba imati u vidu filozofski fundament ove kritike. To je problem transcendencije, ili “drugog sveta”, koji se ne samo menja nego i gubi i nestaje u savremenoj medijskoj kulturi privida i derealiziacije, u kojoj se menjaju i osnovni pojmovi tradicionalne filozofije, kao što su pojmovi: subjekta, objekta, istine, lepog, dobrog, umetničkog dela, zbog čega se tradicionalno shvaćena filozofija i pokazuje kao nedovoljna artikulacija ovog sveta. Zbog toga ovaj kritičar i govori o postfilozofiji a ne filozofiji, kao mogućoj artikulaciji ovog “sveta” u nastajanju. I to je začuđujući i vredan epilog ovih rasprava. Ono što je u početku oprezno formulisano kao promena percepcije, ili doživljaja medijskog sveta, postepeno dobija ontološku dimenziju, jer se u ovim menama menja i sam svet koji zahteva nove pojmove i novu filozofiju, odnosno, postfilozofiju. Imajući u vidu radikalnost ove promene, Valter Benjamin će u svom eseju “Umetničko delo u doba tehničke reprodukcije” još 1933. godine uvesti novi pojam, pojam “aure”, ili preciznije “gubitka aure”, misleći, naravno, na gubitak transcendencije, odnosno, same “daljine”, kao ontološke osnove starog sveta u derealizovanom, virtuelnom svetu medija. “Gubitak aure” je zato ontološki a ne ontički (tehnički) “gubitak”. To je “gubitak” samog bića i samog sveta, a ne samo tehnički problem njegove recepcije, ili reprodukcije. Zato je ova “filozofija medija”, u stvari, rasprava o ovom fundamentalnom, ontološkom gubitku. Stvari koje su na početku izgledale bezazleno, na kraju su postale veoma ozbiljne. “Filozofija medija” nije zato filozofija u tradicionalnom značenju te reči, ona pre spada u postfilozofiju, koja govori o “gubitku daljine koja je tako blizu”, kako je Benjamin definisao “auru”.
Nenad Daković
15.11.07 Novine beogradskog čitališta
VUKSANOVIĆ, Divna: Filozofija medija: ontologija, estetika, kritika
Knjiga dr Divne Vuksanović kod nas predstavlja pionirski rad, kada je reč o filozofiji medija. U svom uvodu naslovljenom Prilog kritici ontologije medija autorka shodno mišljenjima savremenih filozofa, estetičara i teoretičara medija diferencira pojmove on t ološ kog (tehnički svet medija) i ontičkog (derivatni u niverzu m virtuelnih pojava) pristupa sa gleda vanju rea lnosti. Slede celine Estetika u doba medija – kulture – prostori – memorije, Estetsko u medijima i estetici (vrlo važne opaske o proširenom obimu estetskih istraživanja (estetika gastronomije, estetske hirurgi je, kozmetike, zubne protetike, matematičkih nauka, estetika australijskih insekata, estetika nade, itd., u kojima se prema Stefanu Moravskom i našoj autorki krije opasnost sumraka i kraja estetike, manifestovane „usmrćivanjem“ njenih tradicionalno uspostavljenih predmeta, umetnosti, na primer.), Lepota u medijskim ambijentima, Medijske egzistencije, Kritika i moć medija i druge. Duž teksta autorka uspostavlja kritički odnos prema zloupotrebi relativno globalnih medija (Internet, Si-en-en) u političke, odnosno, ideološke indoktrinacije, povodom Prvog i Drugog zalivskog rata, rata na prostoru Jugoslavije. Zvuči poznato, zar ne, poput fašističke indoktrinacije nemačkog, italijanskog naroda, ili, propagande komunističkih elita. Za sve koje interesuju različiti (u Vuksanovićkinoj knjizi dominiraju filozofski aspekti) pogledi na svet medija, na kraju knjige date su izabrana bibliografija i webografija.
14.07.07 Danas
Ekranizacija stvarnosti
Filozofija medija, Divna Vuksanović
Ako prihvatimo tezu, koju zastupaju mnogi savremeni teoretičari, po kojoj se nalazimo u svetu u kome mediji postaju konstitutivan deo današnje realnosti onda možemo odmah sagledati aktuelnost naslova Filozofija medija Divne Vuksanović, u izdanju Instituta za pozorište, film, radio i televiziju FDU i Čigoja štampe. Iako je autorka dala svom radu klasičan naslov iza kog bi se mogla očekivati poglavlja udžbeničkog karaktera, kao što je slučaj u većini dela koja tematizuju medije u nas, to sa ovom knjigom nije slučaj. Nasuprot tome, iza naslove knjige Filozofija medija krije se originalno delo, u kom autorka izlaže vlastite poglede na medije, tematizujući između ostalog ontologiju medija, estetiku u doba medija, estetsko u medijima i u estetici, kritiku moći medija, kulturu dijaloga protiv interaktivnih komunikacija.
