Robert Muzil rođen je 6. novembra 1880. godine u Austriji. Budući da je za njega bila predviđena oficirska karijera, pohađao je vojne obrazovne ustanove, da bi 1901. godine završio studije mašinstva. Svoj prvi roman, Pometnja pitomca Terlesa, počeo je da piše je 1902. godine, a objavio ga je 1906, u isto vreme kada je stekao i diplomu filozofije radom iz oblasti teorije saznanja koji mu je utirla put ka akademskoj karijeri. Međutim, Muzil se opredelio da radi kao slobodan pisac, i radio je kao bibliotekar, dopisnik i urednik vojnih novina tokom Prvog svetskog rata u kome je učestvovao kao rezervni oficir.
Nakon Prvog svetskog rata, Muzil se posvetio literarnoj karijeri, a 1923. dobio je prvu u nizu literarnih nagrada - Klajstovu nagradu za književnost. U periodu od 1925. do 1942. godine posvetio se pisanju svog glavnog dela Čovek bez osobina, čija su se prva dva dela pojavila 1930. godine.. U ovom romanu on opisuje Austrougarsku kraljevinu uoči izbijanja rata i ona postaje simbol krize savremenog društva. Iako je dobio pozitivne kritike, nije uspeo da zaradi mnogo od dela. Tada se seli u Berlin.
Nakon što su nacionalsocijalisti u maju 1933. godine preuzeli vlast, Muzilu postaje jasno da je u Nemačkoj ugrožen život njegove supruge koja je bila Jevrejka, i od tog trenutka počinju njihove selidbe - najpre u Beč, a onda preko Italije u Švajcarsku, u Cirih, i potom u Ženevu. U to vreme, u Nemačkom Rajhu su njegove knjige bile zabranjene.
Do kraja života bio je posvećen radu na svom romanu Čovek bez osobina koji nije uspeo da završi sve do svoje smrti 1942. godine. Njegova supruga je objavlila 1952. godine poslednji deo ovog nedovršenog romana.
01.01.00
Aleandria
br. 1. 1998.
U zaostavštini Roberta Muzila nađeno je dvadeset pet svesaka dnevnika, u kojima se nalaze beleške koje je ovaj pisac zapisivao u periodu od 1899. do 1942. godine. Knjiga "Dnevnici" (Prosveta, Niš, 1996) sadrži izbor iz Muzilovih dnevnika vođenih između 1910-1942: komentari knjiga koje je pisac čitao, jasno formulisani stavovi o jeziku i pisanju, beleške o svakodnevnim događajima, ratnim prilikama, materijalnim teškoćama, delovi kasnijih proza itd. Prepuni svedočanstava o Muzilovim depresijama, "Dnevnici" beleže i mnoge sumnje koje je ovaj pisac izražavao prema budućnosti književnosti. Svoje životno delo, roman "Čovek bez svojstava", Robert Muzil je pisao tokom punih 37 godina, i u sveskama-dnevnicima se nalazi dosta materijala (misli, opisa, konstatacija, pitanja) koji je docnije bio uobličen u romanu.