GORAN MALIC (Beograd, 23. 7. 1947), likovni umetnik-fotograf, istoricar fotografije, publicist, pripovedac. Samostalan umetnik od 1979. Studije na grupama za Sociologiju (1987-89) i Istoriju umetnosti (1987-94) Filozofskog fakulteta u Beogradu. Autor veceg broja studijskih i kustoskih projekata o razdobljima ili autorima srpske fotografske istorije 19. i 20. veka.
Clan ULUPUDS-a i Udruzenja novinara Srbije.
Istaknuti umetnik (od 1996).
Autor knjiga:
Goran Malic : Fotografije 1974-1985. - Beograd : Salon fotografije, 1985. (Bibl. Majstori fotografije).
Milan Jovanovic fotograf. - Beograd : Srpska akademija nauka i umetnosti, 1997.
Slike u srebru: predistorija i tehnicko-tehnoloska istorija fotografije u 19. veku i prvoj polovini 20. veka. - Beograd: Fotogram, 2001.
O motivu i svetlosti : Razgovori sa Vojislavom Marinkovicem. - Beograd : Fotogram, 2002.
Fotografija 19. veka : sazeta istorija : pojave autori i dela. - Beograd: Fotogram, 2004.
Vojislav Marinkovic : Venecija 1957. - Beograd : Kulturni centar Beograda, 2006.
Umetnicki rad:
Fotografise od 1963, objavljuje od 1968, izlaze od 1974. Priredio devetnaest samostalnih izlozbi i ucestvovao na oko 200 grupnih. Dobitnik 64 nagrade, medju kojima su i tri Zlatne plakete Skupstine grada Beograda (za najboljeg autora Oktobarskog salona fotografije, 1978, 1981, 1984); 4 godisnje nagrade ULUPUDS-a za izuzetnu umetnicku aktivnost; nagrada "Dr Pavle Vasic" (za 1997), za teorijski doprinos primenjenoj umetnosti u Srbiji, i niz nagrada na izlozbama fotografije.
20.09.04 Pobjeda
Evolucija stvaranja slika
Goran Malić, Fotografija 19. veka
Beograd, 20. septembra - Izdavačka kuća „Fotogram” objavila je fotografsku knjigu autora Gorana Malića „Fotografija 19. vijeka - Sažeta istorija: Pojave, autora i djela”. Djelo je predstavljeno juče u Beogradu u galeriji „Artget”. O knjizi su govorili: Dr Miodrag Jovanović, istoričar umjetnosti, Tomislav Peternek, likovni umjetnik fotografije, Mr Mitar Trninić, docent Fakulteta primijenjenih umjetnosti i autor.
„Knjiga sadrži pregled razvoja svjetske fotografije od trenutka kada je ona rođena, 1839. do dvadesetih godina 20. vijeka. U uvodu autor objašnjava cilj knjige: potrebu da na jednom mjestu obuhvati najznačajnije događaje, pojave i stvaraoce koji su obilježili fotografiju i razvoj društva 19. vijeka. Treba istaći da je pred nama prva istorija fotografije 19. vijeka napisana na prostorima Srbije i Crne Gore. Djelo je dragocjeno jer je pisano od izuzetno obaviještenog stručnjaka.
Iz pristupa istoriji svjetske fotografije vidi se da autor detaljno poznaje osnove nje same, njen razvoj i probleme evolucije stvaranja slika pomoću svjetlosti, ikonografiju, materijale, tehnike, sredstva, načine i postupke, „oruđa” koja su korišćena pri stvaranju ovog specifičnog vizuelnog izraza. Prema tome on ne prati istorijsku i estetsku evoluciju samo spolja, kao hladno opredijeljeni istoričar, već probleme fotografije sagledava iznutra, iz samog procesa stvaranja. Poslije prvog, uvodnog dijela, slijedi sedam poglavlja posvećenih razvoju fotografije u sljedećim oblastima: Predjeli i arhitektura, Objekti i događaji, Fotografija i likovna umjetnost, Nove tehnologije i novi pogledi, Umjetnička fotografija, Društvena pozornica. Svako poglavlje sadrži veoma obimnu građu i podatke o tome što je fotografija značila, kako se razvijala i koliki je njen doprinos u razvoju modernog društva. Svako poglavlje je opremljeno i biografskim bilješkama o najvažnijim ličnostima iz određenih područja - Dageru, Talbotu, Le Greju, O’ Salivenu, Oktaviusu Hilu, Nadaru, Margaret Kameron, Štiglicu i drugim”...
R. M