Divna Vuksanović polazi od razlike realnosti, kao postojeće, nikad saznatljive objektivne datosti, i medijske varijacije njenog percipiranja. Ovim autorka zauzima stav u vrlo aktuelnoj debati o delovanju medija na realnost, koja se javlja između pristalica klasične i postmoderne teorije. Vraćajući nas Sokratu i pojmu privida, autorka nam skreće pažnju na konstantnu prisutnost ovog problema u filozofiji. Ovaj put, za razliku od antičkog vremena, u centar rasprave o prividu postavljeni su mediji i medijsko predstavljanje realnosti. Odbacujući preterane postmodernističke teorije o tome da je prvobitno shvaćena realnost, kako su je definisali antički filozofi, potisnuta medijskom realnošću, Divna Vuksanović se ograđuje od radikalnih i pojednostavljenih gledišta. Prema njenim shvatanjima, realnost nije dovedena u pitanje razvojem novih komunikacionih tehnologija, već sam doživljaj te realnosti. Sve veće prisustvo i značaj medija u svakodnevnom životu je, uticalo da se naša percepcija realnosti promeni, ali nije uticalo na samu realnost. Medijska realnost postoji kao nezavisna pojava, ističe autorka, s tim što se na nju ne mogu primenti ontološki kriterijumi istinitosti. Divna Vuksanović veoma jasno ističe da se ova medijski simulirana realnost pojavljuje samo kao prividna i estetična, referišući samo na sebe. Ovim se ona opažajno utemeljuje kao postojeća, konstruišući nestvarni svet privida i fikcije. Medijski simulirana realnost za autorku jeste mesto utemeljenja filozofije medja i ona ga identifikuje kao povod za "pojmovni rad, kritičko mišljenje i odgovorno društveno delovanje". Ovim se knjiga Filozofija medija opredeljuje za srednji put, između klasične teorije i radikalnog postmodernizma. Medijski konstruisanoj realnosti i njenoj sveprisutnosti priznat je izuzetan uticaj, ali joj je oduzet bilo kakav saznajni značaj.
Iako se knjiga Divne Vuksanović s pravom zove Filozofija medija ona ipak prevazilazi okvire same filozofije. Tu se kritički razmatraju stavovi i dela mnogih autora koji se ne bi mogli svrstati u filozofe, kao što su čuveni teoretičar popularne kulture Džon Fisk, mediolozi Daglas Kelner i Maršal Mekluan, sociolozi Pjer Burdije i Manuel Kastels. Takođe ni teme knjige nisu isključivo filozofske. Autorka se, osim prevashodno filozofskim temama, bavi i procesom globalizacije, popularnom kulturom, relacijama delo-publika, logikom kapitalističkog društva kao i pitanjem identiteta.
Pišući o identitetu savremenog čoveka autorka ističe proces njegove fragmentacije i multiplikacije, koji je nastao zbog sve većeg uplitanja medija u svakodnevni život. Savremeno društvo pojedincu dodeljuje mnoštvo društvenih uloga, te je danas pogodnije govoriti o mnoštvu identiteta jednog čoveka. Autorka ističe da na planu seksualnosti, polnost kao biloška kategorija postaje sve manje uočljivija, a primat preuzima društvena konstrukcija rodnih identiteta kao i njihovo medijsko predstavljanje. Rod danas predstavlja socijalnu konstrukciju, u stalnom procesu nastajanja i trasnformacije tokom života savremenog čoveka.
Nastavljajući svoja razmatranja o identitetu, Divna Vuksanović iznosi gledište po kome medijska predstava stvara od čoveka robnu marku, putem koje on stiče svoj identitet u otuđenom obliku. Robna marka medijskog lika predstavlja auru u nestajanju originala, koju zamenjuju kopije sa svojim beskonačnim brojem ponavljanja. Ovo je proces u kojem savremeni čovek iščezava kao suština, a njegov identitet se pretvara u puku, tržišno osmišljenu, pojavnost. Stvaranje robne marke od čoveka u postmodernom svetu proizvodnje i potrošnje, nemoguće je bez medijskog posredovanja. Savremene reklame, bilbordi, spotovi i drugi medijski formati oblikuju čoveka po svojoj slici, te on gubi autentičnost i postaje proizvod samih medija. Putem ovog procesa čovek, kao medijski isposredovana pojava, postaje poruka za druge objekte i njihove interakcije.
Svojim interdisciplinarnim pristupom Divna Vuksanović je vrlo uspešno i celovito obuhvatila problematiku medija. Interdisciplinarnost se i na ovom primeru pokazuje kao jedini način za uspešno tematizovanje tako kompleksnog fenomena kao što su mediji u savremenom društvu. Ono što bih istakao kao još jednu izuzetnost knjige Divne Vuksanović jeste to što u svojim analizama globalnih fenomena, autorka obraća pažnju i na fenomene domaće medijske kulture, čime je razumljivost teorijskog teksta olakšana i našoj čitalačkoj publici. Ljubomir Maširević