GORAN MALIC (Beograd, 23. 7. 1947), likovni umetnik-fotograf, istoricar fotografije, publicist, pripovedac. Samostalan umetnik od 1979. Studije na grupama za Sociologiju (1987-89) i Istoriju umetnosti (1987-94) Filozofskog fakulteta u Beogradu. Autor veceg broja studijskih i kustoskih projekata o razdobljima ili autorima srpske fotografske istorije 19. i 20. veka.
Clan ULUPUDS-a i Udruzenja novinara Srbije.
Istaknuti umetnik (od 1996).
Autor knjiga:
Goran Malic : Fotografije 1974-1985. - Beograd : Salon fotografije, 1985. (Bibl. Majstori fotografije).
Milan Jovanovic fotograf. - Beograd : Srpska akademija nauka i umetnosti, 1997.
Slike u srebru: predistorija i tehnicko-tehnoloska istorija fotografije u 19. veku i prvoj polovini 20. veka. - Beograd: Fotogram, 2001.
O motivu i svetlosti : Razgovori sa Vojislavom Marinkovicem. - Beograd : Fotogram, 2002.
Fotografija 19. veka : sazeta istorija : pojave autori i dela. - Beograd: Fotogram, 2004.
Vojislav Marinkovic : Venecija 1957. - Beograd : Kulturni centar Beograda, 2006.
Umetnicki rad:
Fotografise od 1963, objavljuje od 1968, izlaze od 1974. Priredio devetnaest samostalnih izlozbi i ucestvovao na oko 200 grupnih. Dobitnik 64 nagrade, medju kojima su i tri Zlatne plakete Skupstine grada Beograda (za najboljeg autora Oktobarskog salona fotografije, 1978, 1981, 1984); 4 godisnje nagrade ULUPUDS-a za izuzetnu umetnicku aktivnost; nagrada "Dr Pavle Vasic" (za 1997), za teorijski doprinos primenjenoj umetnosti u Srbiji, i niz nagrada na izlozbama fotografije.
01.01.00
Politika
03.11.2001.
Fotografija
Pionirski poduhvat
Goran Malić: "Slike u srebru: predistorija i tehničko-tehnološka evolucija fotografije u 19. veku i prvoj polovini 20. veka", izdavač: "Fotogram", Beograd, 2001.
Fotografija, rođena kao najnaprednije miroljubivo čedo industrijske revolucije, ostaje tokom celog svog postojanja, do danas, uslovljena stepenom dostignuća u nauci. Za razliku od tradicionalnih grana umetnosti, fotografija nastaje u sadejstvu čoveka, mašine i optičko-hemijske operacije. Uzimajući u obzir te premise, pojavilo se prvo domaće delo koje na pregledan, jasan i izuzetno stručan način razmatra skup okolnosti i celokupan naučni ambijent, sve ono što je omogućilo ne samo pojavu već i dalji tok razvoja fotografije.
Autor dela Goran Malić, već afirmisana ličnost u oblasti istorije fotografije (Milan Jovanović fotograf, SANU, Beograd, 1997), detaljno je, i sa stanovišta odlične informisanosti, objasnio kako su i kada otkrića u optici i hemiji, a zatim i razvoj fotografske industrije, omogućila dalji napredak i uspon mnogobrojnih oblasti fotografije, od kamere opskure, preko niza za fotografiju specijalizovanih oblasti do fotografije u boji.
Budući da je delo pisano uz očevidan oslonac na odgovarajuću naučnu aparaturu, teoretičari i studenti umetnosti naći će u knjizi validna objašnjenja, izvorište i putokaz za novi pristup vrednovanju fotografije. Takođe, svi koji praktikuju fotografiju u kreativnom smislu, ili naprosto žele da budu dobro obavešteni, dobiće odgovore na gotovo sva glavna pitanja o njenoj tehničko-tehnološkoj genezi.
Prirodat terminološki rečnik sa razradom pojmova iz tehnoloških osnova fotografije, naročito onih malo poznatih iz 19. veka, daje ovoj knjizi i karakter neophodnog priručnika, pa i udžbenika, što će biti od koristi i na studijama fotografije (tim pre što o objašnjenjima većine iznetih pojmova kod nas nije dosad pisano). Mnoštvo slikovitih opisa, uz 78 ilustracija utkanih u tkivo osnovne teme, omogućuje da se materija prati lako i sa interesovanjem.
Zapanjujuće je da literatura na srpskom jeziku o fotografiji (a ni na jezicima naroda bivše Jugoslavije), u celokupnoj svojoj istoriji koja je duga vek i po, nije imala delo sličnog karaktera. Stoga ovo delo, kao pionirski poduhvat, zaslužuje još veću pažnju. Izašlo iz pera svakako najboljeg poznavaoca ove oblasti kod nas, pisano jasnim i veoma kultivisanim strukovnim jezikom, ono popunjava znatnu prazninu u oblasti istorije i teorije fotografije i predstavlja dragocen prilog našoj kulturi.
Mirko LOVRIĆ